"המדינה היא הניזוקה העיקרית מקריסת אגרקסקו"

המדינה הגישה כתב הגנה לתביעה שהוגשה על ידי מפרקי חברת מוצרי החקלאות, שהמדינה היתה אחת מבעלות המניות בה ■ כנגד התביעה, הדורשת מהמדינה לשאת ביתרת ההתחייבויות של אגרקסקו, טוענת המדינה: התביעה אבסורדית. יש לצרף נתבעים נוספים שאשמים בקריסה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שלמה תירוש
שלמה תירושצילום: עופר וקנין

המדינה הגישה אתמול כתב הגנה לתביעה שהוגשה על ידי מפרקי חברת אגרקסקו, עו"ד שלמה נס ורו"ח אליעזר שפלר, בשם החברה נגד בעלי המניות - מדינת ישראל, המועצה לייצור פרחים ושיווקם והמועצה לענף הלול.

אגרקסקו, שהיתה מונופול ביצוא מוצרי חקלאות מישראל, קרסה ב-2011 והותירה חובות בהיקף של מאות מיליוני שקלים. עם נושי אגרקסקו לאחר קריסתה נמנים ציבור החוסכים לפנסיה באמצעות הגופים המוסדיים אשר רכשו אג"ח של אגרקסקו ומאות חקלאים, ספקים נותני שירותים ועובדים.

בתביעה שהוגשה לפני כשנתיים נטען כי הנתבעות הכתיבו לאגרקסקו דפוסי פעולה הנוגדים את התכלית העסקית שלה, שהיא השאת רווחים; כפו על החברה לחלק כספים מקופתה לגורמים שחפצו ביקרם תוך התעלמות מסיכונים; התערבו בענייניה שלא כדין; והפרו את חובת האמון המוטלת עליהן כבעלי מניות ואת חובת הזהירות. התובעים ביקשו להרים את המסך בין החברה ובעלי מניותיה ולהטיל על הנתבעות לשאת בכל יתרת ההתחייבויות של החברה.

בכתב ההגנה טוענת כעת המדינה, המיוצגת על ידי עורכי הדין קרן יוסט מפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) והדר מורג מפרקליטות מחוז מרכז (אזרחי), כי כתב התביעה אמורפי, אנקדוטלי ונטול בסיס עובדתי משפטי. בניגוד לעולה מכתב התביעה, המדינה טוענת כי אין כל פסול מובנה בעובדה שאגרקסקו הוקמה מלכתחילה כחברה עסקית אשר משרתת גם מטרה ציבורית־לאומית של סיוע ליצוא החקלאי.

"דומה כי בניסיונם לקשור את המדינה באמתלה זו או אחרת לקריסת החברה, גדשו התובעים את כתב התביעה בסתירות, פרדוקסים, חוסרים, ניגודים וטענות אוקסימורוניות", נכתב. עוד נטען כי התובעים אינם מסבירים את המניע של המדינה בפעולות שאין בהן היגיון כלכלי, שכן המדינה היא הנפגעת העיקרית מהקריסה של אגרקסקו.

"המדובר בתביעה אבסורדית. המדינה - שהיא אחת הניזוקות המרכזיות מקריסת אגרקסקו, בשל אחזקותיה בחברה ומאחר שבמשך השנים פעלה לטובת החברה והזרימה לקופתה עשרות ואף מאות מיליוני שקלים בזמן שהזכות לקבל רווחי החברה נשללה בהתאם לתקנון - עומדת כעת על 'דוכן הנאשמים' שעה שהגורמים שפעלו בחברה אינם צד להליך זה".

המדינה מבקשת מבית המשפט לסלק את התביעה על הסף מחמת התיישנות, אי כימות התביעה ואי פירוט. בנוסף, היא טוענת כי התובעים אינם מציגים כל עילה להרמת מסך וטוענים טענות לא מבוססות.

הפגנה נגד סגירת אגרקסקו ב-2011
הפגנה נגד סגירת אגרקסקו ב-2011צילום: תומר אפלבאום

"לתבוע גם את תנובה ואת מנכ"לי אגרקסקו"

לבסוף, המדינה מבקשת לצרף נתבעים נוספים. בבקשה נטען כי בכתב התביעה עצמו, וכן בדו"ח של החוקר הממונה, רו"ח דרור אביב, שמצורף אליו, מופנית האשמה כלפי גורמים רבים אחרים אשר הביאו לקריסתה של אגרקסקו, תוך העלאת טענות רבות נגדם - "אולם, באורח פלא, בחרו התובעים להגיש תביעתם אך ורק כנגד הנתבעות".

לכן, הם מבקשים לצרף כנתבעים את חברת תנובה כבעלת מניות, את המנכ"לים לשעבר בחברת אגרקסקו, שלמה תירוש ודוד בונדי, ואת משרדי רואי החשבון פאהן קנה וקוסט פורר גבאי את קסירר-ארנסט אנד יאנג בטענה שהתרשלו בתפקידם כרואי חשבון המבקרים של החברה.

"המדינה הוטעתה להשקיע בסוף 2010 סך של 55 מיליון שקל ברכישת מניות החברה על בסיס דו"חות כספיים שהציגו הון עצמי חיובי והערכת שווי מנופחת - אף שלחברה היה גירעון בהון, שכאשר התגלה התברר כי מדובר בחברה פושטת רגל", נכתב בבקשה.

בנוסף, המדינה מבקשת לצרף כנתבעת את פירמת רואי החשבון קסלמן פיננסים PwC שהגישה ב–2010 הערכת שווי לחברה, אשר התבררה בדיעבד כמנופחת ולא סבירה, ולפיה השקיעה המדינה ברכישת מניות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker