טובה פישמן מערערת לעליון: "לא הייתי שותפה ל'הרפתקאות' העסקיות של בעלי" - דין וחשבון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טובה פישמן מערערת לעליון: "לא הייתי שותפה ל'הרפתקאות' העסקיות של בעלי"

רעייתו של אליעזר פישמן טוענת כי החלטתו של השופט הפכה אותה לפושטת רגל דה פקטו, ולאורך כל שנות נישואיהם הקפידו בני הזוג על הפרדה רכושית ■ בערעור נכתב: "זמן לא רב לאחר נישואיהם, פנה אליעזר לעולם העסקים, ואילו טובה מיקדה מאמציה בגידול הילדים ובהשקעה לביתה"

67תגובות
אליעזר פישמן ואשתו טובה בבית המשפט
מוטי מילרוד

טובה פישמן, רעייתו של אליעזר פישמן מערערת לבית המשפט העליון על החלטתו של נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, לאסור עליה לבצע דיספוזיציה (שינוי רישום) בנכסים שלה בארץ ובחו"ל. "טובה פישמן לא הייתה שותפה ל'הרפתקאות' העסקיות של אליעזר פישמן. היא אפילו לא הייתה מודעת למרביתן. בוודאי שהיא לא הסכימה לערוב עמו לחובות של החברות הפרטיות, ובוודאי שהיא לא אישרה את השקעותיו במט"ח בחשבונותיו האישיים", נכתב בבקשת רשות ערעור שהגישה היום (ב'), באמצעות עורכי הדין שלום גולדבלט ודני ניסים.

לפני כחודש נענה אורנשטיין לבקשתו של המנהל המיוחד לנכסיו של פישמן, עו"ד יוסי בנקל, שטען כי בני הזוג פישמן מנסים ליצור מראית עין של הפרדה, מלאכותית בעליל, בין נכסיו ובין נכסיה של טובה. האבסורד בניסיון הזה נובע לדבריו מהסדר הנושים שהציע פישמן, ממנו עולה כי בית המגורים של בני הזוג בסביון, המוערך בעשרות מיליוני שקלים, רשום על שמה של טובה פישמן בלבד. בהסדר הציע פישמן להעמיד רק חלק קטן מתמורת הבית לטובת ההסדר המוצע.

בנקל ביקש לאסור על הרעיה לבצע כל דיספוזיציה בנכסיה, ונימק את בקשתו בכך שמדובר בבני זוג הנשואים יותר מ-50 שנה וניהלו משק בית משותף, וכל הונם ונכסיהם נוצרו ונצברו במהלך הנישואים, לכן הם גם חייבים זה בחובותיו של זו. פישמן, מצדו הגיש לבית המשפט תגובה חסויה, שבה טען להפרדה רכושית שנעשתה בינו לבין רעייתו, ולצורך חיזוק טענותיו צירף חוות דעת מומחה של פרופ' שחר ליפשיץ.

אולם אורנשטיין דחה את טענתו של פישמן, הוא הבהיר כי צו הדיספוזיציה עליו הורה כולל כספים, מיטלטלין ונדל"ן, אך ציין כי אין באמור כדי למנוע מטובה פישמן למשוך כספים למחייתה ולמחיית פישמן, בשיעור עליו יסכימו עם המנהל המיוחד והכנ"ר.

טובה פישמן טוענת כעת, כי ההחלטה של אורנשטיין היא חסרת תקדים, והפכה אותה, בן לילה ובהינף קולמוס, ל"חייבת" בפועל בתיק פשיטת הרגל של בן זוגה, וזאת מבלי שננקטו נגדה הליכי פשיטת רגל ומבלי שהיא חייבת דבר לאיש. "ביום בהיר אחד גלתה טובה פישמן כי היא פושטת רגל דה פקטו. ניתן צו איסור דיספוזיציה על כל נכסיה, לרבות חשבונות הבנק המשמשים למחייתה, תוך שלילה מוחלטת של הזכות הקניינית שלה בכל נכסיה. בעידן שבו החקיקה והפסיקה שמה דגש מוגבר על כבודו של החייב, בית משפט נטל לעצמו סמכות להחיל סנקציות וסעדים מפקודת פשיטת רגל, לא רק על החייב בעצמו, אלא גם על אשתו", מודגש.

בני הזוג פישמן נישאו במארס 1966, ולטענתם, כבר מתחילת חיי הנישואים שלהם ולכל אורכם, הקפידו על הפרדה רכושית, כך שכל אחד מהם היה הבעלים של הנכסים הרשומים על שמו. "זמן לא רב לאחר נישואיהם, פנה אליעזר פישמן לעולם העסקים, השקיע את מאמציו ומרצו בעסקיו, ואילו טובה פישמן מיקדה מאמציה בגידול הילדים ובהשקעה לביתה", נכתב בבקשת הערעור. "לאורך שנות נישואיהם, הנכסים שהיו בבעלות אליעזר פישמן ורשומים על שמו עלו בשווים על הנכסים שהיו בבעלות טובה פישמן".

לטענת בני הזוג, הם הקפידו על הפרדה רכושית ביניהם, והפרדה זו הייתה הוגנת כלפי הנושים, מפני שמרבית הנכסים הוקצו דווקא לאליעזר פישמן ולא לטובה. "בני הזוג פישמן רשאים היו להקצות את כל הרכוש לבעלות טובה, אך בני הזוג פישמן לא נהגו כך. בדיוק להפך – ההפרדה הרכושית ביניהם הופעלה זמן רב לפני שפישמן נקלע לחדלות פירעון, והיא נעשתה באופן כזה שהקצה את מרבית הרכוש דווקא לו ולא לה, ברור שהפרדה רכושית זו לא נועדה להבריח נכסים של החייב מפני נושיו", נכתב בבקשת רשות הערעור.

טובה פישמן מדגישה כי היא הקפידה שלא לחתום על ערבויות לשום מוסד פיננסי לו ערב פישמן, "תוך הימנעות מודעת ומושכלת ליטול על עצמה סיכונים בלתי מגודרים, אותם נטל על עצמו אליעזר פישמן בניהול עסקיו", ונכון להיום היא לא חייבת כספים לאף אחד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם