עובדים בתע"א התריעו כבר לפני יותר משנה על חשש לשחיתות בקשר עם דרוזנט - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עובדים בתע"א התריעו כבר לפני יותר משנה על חשש לשחיתות בקשר עם דרוזנט

מתחקיר של Markerweek שפורסם בשנה שעברה עלה כי עובדים בתעשייה האווירית תהו כיצד דרוזנט קיבלה הזמנות מתע"א שלושה חודשים בלבד לאחר הקמתה - על חשבון ספקים אחרים ■ העובדים אף הגישו תלונה לגורמים המוסמכים בחברה הממשלתית

7תגובות
חברת דרוזנט. קיבלה העדפה בהזמנות מתע"א על חשבון ספקים אחרים
רמי שלוש

אחד החשודים המרכזיים בפרשת השחיתות בתעשייה האווירית (תע"א) הוא תת־אלוף במיל' אמל אסעד, דירקטור בחברה החשוד שפעל בצורה פלילית לקידום האינטרסים של חברת דרוזנט, שבראשה עומד חברו, אלוף משנה במיל' אנואר סעב, שנעצר גם הוא.

תחקיר שחשף את הקשר הבעייתי של אסעד לחברה, ואת ההעדפה שקיבלה דרוזנט, חברה לייצור חלקים למטוסים ללא טייס עבור תע"א, בקבלת הזמנות מתע"א על חשבון ספקים אחרים, פורסם בשנה שעברה ב–Markerweek ("עוד יהיה לנו אגף דרוזנט בכלא", 20.5.16).

בתחקיר עלה כי שלושה חודשים בלבד לאחר הקמתה של דרוזנט, ביוני 2015, התחילה החברה לקבל הזמנות מהתעשייה האווירית — אף שלא היה ברשותה תקן ISO 9000 (תקני איכות בינלאומיים) של מכון התקנים, כפי שנדרש מכל הספקים שעובדים מול התעשייה האווירית. את התקן קיבלה החברה רק בפברואר 2016.

מהתכתבויות דואר אלקטרוני שהגיעו לידי TheMarker עלה כי בכירים בתע"א ידעו שלדרוזנט אין את התקן הזה, ולמרות זאת אישרו לתע"א להמשיך לעבוד עמה. לינת מורז, ראש צוות קניינים ביחידה של תע"א, אף כתבה לממונים עליה כי לדרוזנט אין תקן ISO 9000, ולכן "לא ניתן לפתוח עדיין הזמנה לדרוזנט על פי כל הנהלים. נא עדכנו כיצד להמשיך".

אמל אסעד בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון, אתמול. ממצאים מחשבון הבנק שלו מחזקים את החשדות
אילן אסייג

בתשובה ענה לה עוזר מנהל מפעל מל"ט של תע"א, יוסי כליף, כי "דרוזנט לא צריכה לקבל הסמכה לתקן 9000 ISO, בסך הכל הם מבצעים עבודה שלבית בגימור ובליפוף של בידוד על צנרת. העובדים תודרכו על ידינו, ומבחינתנו הם יכולים לבצע את העבודה ולחתום כמבצע. כאשר נרחיב פעילות לנושאים נוספים — נדאג להסמכתם".

לאור זאת, עובדים בתע"א תהו כיצד חברה חדשה, שעובדיה חסרי ניסיון, מקבלת מהר כל כך עבודות מתע"א. בנוסף, ספקים של תע"א פנו לעובדי החברה בתלונות כי הם מקבלים בקשות מדרוזנט לייצר עבורה מוצרים שהם ייצרו קודם לכן ישירות עבור תע"א, כך שדרוזנט בעצם מהווה "צינור" או מתווכת נוספת ביניהם לבין החברה הממשלתית הגדולה.

כך נשמעו שיחות שנערכו באותן ישיבות, שחלקן נחשפות לראשונה ב–TheMarker: "ספקים אחרים (לתעשייה האווירית) שאלו אותי, 'מה הולך פה?', והתחלתי לגמגם. ביום שתהיה פה ביקורת, יגידו 'רגע — למה הוצאת הזמנות לדרוזנט', שמישהו מהבכירים יוציא מכתב (רשמי, שאומר שזה בסדר להוציא הזמנות כאלה)".

"מה, הם מפחדים להוציא מכתב?", שאל אחד העובדים בישיבה. אחד המנהלים השיב לו: "אנחנו מיישמים את ההנחיה באופן חוקי. אין כוונה מעכשיו ועד סוף הימים להוציא (הזמנות) לדרוזנט, אבל בחודשים הקרובים יש כוונה לתת להם העדפה, גם בגלל השאיפות הפוליטיות של הארגון שלנו. זה ארגון פוליטי, זה לא סוד — ליכוד, חיים כץ, מפלגות. אנחנו משפרים גם את כושר התחרות שלנו".

לאחר חילופי דברים נוספים, המנהל הסכים להתריע על העדפתה של דרוזנט בפני ההנהלה הבכירה: "אנחנו נגבה את זה בוועדה, שבה יישב ראש המינהל. הנימוקים יצטרכו להיות אמיתיים". המנהל הוסיף: "אני חתום על כל הזמנה, ובסוף יבואו — אם יבואו — למי שחתום על ההזמנה. אני לא אחתום על משהו שהוא מופרע לגמרי".

כמתואר

בשלב זה נשמעו בישיבה קריאות של עובדי אחת המחלקות, שאחת מהן היתה חריפה במיוחד: "יהיה לנו אגף דרוזנט בכלא מעשיהו", אמר אחד מהם. עובד אחר הוסיף: "אין פה תחרות הוגנת בכלל. איך יכול להיות שספקים אחרים הוסמכו במשך שנה וחצי, ופה ספק מוסמך תוך שלושה חודשים?". המנהל השיב לו על כך: "אנחנו עובדים בתחרות הוגנת. יש לנו אינטרסים. אנחנו רוצים לפתח ספק נוסף. גם את הודו אנחנו רוצים לפתח. הודו זה תחרות הוגנת?"

מ', אחד העובדים, השיב לו: "אני לא יודע אם באמת רוצים לפתח עוד יצרנים, כמו שיש אינטרס פוליטי. עם כל המודעות שיש בתקשורת לשחיתויות, אנו נהיה שותפים לשחיתות בתוך הבית".

בישיבה אחרת עלתה ביקורת על כך שבאחד המכרזים של התעשייה האווירית הוגדרה דרוזנט כספק יחיד. "אני לא יכול להעביר את זה. ספק יחיד על סמך מה?", אמר עובד אחר. בהמשך אותה שיחה תוהים העובדים על כך שבמסגרת הזמנת העבודה נשלחים גם חלקי מטוסים ללא טייס לדרוזנט, לצד כלי עבודה של התעשייה האווירית.

אנואר סעב בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון, אתמול
אילן אסייג

"אני אומר לך את האמת, אם זה לא היה דרוזנט, לא הייתי מוציא את זה החוצה בכלל", אמר בעל תפקיד בכיר יחסית בחברה, שהשתתף בישיבה. משתתף אחר תהה לגבי החוקיות של המעשה: "זה תחום אפור, אנחנו חוצים את התחום האפור". דובר אחר הוסיף: "אתה לא יכול לתת לו כלים שלך ולומר 'רק הוא יעשה'. למה אתה לא ?". אחד המנהלים הפטיר בשלב זה: "דברו עם ההנהלה הבכירה של התעשייה האווירית".

"היצרנים האחרים ייפגעו טיפה"

חברת דרוזנט מירכא הוקמה במארס 2015, במטרה לייצר חלקים למטוסים ללא טייס עבור התעשייה האווירית. בטקס ההשקה החגיגי של המפעל, שנערך בעספייה שבכרמל (שנבנה בהשקעה של 12 מיליון שקל), נכחו בכירי התעשייה האווירית, ובהם היו"ר רפי מאור, המנכ"ל, יוסי וייס, וסמנכ"ל התפעול, דוד דגן. שמותיהם הוזכרו בטקס לצדו של הדירקטור אסעד.

מלבד קבלת ההזמנות שלושה חודשים בלבד לאחר הקמתה, דרוזנט נכנסה לרשימת הספקים של התעשייה האווירית אף שלעובדי החברה, נשים דרוזיות מכפרים בכרמל, לא היה שום ניסיון קודם בעבודה שאותה הן נדרשו לעשות מול התעשייה האווירית.

"אני לא מכיר חברה שבאה בלי רקע בכלל ונותנים לה לעשות משהו משמעותי. אני בטח לא מכיר חברה שנפתחת, ואחרי חודש־חודשיים כבר מתחילים לעבוד מולה. זה נראה כאילו פתחו את העסק מתוך ידיעה שהם יעבדו מול התעשייה האווירית", אמר בזמנו ספק ותיק שעובד מול התעשייה האווירית. לפחות עד לפני שנה, דרוזנט קיבלה מהתעשייה האווירית עבודות בהיקף של 700 אלף שקל, אך לא ברור אם כולן בוצעו.

עלות הקמת המפעל הוזכרה גם באותן ישיבות פנימיות, שבהן נשמעה ביקורת על היחסים בין שתי החברות. "הם שמו שם הרבה מאוד כסף", אמר אחד ממנהלי הרכש. "הם הקימו את המפעל על סמך הבטחות של מנהלים בכירים, שבאו לגזור את הסרט במפעל. הם לא פראיירים, הם רוצים את מימוש ההתחייבות הזאת. בשלב הזה, זה עובר דרכנו".

בהמשך הסביר אותו מנהל את המדיניות של התעשייה האווירית בנוגע לדרוזנט: "הדרישה היא שכל תכולה רלוונטית, שאינה סופר מסובכת, שדרוזנט מוסמכת לעשות - אם היא יוצאת לתיחור - מתחרים את דרוזנט; אם זה לא יוצא לתיחור - מעבירים לדרוזנט".

בהמשך חידד המנהל את הדברים: "היעד שקבענו הוא כשלוש הזמנות בשבוע, לא את כל ההזמנות (נעביר לדרוזנט). בשלב הזה, זה יהיה הקצב בחודש־חודשיים הקרובים. נכניס להם תכולה, נכניס שמן למערכת, שהעסק יתחיל לעבוד. ניתן את מה שנקרא המס שלנו, את החובה שלנו. אז נכון, בשלב הזה היצרנים האחרים טיפה ייפגעו כי אנחנו תומכים עכשיו בדרוזנט, מקימים את דרוזנט".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם