מומחים משפטיים: BSA מודיע לבעלי עסקים על בואו לביקור אך לא על זכותם להתנגד לו

עו"ד אלי הלם: המכתב של BSA אינו צו משפטי ואם בעל העסק יסרב לקבל את הביקור, לא יהיו לכך כל תוצאות משפטיות

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

בתשדיר הפרסומת של - BSA ארגון הנלחם בשימוש בתוכנות בלתי חוקיות - מופיעים שוטרים אוחזים בצו בדרך לבית עסק. החשד: שימוש בתוכנות בלתי חוקיות. אמנם, לא כל בית עסק זוכה לביקור שוטרים, אבל בתי עסק רבים מקבלים מכתבים חתומים על ידי היועצת המשפטית של הארגון, עו"ד נעמי אסיא, אשר מודיעים להם על ביקור מתוכנן של נציגי BSA, במסגרת פעילות באזור בו נמצא בית העסק שלהם.

מנוסח המכתב ניתן לטעות ולחשוב כי בסמכות הנציגים להיכנס לבית העסק ולבדוק את הרישיונות לתוכנות השונות, בעוד שלמעשה הנציגים משוללי סמכות, ובעל העסק יכול לסרב לראותם.

בהמשך התקבל במשרד האדריכלים טלפון מ-BSA לשם וידוא הכתובת, וכאשר שאלו את נציג הארגון מתי בכוונתם לבוא, נאמר להם שהארגון אינו מפרסם את מועדי הביקורים, והם הופנו לבדוק באתר האינטרנט בו מצוין באיזה שבועות מתבצעת פעילות הארגון באזורים השונים. "מנוסח המכתב ובייחוד מכך שהם סרבו לגלות לנו מתי הם באים, הבנו שהם באים לבדוק אם יש לנו רישיונות לתוכנות בכל המחשבים", אומרים במשרד האדריכלים. לדבריהם, הם לא ביקשו להתנגד לפגיעה משום שלא ידעו מהי המשמעות החוקית של התנגדותם.

עו"ד אלי הלם, מומחה לדיני מחשבים והגנת הפרטיות מציין שנוסח המכתב של BSA, והעובדה שהוא חתום על ידי עורך דין, גורם לכך שהמכתב נשמע כמו איום. "צריך לזכור כי צרכני התוכנה אינם מכירים את החוק, הם אינם יודעים אם הם יכולים להתנגד לביקור ומה יהיו התוצאות של התנגדותם לביקור".

לדבריו, "אם נוסיף לזה את הפרסום בטלוויזיה של BSA, בו נראים שוטרים מגיעים עם צו לבית עסק, בבתי העסק לא יכולים לדעת אם הביקור משמעותו הגעה עם צו או לא, ומהי הסמכות של הארגון להיכנס לבית העסק". הלם מציין עוד כי המכתב של BSA אינו צו משפטי ואם בעל העסק יסרב לקבל את הביקור, לא יהיו לכך כל תוצאות משפטיות, ומוסיף כי גוף חזק כמו BSA שמתכתב עם צרכנים צריך לתת להם מידע מלא וגלוי.

"כל כניסה לבית עסק ותפיסה של רכוש מצריכים צו של בית משפט", אמר הלם. לדבריו, "בית המשפט נותן צו לגופים כאלו רק כצעד חריג וקיצוני ולא על דרך השגרה, כפי שניתנים צווי חיפוש לרשויות החוקרות".

ארגון BSA הוא ארגון בינלאומי שפועל בכ-65 מדינות, ומשמש כדוברן של תעשיות התוכנה והאינטרנט העולמיות בפני ממשלות וצרכנים. חברי ה-BSA ברחבי העולם כוללים בין היתר את מיקרוסופט, אדובי, אפל ואינטרנט סקיוריטי.

היועצת המשפטית של BSA, עו"ד נעמי אסיא, מסרה בתגובה שהמכתב אינו צו חיפוש והביקור הוא וולנטרי בלבד, "כאשר מגיעים נציגי הארגון לעסק, בעליו יכול להגיד להם שהוא אינו מעוניין שהם ייכנסו. מטרת הביקור היא להימנע מהליכים משפטיים, לתקן אי סדרים ולהסביר לחברות את היתרונות שברישוי תוכנות".

לשאלה מוגשות תביעות נגד חברות שלא נותנות לנציגים להיכנס, אומרת אסיא שלפעמים כן ולפעמים לא, "אבל כמובן שמי שפתח את הדלת ונתן לנציגי הארגון להיכנס, אין סיבה להגיש נגדו תביעה, גם אם נתגלו אי סדרים, בתנאי שתוקנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker