ביהמ"ש מנע מרשות המסים לבצע הליך של גילוי מסמכים

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי המכס לא יוכל לנצל הליך של גילוי מסמכים כדי לבצע מקצה שיפורים לחקירת מכס שכבר הסתיימה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכס בנמל אשדודצילום: דודו בכר
אפרת נוימן

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע בשבוע שעבר כי המכס לא יוכל לנצל הליך של גילוי מסמכים כדי לבצע מקצה שיפורים לחקירה נגד חברה שהסתיימה. פסק הדין ניתן בתביעה שהגישה יבואנית האופנה והצעצועים אנונימה נגד רשות המסים, שבה ביקשה לקבוע כי דרישת החיוב שקיבלה אינה כדין.

חברת אנונימה מייבאת ממפעלים במזרח הרחוק מוצרי הלבשה, הנעלה וצעצועים ממותגים בעלי סימני מסחר כמו דיסני, ספיידרמן והלו קיטי, ומשלמת תמלוגים לבעלות המותגים. רשות המסים ביקשה לחייב אותה להוסיף לערך המוצרים שהיא מייבאת גם תמלוגים ששולמו לבעלות המותגים. לאחר הגשת התביעה נגדה, רשות המסים דרשה מאנונימה גילוי ועיון בשלל מסמכים, ובהם הסכמים והתכתבויות עם עמילי המכס שלה ועם בעלות המותגים הנמכרים על ידה.

הטענה העיקרית של אנונימה היתה שהיא קיבלה את הודעת החיוב אחרי שהמכס כבר ערך חקירה מקיפה ואף ביקש וקיבל מסמכים. לטענתה, המדינה מבקשת להפוך כעת את היוצרות ולערוך "מקצה שיפורים" לתשתית העובדתית ששימשה אותה בזמן שהוציאה את הודעת החיוב.

בית משפט השלום דחה את בקשת הגילוי כמעט במלואה, ורשות המסים עירערה. השופטת אביגיל כהן דחתה את הערעור וקבעה כי יש ממש בטענת החברה. "הליך גילוי מסמכים אין משמעותו הליך שבמסגרתו מתבקש בעל דין לייצר מסמכים שאינם קיימים או שאינם בשליטתו או בהחזקתו", קבעה השופטת.

עורכי הדין שייצגו את אנונימה, אליס אברמוביץ ורפאל אוליאל ממשרד איתן־מהולל־שדות, מציינים כי להחלטה יש השלכה על כל המקרים שבהם המכס מנהל חקירה מרושלת, וכדי לקבל מסמכים שלא דרש בעת החקירה, הוא מבקש לנצל את ההליך המשפטי שנאלץ היבואן לפתוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker