דני דנקנר נשאר בכלא: הנשיא ריבלין דחה את בקשת החנינה של יו"ר הפועלים לשעבר

דני דנקנר מרצה בשנה האחרונה עונש מאסר בכלא מעשיהו ברמלה בגין חלקו בפרשת הולילנד ■ במרכז הרשעתו בפרשה עומד תשלום של 1.3 מיליון ש' שהעביר למאיר רבין, יד ימינו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
דני דנקנר
דני דנקנרצילום: אורן נחשון
יסמין גואטה
יסמין גואטה

נשיא המדינה, רובי ריבלין דחה באחרונה את בקשת החנינה של יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, המרצה בשנה האחרונה עונש מאסר בכלא מעשיהו ברמלה בגין חלקו בפרשת הולילנד.

"נסיבותיו האישיות של דני דנקנר, ובכללן הפגיעה בבני משפחתו וכן זכויותיו הרבות עמדו לנגד עיני בית המשפט בטרם נגזר דינו, ואין בבקשה שינוי נסיבות שיש בהן כדי להצדיק מעשה חריג ויוצא דופן של חנינה מאת נשיא המדינה" נכתב בתשובת הנשיא.

בבקשת החנינה שהגיש דנקנר לפני למעלה מחצי שנה באמצעות עורכי הדין טל שפירא ואריאל כפרי ממשרד שפירא כפרי בר-זיק.נכתב בין היתר כי "משאיבד דנקנר את כל עולמו, הוא מבקש מכבוד נשיא המדינה לחון אותו ולאפשר לו לשוב לחיק משפחתו", נכתב בבקשה.

בתשובת הנשיא נכתב עוד כי התנהגותו החיובית של דנקנר בכלא, העובדה שהוא משתתף בטיפול, מביע צער וחרטה, תורם ומסייע לאחרים - תעמוד בפני ועדת השחרורים שתדון באפשרות לשחררו בתום שני שלישים מתקופת מאסרו.

נשיא המדינה ראובן ריבליןצילום: חן גלילי

בקשת החנינה של דנקנר התבססה על נימוקים משפטיים, נסיבות כלכליות, נימוקים סוציאליים ונימוקים רפואיים וכן הבעת חרטה גלויה מצדו של דנקנר. "בקשת החנינה מדברת בעד עצמה, ועולה ממנה קול ברור של חרטה עמוקה וכנה על המעשים בגינם הורשע דנקנר", נכתב. "דנקנר מצר על מעשיו והפנים את הלקח בגינם. עבור כל אדם נורמטיבי, עצם ההרשעה מהווה השפלה, בושה וייסורים קשים. הדברים קשים אף יותר למי שהגיע ממשפחה מכובדת ושכיהן לאורך שנים רבות בתפקידי מפתח בצמרת המשק הישראלי. העונש הקשה והחמור של מאסר בפועל למשך שנתיים ארוכות, הינו בבחינת בלתי נתפס - מעבר למה שהנפש יכולה להכיל".

זהו עונש המאסר השני של דנקנר. באפריל 2015 הוא שוחרר מכלא חרמון לאחר שריצה חצי שנת מאסר בעקבות הרשעתו בפרשה אחרת במרכזה עמד: בנק הפועלים והבנק הטורקי פוזיטיף. ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר ניכתה שליש מתקופת מאסרו. העונש שריצה נגע לעבירות מרמה והפרת אמונים שביצע במסגרת תפקידו כיו"ר בנק הפועלים.

בפרשת בנק הפועלים כללו האישומים נגד דנקנר כמה מקרים שבהן הוא פעל בניגוד עניינים, גם כאיש עסקים ובעל חברה ציבורית וגם כשכיהן כבכיר בבנק. במשפט ניהל השופט דיוני הוכחות ארוכים, שבהם העידו גם בכירי בנק הפועלים ובהם מנכ"ל הבנק לשעבר, צבי זיו. אלא שביום שבו היה אמור דנקנר עצמו להיחקר על דוכן העדים, ולתת תשובות לשאלות הפרקליטות, הוא הודה כחלק מהסדר טיעון בכמה עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר בתחבולה ופגיעה בניהול התקין של הבנק.

במרכז הרשעתו בפרשת הולילנד עומד תשלום של 1.3 מיליון שקל שהעביר למאיר רבין, יד ימינו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר. השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע אותו במתן שוחד וגזר עליו עונש של שלוש שנות מאסר. בית המשפט העליון הפחית את עונשו - לשנתיים מאסר. בפברואר 2016 התייצב דנקנר בכלא מעשיהו לריצוי עונשו יחד עם שאר מורשעי הולילנד. שאר המורשעים בפרשה הם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, יזם פרויקט הולילנד הלל צ'רני, חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר - אליעזר שמחיוף, מהנדס העיר לשעבר אורי שטרית, איש העסקים אביגדור קלנר ועוזרו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר, מאיר רבין.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ