"דיסקונט סגר לפישמן את החשבון ולא מאפשר לו לשלם 15 אלף שקל בחודש לקופת פשיטת הרגל" - דין וחשבון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"דיסקונט סגר לפישמן את החשבון ולא מאפשר לו לשלם 15 אלף שקל בחודש לקופת פשיטת הרגל"

עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסיו של פישמן: הקיזוז שביצע דיסקונט על דעת עצמו הוא ניסיון לאלץ את המנהל המיוחד להשלים עם העדפת נושים ■ נכון למועד צו הכינוס, הגיעו החובות של החברות של נכסי פישמן לבנק לכ-200 מיליון שקל

24תגובות
אליעזר וטובה פישמן
מוטי מילרוד

בנק דיסקונט קיזז את יתרת הזכות בחשבונו של אליעזר פישמן בניגוד לדין. ובמעשה זה הוא לא מאפשר לפישמן לקיים את החלטת בית המשפט על תשלום חודשי לקופת פשיטת הרגל. כך טוען עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסיו של פישמן, בבקשה דחופה למתן הוראות שהגיש היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב. על פי תגובה קודמת שהגיש דיסקונט לבית המשפט בחשבונו של פישמן בדיסקונט יש סכום של כ-109 אלף שקל.

בהתאם להחלטת נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, נדרש פישמן להפקיד בקופת פשיטת הרגל סכום של 15 אלף שקל מדי חודש החל ב-1 בינואר 2017. התשלום הזה הופקד על ידו בינואר ובפברואר, אולם בתחילת חודש מארס פנה פישמן למנהל המיוחד והסביר כי יתרת הזכות בחשבונו קוזזה בשל חובותיו לבנק וזאת מכוח ערבותו. הבנק הסכים לשחרר את דמי קצבת הזקנה של פישמן בסך 2,358 שקל, פישמן העביר סכום זה לקופה ואת היתרה שילם באמצעות צ'ק מחשבונה הפרטי של טובה, רעייתו.

בנקל מדגיש כי הקיזוז שביצע דיסקונט על דעת עצמו הוא ניסיון לאלץ את המנהל המיוחד להשלים עם העדפת נושים. "מהלך הקיזוז בפועל בוצע חודשיים לאחר מתן צו הכינוס, ולאחר שכבר הועברו כספים מהחשבון לטובת המנהל המיוחד", נכתב בבקשה. בנקל הוסיף כי אם סבר הבנק כי החלטת בית המשפט שהורה על העברת של כספים מחשבונו של פישמן לקופת המנהל המיוחד אינה הולמת את הדין ומקפחת את זכות הקיזוז שלו, הרי שהיה עליו להגיש ערעור כדין על ההחלטה לבית המשפט העליון, משלא עשה כן, הרי בוודאי שאין הוא יכול לרוקן את החלטת בית המשפט מתוכן באמצעות סעד עצמי לאחר צו הכינוס, שמסכל הלכה למעשה את ההחלטה.

"הדין העצמי שנקט הבנק בענייננו חמור במיוחד, נוכח העובדה כי חזקה על הבנק כי הוא יודע היטב את אשר הובהר מספר פעמים בידי המנהל המיוחד, כי נכון לעת הזו, קופת פשיטת הרגל ריקה באופן שבין היתר אינו מאפשר למנהל המיוחד לקיים את החלטת בית המשפט במסגרתה נקבע כי הוא יבצע את כל הבדיקות הנדרשות לבחינת הסדר הנושים שהוצע על ידי החייב".

השופט איתן אורנשטיין
עופר וקנין

בנקל מבקש להורות לבנק דיסקונט לאפשר לפישמן להמשיך ולהעביר את התשלום מדי חודש. הוא התייחס גם להצעתה של טובה פישמן לשלם את הסכום מחשבונה וכתב: "במלוא הכבוד הראוי להצעה זו מטעם רעיית החייב לשלם לעת עתה את הסכום שהושת על החייב עצמו, הרי שהמנהל המיוחד אינו יכול להפקיד את הכספים הללו בקופה, באורח שמהווה השלמה דה פקטו מטעמו עם צעד בלתי ראוי שביצע הבנק, שעניינו קיזוז מאוחר לצו הכינוס, באורח שאינו מתיישב עם דיני חדלות הפירעון ואף לא עם החלטת בית המשפט".

הוא הסביר גם כי המקור החלופי שהוצע לו אינו אלא תשלום וולנטרי מטעם טובה פישמן שלא זו בלבד שאינה מחויבת על פי החלטת בית המשפט להמשיך ולשלם את התשלום מדי חודש, אלא אף עשויה לעמוד בצדו השני של המתרס, מקום בו הוא יגיש בקשה לחייב אותה בהשבת נכסים לקופה, בין אם מכוח הלכת שיתוף בחובות או מכוח כל דין רלוונטי אחר.

בנק דיסקונט העמיד אשראי לחברות נכסי משפחת פישמן, מעבר ואוניל בניה. פישמן ערב אישית לבנק על חובות החברות. נכון למועד צו הכינוס הגיעו החובות של החברות לבנק לסכום של כ-200 מיליון שקל. לפני כחודש הגיש דיסקונט את תגובתו לבקשתו של בנקל להעברת יתרות הכספים בחשבונו של פישמן בבנק לקופת פשיטת הרגל.

הבנק צירף לתגובתו את מכתבי ההתראה ששלח לפישמן כבר בספטמבר ובדצמבר 2016 בהם הבהיר כי בכוונתו לנקוט בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותו, על מנת לממש את הביטחונות שהועמדו לטובתו וזאת לצורך פירעון החוב. דיסקונט ציין כי ב-30 בינואר הועמד חובן של החברות לפירעון מיידי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם