פשיטת הרגל של פישמן משפיעה גם על החברות בקבוצה: תביעה נגד הום סנטר

לפי תביעה שהגישה חברת המלגזות שהתקשרה עם הום סנטר, המוחזקת בידי קבוצת פישמן, "בוקר בהיר אחד היא החלה לפתע לשנות את טעמה ולטעון כי ההסכם שבין הצדדים צפוי לפקוע"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של הום סנטר
סניף של הום סנטרצילום: ניר קידר

בחודשים האחרונים מתנהלים בבית המשפט המחוזי הליכי פשיטת רגל נגד איש העסקים אליעזר פישמן, העומד בראש קבוצת פישמן. בינואר הגיש עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד שמונה לנכסי פישמן, דו"ח ראשון וחמור מטעמו לנשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין, שם ציין כי הוגשו לו הוכחות חוב של פישמן בסכום כולל של כ-4 מיליארד שקל.

אך האם פשיטת הרגל של פישמן תשפיע גם על החברות בקבוצה? אתמול (ג') הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד חברת הום סנטר, המוחזקת על ידי שתיים מחברות הקבוצה, על ידי חברת איגל מלגזות ולוגיסטיקה שמשכירה להום סנטר מלגזות. התובעת טוענת כי "בעת האחרונה חלה התדרדרות חמורה במערכת היחסים שבין הצדדים". הטעמים להתדרדרות זו נעוצים לדבריה "בנסיבות חיצוניות הקשורות במשפחת פישמן ובהליכים משפטיים אחרים בהם הם מעורבים ואשר בגינם הונחו מנהלי הום סנטר לחפש אמתלות לפגוע בהתקשרות בין הצדדים". לטענת חברת המלגזות, מדובר ב"בריונות משפטית של הום סנטר, שמתכחשת להסכם מפורש שנחתם עמה".

איגל מלגזות ולוגיסטיקה היא חברה פרטית שעוסקת במתן פתרונות מתקדמים בתחומי השינוע וההרמה למפעלים ומרכזים לוגיסטיים באמצעות מלגזות. על פי התביעה שהוגשה באמצעות עורכי הדין שלום הרשקוביץ ואלדד מלר ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות', ביולי ביולי 2012 היא חתמה עם הום סנטר על הסכם להשכרת מלגזות וציוד נלווה במתכונת ליסינג. ההסכם הזה קבע את מתכונת ההתקשרות הכללית שבין הצדדים וכן את תקופת ההתקשרות וכניסתה לתוקף.

כמקובל בהסכמים מסוג זה, במסגרת הסכם המסגרת הובהר כי תקופת הליסינג תהיה ל-60 חודשים מהמועד בו יוסכם בין הצדדים על אספקת מלגזה וציוד נלווה להום סנטר. איגל מלגזות טוענת כי צורת ההתקשרות הזו היא מקובלת בשוק, ובהתאם לה יכול ספק השירותים להיערך לאספקת הציוד בהתאם לפרק הזמן לפיו יושכר המוצר ללקוח, והוא מתקשר בהסכמי מימון מתאימים שהם תוצאה של תקופת ההשכרה הזו.

אליעזר פישמן בבית משפטצילום: עופר וקנין

לפי התביעה, "במשך פרק זמן ארוך התנהלה מערכת היחסים בין הצדדים כסדרה. איגל מלגזות סיפקה להום סנטר מעת לעת מלגזות וציוד נלווה בהתאם לצרכיה ולשביעות רצונה. הום סנטר לא העלתה כל טרוניה ביחס למועד אספקת הכלים או לגבי כל אחד מהתנאים האחרים שנכללו בהסכם המסגרת שנחתם בין הצדדים".

ואולם לטענתה של איגל, "בוקר בהיר אחד החלה לפתע הום סנטר לשנות את טעמה ולטעון כי ההסכם שבין הצדדים צפוי לפקוע בחודש יולי 2017". איגל מדגישה כי עמדתה החדשה של הום סנטר נובעת מסכסוך שאינו קשור למערכת היחסים המסחרית שבין הצדדים, אלא לנסיבות חיצוניות הקשורות בבעלי המניות המחזיקים בהום סנטר – ואשר מעורבים כיום בהליכי פשיטת הרגל של קבוצת פישמן.

איגל מלגזות טוענת כי היא פנתה להום סנטר מספר פעמים בבקשה שתמלא אחר ההסכם שנכרת בין הצדדים, וכי "פניות אלו העלו חרס". היא מבקשת מבית המשפט להבהיר להום סנטר כי היא אינה יכולה לעשות דין לעצמה וכי עליה לעמוד בתנאי ההסכם לו התחייבה. על פי התביעה, יתרת התשלומים בגין הסכם שכירות הליסינג מוערכית על ידה בשלב זה בסכום של כ-4 מיליון שקל.

אתמול (ג') ביקשו בני משפחת פישמן, שמחזיקים בחברת פישמן-רשתות, לקיים את הדיון בעניינה של החברה בדלתיים סגורות, וכן להורות כי כל המסמכים שיוגשו בעניין יהיו חסויים. פישמן רשתות מוחזקת על ידי אליעזר פישמן (55%) ושלושת ילדיו - איל פישמן, ענת מניפז ורונית פישמן אופיר (45%). החברה מרכזת את רוב עסקי הקמעונאיות של קבוצת פישמן, בהם חנות הצעצועים היפר טוי, זר פור יו, מגה ספורט וסליו. בנוסף היא שולטת בהום סנטר יחד עם חברה אחרת בקבוצה.

מרשת הום סנטר נמסר בתגובה: "נכון למועד זה לא התקבלה בחברתנו תביעה כל שהיא בעניין זה. לכן אין באפשרותנו להתייחס למה שלא ראינו מעולם".

לאחר פרסום הכתבה נמסר כי הצדדים הגיעו להבנות מחוץ לכותלי בית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker