אישום בכפוף לשימוע נגד מנהל דסק לשעבר באקסלנס: מאות עסקות מתואמות בחשבונות לקוחות

הפרקליטות חושדת כי וייסמן וחברו, אבי אשכנזי, ביצעו מאות עסקות מתואמות בניירות ערך בין חשבונות לקוחות אקסלנס שהיו בשליטת וייסמן לבין חשבונות פרטיים בבעלותו ובשליטתו של אשכנזי, על מנת להפיק לעצמם רווחים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסה ניירות ערך ת"א
בורסה ניירות ערך ת"אצילום: בלומברג

פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) הודיעה לעמרי וייסמן, לשעבר מנהל דסק מניות בחדר המסחר של לקוחות מוסדיים בחברת אקסלנס נשואה שירותי בורסה, כי היא שוקלת להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע, בין היתר בחשד לעבירות גניבה בידי מורשה, השפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות הלבנת הון.

הפרקליטות חושדת כי בשנים 2010-2012 ביצעו וייסמן וחברו, אבי אשכנזי, מאות עסקות מתואמות בניירות ערך בין חשבונות לקוחות אקסלנס שהיו בשליטת וייסמן לבין חשבונות פרטיים בבעלותו ובשליטתו של אשכנזי, על מנת להפיק לעצמם רווחים ודאיים על חשבון הלקוחות.

וייסמן נהג להנחות את אשכנזי לפעול בניירות ערך בהם וייסמן היה צפוי לפעול בחשבונות הלקוחות שבשליטתו, וזאת על מנת ליצור רווח מובטח בחשבונות הפרטיים. על פי החשד, וייסמן ואשכנזי נקטו בפעולות שונות על מנת להסתיר את פעילותם התרמיתית המתואמת, בין היתר על ידי שימוש בכרטיסי סים משולמים מראש (pre-paid) ועל ידי חלוקת הרווחים ביניהם במזומן אחת למספר שבועות.

בפרקליטות אומרים כי בהתאם לחוק, לחשודים ניתנה אפשרות לקיים הליך שימוע בפני פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), עו"ד ליאת בן ארי-שווקי, בטרם תתקבל החלטה אם להגיש כתב אישום נגדם. התיק נחקר ע"י מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך בליווי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

עם אשכנזי, סוחר פרטי בניירות ערך, ערכה הפרקליטות הסדר טיעון בו הוא הודה בהרצת מניות, בתחילת החודש אישר השופט חאלד כבוב את ההסדר שנערך עמו לפיו הוא ירצה שבעה חודשי מאסר וישלם קנס של 200 אלף שקל. כתב האישום שבו הודה אשכנזי מתאר את השיטה בה הם פעלו, היא כללה שישה מכשירי טלפון שהוחלפו אחת לתקופה, עשרות כרטיסי סים, קודים שמתארים שמות של ניירות ערך ומאות אלפי שקלים במזומן שעברו ידיים במפגשים בבתי קפה ובדירות.

את ההתקשרות ביניהם ניהלו השניים באמצעות מסרונים ואת כרטיסי הסים הם נהגו להחליף מדי מספר שבועות, ומעת לעת אף החליפו מכשירי טלפון. בסך הכל השניים החליפו כ-6 מכשירי טלפון ועשרות כרטיסי סים נטענים מראש. בתום השימוש הם נהגו להשמיד את מכשירי הטלפון וכרטיסי הסים. וייסמן ואשכנזי גם הסכימו ביניהם על קודים שתיארו שמות של ניירות ערך שונים שבהם פעלו והוראות קנייה או מכירה.

ואיך הם חילקו את השלל? לפי כתב האישום, השניים נפגשו מדי כמה שבועות בבתי קפה או בביתו של אחד מהם ובמפגשים האלה אשכנזי העביר לוייסמן את חלקו ברווחים במזומן מתוך כספים שהוא החזיק בדולרים והמיר לשקלים. כך עברו לוייסמן כרבע מיליון שקל.

התרמית הזו נמשכה במשך כשנתיים וחצי והרווחים הסתכמו על פי הפרקליטות בכ-1.2 מיליון שקל. השניים הכירו כאשר עבדו בשנים 2008-2009 בחדר המסחר של בית ההשקעות כלל פיננסים. במסגרת השיטה, וייסמן הורה לאשכנזי לרכוש לחשבונו האישי ניירות ערך שבהם וייסמן עתיד היה לפעול בשם המוסדיים. לאחר שאשכנזי רכש את הניירות לחשבונו, וייסמן התחיל לרכוש את הניירות עבור המוסדיים תוך כדי כך ששערם היה עולה. לאחר מכן, מכר אשכנזי את הניירות שרכש קודם לכן תוך גריפת רווח ללא כל סיכון. בין השניים סוכם כי רווחי הפעילות התרמיתית יחולקו ביניהם שווה בשווה.

"וייסמן ואשכנזי ניצלו את שליטתו של וייסמן בחשבונות הלקוחות, והשתמשו בהם לביצוע מאות רבות של עסקות מתואמות בין החשבונות ששימשו לתרמית לחשבונות הלקוחות. הפעילות המתואמת של וייסמן והנאשם השפיעה על שערי ניירות הערך שבהם פעלו, וחשפה את הציבור לנתוני מסחר כוזבים שיצרו מצג שווא של פעילות תקינה והוגנת בניירות ערך, בין צדדים אקראיים, המבוססת על הערכות כלכליות, תוך ניצול שיטת המסחר לרעה", נכתב בכתב האישום.

בדיון ציין כבוב כי "מדובר בכתב אישום חמור מאוד בפני עצמו", אך הוא הוסיף לזכותו של אשכנזי שהוא שיתף פעולה באופן מלא עם רשויות החקירה ושיתוף פעולה זה הניב תשתית ראייתית כנגד וייסמן שעל פי הצהרת הפרקליטות הוא הגורם הבכיר והחשוב מבין השניים.

כבוב אישר את ההסדר וציין כי: "בסופו של דבר מצאתי שבאיזון הראוי בין האינטרסים הרי הדעת נותנת שיש מקום להותיר את שיקול הדעת בידי המאשימה במקרים כה יחודיים שעה שלנגד עיניה של זו לא נעלם האינטרס הציבורי של מיצוי הדין עם נאשם שלתפיסתה הוא יותר בכיר מאשר הנאשם שבפניי וקיים אינטרס ציבורי, בדרגת חשיבות גבוהה יותר, בביסוס תשתית ראייתית מספקת כנגד האחר לצורך הגשת כתב האישום".

סנגוריו של וייסמן, עורכי הדין אלון רון ואילת לשם מסרו: "קיבלנו היום למשרד את ההודעה. כרגיל, נפנה עכשיו לקבל את חומר החקירה ונבין מה יש בו ומה אין בו. בשלב הזה כל מה שאנחנו יכולים להגיב הוא שעמרי מברך על כך שהסתיים שלב החקירה הארוך והוא ממתין לקבל את חומר הראיות שנאסף כדי שיוכל סוף סוף להתמודד איתו בצורה ראויה ולהפריך את החשדות שיוחסו לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker