העדים בפרשת ב. יאיר מסרבים לשתף פעולה: שולה זקן פחדה להגיע, יצחק אברג'יל הסיר את מכשיר השמיעה

מנכ"ל דניה סיבוס העיד בבית המשפט בפרשת ב. יאיר: "ענף הבנייה הוא בעייתי ופרוץ, כל אחד שקנה טנדר הופך לקבלן, המשטרה לא אוכפת" ■ "יש עשרות אלפי וילות שנבנו במדינה בלי קבלן רשום" ■ על ההסתבכות של אחד הנאשמים, ניסים פינס: "אני זוכר פגישות הזויות עם עבריינים ברמת השרון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק אברג'יל בבית המשפטצילום: עופר וקנין

ראש ארגון הפשיעה, יצחק אברג'יל, הובא הבוקר מכלא איילון בו הוא מרצה עונש מאסר כדי למסור את עדותו במסגרת פרשת ב.יאיר. אברג'יל הוא אחד הנאשמים המרכזיים בפרשה. הוא חשוד בכך שחבר לקבלן יאיר ביטון כדי להוציא במירמה סכומי כסף אדירים מהחברה הציבורית ב.יאיר, ולהעביר אותם לצורך מימונם של אברג'יל וגורמים מטעמו. אולם כבר בתחילת עדותו הסיר אברג'יל את מכשיר השמיעה שמשמש אותו ולא השיב לאף אחת מהשאלות שהפנה אליו התובע, עו"ד יונתן טל. אברג'יל לא השיב גם לשאלות של סנגורו של הנאשם ניסים פינס, עו"ד עדי ברקאי ובהמשך גם לשאלות שאר הסנגורים.

טל השמיע בבית המשפט שתיים מתוך אלפי השיחות שהוקלטו בהאזנות הסתר שבוצעו לאברג'ל, אולם הוא המשיך לשמור על שתיקה כשהוא עומד בתוך תא העצורים ומסביבו שלושה אנשי שב"ס. אנשי השב"ס גם סירבו לבקשת השופטת לאפשר לאברג'יל לעמוד על דוכן העדים והתעקשו על הישארותו בתא הסגור.

מוקדם יותר, העיד רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, וסיפר על העבודה של דניה סיבוס עם ב.יאיר. "ביצענו להם שלושה פרויקטים בעבר, פרויקט אחד בעיר ימים בנתניה ושני חניונים בבניין משרד החוץ" אמר. לדבריו, ההיכרות שלו עם אנשי ב.יאיר זכורה לו לטובה. "אני יודע שזו חברה שעובדת מסודר, יש לה מחלקת ביצוע משל עצמה, ועובדת עם קבלנים איכותיים, יש לה בענף שם טוב בנוגע ליכולות הביצוע שלה".

לגינזבורג יש היכרות גם עם הנאשם ניסים פינס, ששימש כקבלן משנה לעבודות שלד של דניה סיבוס בשנים 2003-2002. גינזבורג סיפר כי פינס ביצע עבודה טובה ולכן קיבל עוד ועוד פרויקטים מדניה עד שבשלב מסוים הוא קרס כלכלית ולא הצליח לשלם כסף לספקים ולקוחות ונעלם. התוצאה היתה שדניה סיבוס נדרשה לשלם את חובותיו.

"זה עלה לנו הרבה מאוד מיליונים להשלים את העבודה במקום פינס, והיו לנו מלחמות קשות בנושא הזה. נפגענו מזה מאוד, קבלן שלד מקבל כסף בשוטף 15, אפילו שילמנו לו שוטף 0, כך אנחנו עובדים גם היום ולכן הסיכון הוא מאוד גדול", הודה גינזבורג. "גם היתה תביעה שלנו מול בנק מזרחי, במקרה שלו עשינו שגיאה, נתנו לו המחאת זכות שעל בסיסה נתן לו בנק מזרחי מימון, הבנק תבע אותנו וזה עלה לנו כסף".

על ההסתבכות הכלכלית של פינס, סיפר גינזבורג: "הוא היה מסובך מאוד באותה תקופה, אני זוכר פגישות הזויות עם עבריינים ברמת השרון, עם כל מיני אנשים הזויים. הוא היה מסובך ובלחץ מאוד גדול, הוא נעלם בשלב מסוים והתחבא". עם זאת הוא מצא לנכון להדגיש: "ניסים לא היה אדם רע, הוא ניסה לעשות עבודה קבלנית אבל לא ניהל את העסק נכון, הוא הפסיד כסף, וכשהפסיד הסתבך בחובות".

מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינצבורג ועו"ד עפרה קרמני אוטולנגי מהפרקליטותצילום: עופר וקנין

גינזבורג גם סיפק הצצה לענף הבנייה במדינת ישראל ואמר: "עיקר הקבלנים שמבצעים עבודה במדינת ישראל מבצעים אותה בניגוד לחוק ואין להם את הסיווג המתאים, ענף הבנייה הוא ענף בעייתי ופרוץ, כל אחד שקנה טנדר ויודע לצקת בטון הופך לקבלן. לצערי הענף שלנו עובד ככה. יש עשרות אלפי וילות שנבנו במדינה בלי קבלן רשום". הוא נשאל אם המשטרה אכפה את הנושא הזה והשיב: "לעולם לא נאכף, רק באחרונה לאחר נפילת חניון הברזל התחילו לאכוף את זה". גינזבורג התייחס גם לעלויות הבנייה באילת ואמר: "העלויות באילת הרבה יותר יקרות מתל אביב, אני מפסיד היום הרבה כסף בשדה התעופה בתמנע".

גם שולה זקן, שנחשבת למקורבת מאוד לביטון ואף הקליטה שיחות איתו ונחקרה עליהן במשטר, היתה אמורה להעיד היום אולם היא ככל הנראה לא תגיע לבית המשפט בטענה שהיא חוששת לחייה.

"מירמה מתוחכמת ושיטתית כדי לממן את אברג'יל ואנשיו"

כתב האישום בפרשה הוגש בספטמבר 2015 והוא ובמרכזו עומד חשד להזרמת כספים מהחברה הציבורית ב.יאיר לארגון הפשיעה של אברג'יל. על פי כתב האישום, ביטון חבר לאברג'יל, בכדי להוציא במירמה סכומי כסף אדירים מהחברה הציבורית ב.יאיר שבראשה הוא עומד, ולהעביר אותם לצורך מימונם של אברג'יל וגורמים מטעמו.

על פי הפרקליטות, "מדובר במירמה מתוחכמת ושיטתית, שבוצעה בצוותא, תוך התארגנות משותפת ולאורך זמן ארוך, הכל כדי לממן את אברג'יל ואנשיו. בנסיבות אלו יש באופן ביצוע העבירות כדי לסכן ביטחון הציבור". כתב האישום כולל גם נאשמים נוספים: ניסים פינס, שמעון בלולו, חניתה פינס, נפתלי פרץ והחברות ש.י.נ. גן רווה, וא.א.נ חשמל.

הפרקליטות טוענת כי יש בידיה ראיות להוכחת אשמתו של ביטון. בין הראיות: שיחות טלפון שמצביעות על הקשר בין אברג'יל לביטון וכן על שליטתו של ביטון בהעברת הכספים מחברת ב. יאיר לגן רווה. כמו כן, לפי הפרקליטות יש בידיה ראיות שמוכיחות את העברת הכספים מגן רווה לשימושו של אברג'יל, משפחתו ומקורביו.

כתב האישום כולל 177 עדי תביעה. ברשימה הארוכה מופיע גם איש העסקים, ג'קי בן זקן, שמרצה בימים אלו עונש מאסר בעקבות הרשעתו בהרצת מניות מנופים פיננסיים. בין ביטון לבן זקן יש היכרות מוקדמת, כמו כן, בחקירתו במשטרה נשאל בן זקן על צ'קים שלו שהועברו לביטון אולם הוא טען כי מדובר בכיסוי חוב של חבר. ברשימת העדים מופיעה גם מזכירתו של רונאל פישר, שמשמשת כעדת המדינה בפרשת פישר, קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker