בנק לאומי יעביר לרו"ח בועז יפעת מסמכים על מחיקת החוב לדלק נדל"ן

בהתאם להחלטה בעליון, השופט חאלד כבוב קבע בשבוע שעבר מהם חלקי המסמכים שיעביר הבנק: "אין מקום לפרשנות המצמצמת של הבנק"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה ומנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח
אפרת נוימן

בנק לאומי יעביר לרו"ח בועז יפעת חלקי מסמכים שונים הנוגעים לתקופה שבה מחק לאומי לדלק נדל"ן, שבבעלות יצחק תשובה, חוב של 120 מיליון שקל.

בשבוע שעבר קבע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, את מסגרת הגילוי, שהיתה רחבה יותר מזאת שביקש הבנק. לפי המסגרת שקבע, יש לחשוף כל פרוטוקול, הסכם, התכתבות וחוות דעת, ככל שהם מתייחסים להערכת השווי של הבטוחה כנגד החוב בתקופה הרלוונטית מנקודת מבטם של מקבלי ההחלטות בבנק.

הרקע לבקשת הגילוי הוא חוב של 250 מיליון שקל שהיה לדלק נדל"ן לבנק לאומי. כנגד החוב היתה לבנק בטוחה — מתחם הנדל"ן המלונאי חוף הכרמל בחיפה. בדו"חות הכספיים של 2011 הציגה דלק נדל"ן את המתחם לפי שווי של 303 מיליון שקל, על סמך שומה של שמאי. לאחר שנה, בשיא המגעים להסדר החוב, אמד פרופ' אמיר ברנע את שווי המתחם ב–217 מיליון שקל בתנאי "מימוש מהיר".

בנק לאומי החליט להוציא את החוב ממסת הנכסים בהסדר החוב ומימש את הנכס ב–130 מיליון שקל בלבד. יתרת החוב, בסך של 120 מיליון שקל, נמחקה על חשבון בעלי המניות. הבנק דיווח כי הנכס נמכר ל"צד שלישי" עלום. בדיעבד התברר כי הקונה היה תשובה עצמו.

יפעת טען, באמצעות עורכי הדין צביקה מצקין ואלרן שפירא בר־אור, כי הבנק התרשל בגביית החוב מדלק נדל"ן ומימש את המתחם מבלי שנערכה כל התמחרות, ובלי שניתן למצוא הסבר מניח את הדעת לפער העצום שבין מחיר המכירה של הנכס לבין השווי המוערך של הבטוחה, שעל בסיסו ניתן האשראי מלכתחילה.

ביולי 2015 הגיש יפעת בקשה לפי סעיף 198א לחוק החברות, המאפשר לבקש צו לגילוי מסמכים במסגרת הליך תביעה נגזרת עוד בטרם הגשת הבקשה לאישור התביעה הנגזרת. הוא ביקש להורות לבנק למסור שורה של מסמכים שהובאו בפני מקבלי ההחלטות.

במארס 2016 כבוב דחה את הבקשה וקבע כי "לא הונחה תשתית ראשונית לכך ששיקולי הבנק היו נגועים בחוסר סבירות או רשלנות, או בפעולה שאינה לטובת הבנק". עם זאת, בספטמבר 2016, השופט יצחק עמית מבית המשפט העליון הפך את ההחלטה וקבע כי יפעת העמיד תשתית ראייתית ראשונית כנדרש בשלב זה, וכי יש להיעתר באופן חלקי לבקשת הגילוי.

בעקבות זאת, בדצמבר הגיש הבנק לכבוב מסמכים במעטפה סגורה וביקש כי בטרם יעברו ליפעת יושחרו בהם חלקים שאינם רלוונטיים או מוגנים בחסיון בנק לקוח או בחסיון סודות מסחריים. הבנק פירש את ההחלטה של העליון כך שיש לגלות רק מסמכים שכוללים התייחסות להערכת שווי מקצועית־שמאית של הבטוחה, כלומר, לחוות הדעת שהוגשו לבנק.

יפעת חלק על פרשנות הבנק, וטען כי המסמכים שהועברו ריקים ברובם באופן שאינו תואם את החלטת העליון. למשל, הבנק סירב לתת גילוי לשמות בעלי התפקידים וזהות מקבלי ההחלטות שהורו על מכירתו של מתחם חוף הכרמל לתשובה, ולדיונים בישיבות ועדות האשראי והדירקטוריון שעסקו בשווי המתחם ובאפשרויות מימושו.

בשבוע שעבר הכריע כבוב מהם חלקי המסמכים שיקבל יפעת בהתאם לגבולות הגילוי שקבע עמית. הוא לא קיבל את הפרשנות המצמצמת של הבנק. "יש לחשוף כל מסמך, מבין אותם סוגי מסמכים שהתבקשו בבקשה המקורית, וביניהם פרוטוקולים, הסכמים, מסמכי הלוואה, התכתבויות ותרשומות שיחות, לרבות חוות דעת והערכות שווי שהובאו בפני מקבלי ההחלטות בבנק זאת ככל שאותם מסמכים מתייחסים להערכת השווי של הבטוחה בתקופה הרלוונטית", ציין.

כבוב קבע לגבי כל מסמך מה יידרש הבנק לגלות. למשל, בכל הנוגע לפרוטוקולים של ישיבות דירקטוריון, הבנק צריך לגלות גם מי היו הנוכחים והמשתתפים. בנוגע לחלק מהפרטים שהבנק ביקש להשחיר, קבע כבוב כי הם רלוונטיים לפי החלטת העליון ולכן יש לגלותם. הוא קיבל את הטענה של הבנק בעניין חובת סודיות בשל סודות מסחריים רק בעניין אחד.

עורכי הדין של יפעת, מצקין ושפירא בר־אור, מסרו: "נשקול הגשת בקשה לאישור תביעה נגזרת על יסוד המסמכים שעתידים להתקבל ויתר הראיות המצביעות, כבר עתה, על נזק משמעותי שנגרם לבנק עקב התנהלות מקבלי ההחלטות בעניין זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker