בית המשפט הכריע נגד האותיות הקטנות: הכיתוב "טעות לעולם חוזרת" בפרסומי מבצעים חסר תוקף משפטי

הום סנטר הורשעה בהטעיית צרכנים; "התכוונה לידע את הצרכנים כי אין לסמוך על פרסומיה, הכפופים לטעויות"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

סייגים והגבלות לאחריות המופיעים באופן מוצנע ובאותיות קטנות במודעות פרסום אינם תקפים מבחינה משפטית בנושאים של הגנת הצרכן.כך קבע בית משפט השלום בראשון לציון בהכרעת דין נגד רשת הום סנטר והמנכ"ל שלה, דוד ביקובסקי. החברה הורשעה בהטעיית צרכנים בפרסום וכן באי התאמות בין המחירים על המוצרים ומחירם בקופה, כשגם במבצעים לא היה ניתן לקבל מוצרים במחיר המבצע שהובטח. בנוסף הורשעו באי סימון מוצרים ובהטעיית הצרכנים בעניין המחירים שהוצגו בחנויות, שלא לפי החוק.

בית המשפט קבע כי התנהגות זו הינה פסולה וחסרת ממש מבחינה משפטית בתחום הגנת הצרכן, "מכיוון שבעצם פרסום אותיות אלו האחריות על וידוא אמת הפרסום מועברת למעשה מהמפרסם לצרכן, ואין הוא צריך להסתמך על הנכתב בפרסום". זאת, למרות שהחוק קובע כי הפרסום צריך להיות אמין ועל המפרסם לשאת בתוצאות במידה ולא כך הדבר.

"הכרעת דין זו מדגישה את נושא האמינות בפרסום ואת החובה של בעלי העסקים לעשות את כל הדרוש כדי לשמור על זכויות הצרכן, שהוא הצד החלש בעסקה. ההכרעה מטילה חובה על בעלי העסקים לבדוק היטב את הפרסומים תוך פיקוח צמוד של ההנהלה". כך אמרה עו"ד טלי קינן, תובעת משרד התמ"ת. לדבריה, בית המשפט קבע חד משמעית כי אין לציון הסייגים באותיות קטנות ובשוליים תוקף משפטי מחייב בנושאים של הגנת הצרכן, ובכך סתם את הפרצה שניסו ליצור בעלי עסקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker