אחרי מעט יותר משנה: דני דנקנר משתחרר מהכלא

על יו"ר בנק הפועלים לשעבר נגזר מאסר של שנתיים בגין חלקו בפרשת הולילנד ■ בדו"ח ועדת השחרורים נכתב: "הוא מודע לכך כי פעל מתוך שכרון כוח כפי שהורגל במרוצת השנים בתפקידים הבכירים אותם מילא ובמעמד המקצועי-חברתי אליו השתייך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני דנקנר נכנס לכלא
דני דנקנר נכנס לכלאצילום: דודו בכר

אחרי שנה ושלושה חודשים בכלא, דני דנקנר משתחרר: ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר החליטה היום (ה') על שחרור מוקדם ליו"ר בנק הפועלים לשעבר, המרצה בשנה האחרונה עונש מאסר בכלא מעשיהו ברמלה בגין חלקו בפרשת הולילנד. על דנקנר נגזר עונש של שנתיים מאסר בפועל ותשלום קנס של 500 אלף שקל.

דנקנר, שצפוי להשתחרר ב-6 במאי, השתתף בכלא בקבוצת טיפול בעבירות מרמה שכללה כ-20 מפגשים. בהחלטה נכתב כי "האסיר תואר כמשתתף פעיל ומרכזי בקבוצה, וההערכה היא כי נתרם מהטיפול במסגרת זו. זאת ועוד, האסיר הביע את הרצון להמשך טיפול גם מחוץ לכותלי הכלא.

"מצד אחד, על פי ראייתו הסובייקטיבית בעת ביצוע העבירות סבר כי הוא פועל בתחום האפור אך לא ראה עצמו מסתבך בפלילים, מצד שני הוא מודע לכך כי פעל מתוך שכרון כוח כפי שהורגל במרוצת השנים בתפקידים הבכירים אותם מילא ובמעמד המקצועי-חברתי אליו השתייך".

חברי הוועדה ביקשו מדנקנר להתייחס לאמירות המעורפלות שלו בנוגע לאחריות אותה נטל על מעשיו, וציינו "התשובות שקיבלנו מעידות כי המאסר הנוכחי וקבוצות הטיפול בהן נטל חלק פעיל ומרכזי הביאו אותו להבנה מעמיקה יותר, וכלשונו הסכנה שיחזור ויפעל בתחום האפור הגולש לעיתים לשחור - פחתה". גם הפרקליטות הסכימה לשחרורו המוקדם של דנקנר בהתאם לתוכנית שיקום בקהילה שבה ייטול חלק.

באחרונה דחה נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בקשת חנינה שהגיש דנקנר. "נסיבותיו האישיות של דני דנקנר, ובכללן הפגיעה בבני משפחתו וכן זכויותיו הרבות עמדו לנגד עיני בית המשפט בטרם נגזר דינו, ואין בבקשה שינוי נסיבות שיש בהן כדי להצדיק מעשה חריג ויוצא דופן של חנינה מאת נשיא המדינה", נכתב בתשובת הנשיא. עוד נכתב שם כי התנהגותו החיובית של דנקנר בכלא, העובדה שהוא משתתף בטיפול, מביע צער וחרטה, תורם ומסייע לאחרים - תעמוד בפני ועדת השחרורים שתדון באפשרות לשחררו בתום שני שלישים מתקופת מאסרו, כפי שאכן קרה.

עונש מאסר שני

במרכז הרשעתו של דנקנר בפרשת הולילנד עומד תשלום של 1.3 מיליון שקל שהעביר למאיר רבין, יד ימינו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר. השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע אותו במתן שוחד וגזר עליו עונש של שלוש שנות מאסר. בית המשפט העליון הפחית את עונשו לשנתיים מאסר. בפברואר 2016 התייצב דנקנר בכלא מעשיהו לריצוי עונשו יחד עם שאר מורשעי הולילנד - ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, יזם פרויקט הולילנד הלל צ'רני, חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר אליעזר שמחיוף, מהנדס העיר לשעבר אורי שטרית, איש העסקים אביגדור קלנר ועוזרו של עד המדינה דכנר, מאיר רבין.

זהו עונש המאסר השני של דנקנר. באפריל 2015 הוא שוחרר מכלא חרמון לאחר שריצה חצי שנת מאסר בעקבות הרשעתו בפרשה אחרת שעמד במרכזה - פרשת בנק הפועלים והבנק הטורקי פוזיטיף. גם אז ניכתה ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר שליש מתקופת מאסרו של דנקנר. את העונש בפרשה זו ריצה בגין עבירות מרמה והפרת אמונים שביצע במסגרת תפקידו כיו"ר בנק הפועלים.

בפרשת בנק הפועלים כללו האישומים נגד דנקנר כמה מקרים שבהן הוא פעל בניגוד עניינים - גם כאיש עסקים ובעל חברה ציבורית וגם כשכיהן כבכיר בבנק. במשפט ניהל השופט דיוני הוכחות ארוכים שבהם העידו גם בכירי בנק הפועלים ובהם מנכ"ל הבנק לשעבר, צבי זיו. ביום שבו היה אמור דנקנר עצמו להיחקר על דוכן העדים ולתת תשובות לשאלות הפרקליטות, הוא הודה כחלק מהסדר טיעון בכמה עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק.

דני דנקנר יוצג בוועדת השחרורים על ידי עורכות הדין שני אילוז ואלינה כרסנטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker