אפרת נוימן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, נדרשים להגיע ביום שלישי הקרוב, ה-14 במארס, בשעה 11:30, לאולמו של השופט עזריה אלקלעי בבית משפט השלום בתל אביב, על מנת להיחקר על התצהירים שהגישו בתביעת לשון הרע נגד עיתונאי "ידיעות אחרונות" יגאל סרנה.

עו"ד יוסי כהן, המייצג את בני הזוג נתניהו, ביקש ביום חמישי האחרון לדחות את הדיון ליוני, "נוכח ריבוי משימות מדיניות בינלאומיות של ראש הממשלה, לרבות מפגשים בינלאומיים אשר חלקם בלתי צפוי". זאת לאחר שהמועד נדחה כבר בשל "קיום ישיבת ממשלה באותו מועד". סרנה, שהתנגד לדחייה, ציין בתגובתו לבקשה כי "המבקש הוא התובע. המבקש ידע על כל משימותיו וחובותיו עת בחר לתבוע. יתכבד המבקש ימחק תביעתו ויתפנה להגישה בעת שעתותיו בידיו".

השופט לא קיבל את בקשת הדחיה ובהחלטתו מהיום, כתב כי "אין ספק כי התובע כראש ממשלת ישראל הינו אדם עסוק ביותר ואין חולק כי עיסוקיו חשובים מאין כמותם. יחד עם זאת, חייבים התובעים לדעת כי משהגישו בקשה לבית המשפט עליהם להתייצב לדיון במועד שנקבע, כדי להיחקר על תצהיריהם, וכי לצורך כך על התובע, ראש הממשלה, להיכבד ולהתפנות מעיסוקיו החשובים במועד החקירה, מה גם שקבעתי בהחלטתי כי התובע אינו חייב להיות נוכח בדיון אלא לצורך חקירה על תצהירו, כך שאין מדובר להערכתי בזמן רב".

עוד נכתב בהחלטה כי "זמנו של בית המשפט מצוי במשורה, כך שדחיית הדיון, בסמוך למועד קיומו, תגרום לירידת זמן שיפוטי יקר מפז לטמיון. ודוק, דיוני הוכחות נקבעים על ידי מושב זה עקב העומס לחודש מאי 2018, ולא ניתן לדחות את הדיון למועדים קרובים יותר".

במרכז התביעה שהגישו בני הזוג נתניהו עומד פוסט שפירסם סרנה בפייסבוק, שבו תיאר מקרה שהתרחש לטענתו במהלך נסיעה של שיירת ראש הממשלה בכביש 1. סרנה כתב, כי במהלך הנסיעה נעצרה השיירה כולה וראש הממשלה נדרש לצאת מהרכב תוך שרעייתו שרה שמה ללעג את מערך האבטחה ולמעשה את המדינה כולה, כך לפי סרנה.

בעקבות הפוסט הזה הגישו נגדו בני הזוג תביעת לשון הרע על סך 280 אלף שקל. הם טענו כי מדובר בעוולה שביצע סרנה כלפיהם "באופן מתועב, ציני, שפל, מרושע וחסר עכבות, והכל מתוך מטרתו (המוצהרת כמעט) לנסות ולבייש את התובעים, לשפוך את דמם ולהלבין את פניהם ברבים באמצעות פרסום כזבים מכוערים, שאין בהם ולו שמץ של אמת".

בכתב ההגנה טען סרנה, המיוצג על ידי עורכי הדין ליאור אפשטיין ואביגדור פלדמן, בין היתר כי מדובר בפוסט שהוא הבעת דעה. הוא הוסיף כי "האמור בפרסום הוא אמת ותמים והפוסט פורסם בתום לב ובהתבסס על מקורות ראויים ואמינים, ובהיותו נושא מאפיינים דומים או זהים לאפיזודות ידועות בחיי המשפחה של בני הזוג".

סרנה ביקש לזמן לעדות בבית המשפט את יובל דיסקין ויורם כהן, שני ראשי שב"כ לשעבר. זאת, משום שלטענתו לעדותם ישנה חשיבות, הכרחיות וחיוניות להגנתו ולחקר האמת. לדבריו, עניינה של התביעה הוא באירוע שהתרחש בשיירה המאובטחת של ראש הממשלה, והאירוע עצמו ואירועים שכמותו מחייבים התערבות הגוף המאבטח ונמצאים בידיעתם והכרתם של העדים שזימונם מבוקש. "תיק זה עוסק באמירות המתייחסות לדפוס התנהגות המייחס לשרה נתניהו התנהלות מסוימת של התקפי זעם, המשפיעים על ראש הממשלה ועל סידורי הביטחון", נטען.

בני הזוג נתניהו התנגדו לזימונם של דיסקין וכהן, הם טענו כי לא ברור כלל כיצד ומדוע שני ראשי שב"כ לשעבר, האחד שכיהן ב-2011-2005 והשני שכיהן בין 2011 ל-2016 יוכלו לסייע לטיעוני ההגנה של סרנה, במיוחד בשים לב לכך שהאירוע הנטען התרחש לטענתו של סרנה בין יולי לדצמבר 2015.

השופט אלקלעי דחה את הבקשה לזמן לעדות את דיסקין, וקבע כי אין ביכולתו לסייע בליבון המחלוקות בתביעה. "האירועים המתוארים בפרסומי הנתבע אירעו לטענתו במהלך 2015, שבה מר דיסקין כלל לא כיהן כראש השב"כ, ועל כן לא ברור כיצד ביכולתו לתרום לנושא".

עם זאת, הוא התיר לזמן לעדות את כהן, משום שלדבריו עדותו אינה רלוונטית בכל הנוגע לדפוס התנהלות זה או אחר של נתניהו, אך הוא כיהן כראש השב"כ בתקופה הרלוונטית לעדות - ובלבד שעדותו תתייחס לאירועים מושא פרסומיו של סרנה העומדים בבסיס התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker