המנהל המיוחד: "פישמן בהדרדרות פיננסית כבר מ-2006; הבנקים ריחמו עליו" - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המנהל המיוחד: "פישמן בהדרדרות פיננסית כבר מ-2006; הבנקים ריחמו עליו"

עו"ד יוסי בנקל: "רק רחמי הבנקים, מטעמיהם, מנעו את פירוקן של חברות הקבוצה וההכרזה על פישמן כפושט רגל"

2תגובות
אליעזר פישמן
עופר וקנין

עו"ד יוסי בנקל המנהל המיוחד לנכסיו של אליעזר פישמן הגיש היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל באביב תסקיר מטעמו ובו הוא טוען כי "אין מנוס מהכרזה לאלתר על פשיטת רגל של פישמן, בכדי לאפשר הקניית והפעלת סמכויות המוקנות בדין לאחר הכרזה שכזו". התסקיר הוגש לקראת דיון שיקיים נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין בעוד שבוע.

בנקל טוען כי בניגוד לאופן בו בוחרים כיום פישמן ובני משפחתו להציג את קריסתו, אין מדובר באירוע "חד פעמי", או ב"הדרדרות של השנים האחרונות". הוא הדגיש כי "פישמן אישר במסגרת תצהיר כי כבר בסוף שנת 2006 עמד סך ההתחייבויות לחיצוניים בחברות הפרטיות העיקריות, על הסך הפנטסטי של 5.84 מיליארד שקל. כאשר בסוף שנת 2012 (ולמרות החזרי חובות בהיקף של כ-1 מיליארד שקל) סכום זה נשאר כמעט באותו היקף ועמד על 5.76 מיליארד שקל.

התצהיר הזה מהווה מבחינת בנקל, הודאה מצדו של פישמן כי במשך שנים ארוכות, ולמעשה לכל המאוחר משנת 2006, היתה קבוצת פישמן, ופישמן עצמו, כמי שערב לחובותיה, מצויים במצב ברור של הדרדרות פיננסית, אם לא ב"מתחם חדלות הפירעון" לכל דבר ועניין, ורק "רחמי" הבנקים, מטעמיהם, מנעו את פירוקן של חברות הקבוצה וההכרזה "הפורמלית" על פישמן כפושט רגל.

"סופו של דבר, התרשמות המנהל המיוחד הינה כי, למצער, החל משלב כזה או אחר, שמא כאשר הגיעה ההסתבכות הכספית של הקבוצה או חלקים ממנה אל מעבר לסף מסוים, הפך החייב בהדרגה – בהסכמתו ובניצוחו הוא – למעין 'נשל', שלאחר שהזרים מה שהזרים אל הקבוצה (הכל לפי שיטתו הוא!), בלא לתבוע השתתפות שווה מבני משפחתו שהחזיקו בשאר המניות ומבלי שאחזקותיהם ידוללו כתוצאה מכך שרק הוא לבדו משתתף ב"גיוס ההון דה- פקטו" שמבצעות החברות שבשליטת בני במשפחה, החלה הקבוצה להשיל ולהתפרק ממנו בהדרגה – קרי, העמסה של החובות וההזרמות על חלקו המצטמצם והולך".

בנקל התייחס לאופן ניהול קבוצת פישמן ועל טענותיו של פישמן בנוגע לערבות הדדית בקבוצה, טענותיו של פישמן מעלות לשיטתו שאלות קשות בדבר קיומו של משטר תאגידי נאות. בנקל גילה לדבריו במסגרת חקירותיו כי אותה "ערבות" היתה במידה רבה חד-סטרית, בעיקר ככל שהלכו המשברים בקבוצה והתרבו.

"החייב הודה במפורש כי מחל על חובות שחבו לו חלק מהחברות, בסך העולה על 350 מיליון הזרים לחברות, לשיטתו, כספים פנויים, והכל כאשר שאר בני משפחתו המחזיקים במניות, אינם משקיעים מכספם ואחזקותיהם  אינן  מדוללות  באורח שישקף את העובדה כי החייב משקיע בחברות הללו, לשיטתו הוא, ממיטב כספו האישי, בין אם במסגרת אותה 'ערבות הדדית' בקבוצה ובין אם מטעמים אחרים", נכתב בתסקיר.

"התנהלות זו תרמה, ככל הנראה, הן למהלכים שהביאו לקריסתו האישית של החייב, אשר הביאה למצב חריג ביותר, לפיו החייב קרס, כאשר מרבית רכושו 'נשאב' לתוך החברות, אשר הן, להבדיל ממקרים רבים אחרים של פשיטת-רגל, עודן פועלות, כאשר אחזקות שאר בני משפחת החייב (ולא משקיעים זרים!) עומדות על מכונן ובחלקן אף נושאות רווחים. זאת כאשר בחלק מהמקרים, כפי שיפורט בהמשך, בוצעו מהלכים מפורשים של צמצום כוחו ואחזקותיו של החייב בחברות, חלקם ממש ערב צו הכינוס", מוסיף בנקל.

אשר לקופת הכינוס טוען המנהל המיוחד כי הוא מצא קופה ריקה מנכסים ומנגד חייב שניהל את עסקיו באורח מורכב ביותר וששיתוף הפעולה שלו ושל מקורביו עם המנהל המיוחד הוא חלקי ביותר, בלשון עדינה.

"נוצר בתיק זה מצב דברים בעייתי ביותר, אשר מקורו בשילוב בין דרך ניהול העסקים הסבוך ביותר של החייב ומקורביו, הקשר המסועף בינם לבין המערכת הבנקאית, קופה ריקה כמעט לחלוטין" כותב בנקל.

ואם לא די בכך, לדברי המנהל המיוחד, "נוכח העובדה כי פישמן ומקורביו (ובמידה רבה, אף הבנקים), מתנגדים לכל בקשה שהוא מגיש, כמו מבקשים "להקפיד" על כי הקופה תישאר ריקה, אך מחזקים את החשש כי החייב מבקש להעמיד מול נושיו, ובעיקר מול רשויות המס אשר אינן אוחזות ב"כפל כובעים" של נושה מובטח ובלתי מובטח כאחד, ברירה פשוטה – לקבל 'ככזה ראה וקדש' את הסדר הנושים שהציע החייב בראשית הדרך, אשר אינו מכסה אלא אחוזים בודדים מסך חובותיו הלא מובטחים, או להיוותר בלא כלום".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם