הוועדה הכריעה: מונו ארבעה שופטים חדשים לבית המשפט העליון

שרת המשפטים איילת שקד: "מינויי השופטים הערב מבטאים את הגיוון האנושי והמשפטי שהיה כל כך חסר, עד היום, בערכאה המשפטית הגבוהה" ■ הכנ"ר, פרופסור דוד האן, ימונה לשופט מחוזי

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילת שקד
אילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

הוועדה לבחירת שופטים הודיעה על בחירתם של ארבעה שופטים חדשים לבית המשפט העליון. השופטים הם השופט ד"ר דוד מינץ, מבית המשפט המחוזי ירושלים, השופטת יעל וילנר מבית המשפט המחוזי בחיפה, נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט יוסף אלרון ושופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ג'ורג' קרא. הוועדה החליטה למנות את פרופסור דוד האן, כונס הנכסים הרשמי והאפוטרופוס הכללי לשופט מחוזי.

שופטי העליון שעומדים בפני פרישה הם צבי זילברטל, שהודיע לפני כשנה על פרישה מוקדמת, והשופטים שיגיעו לגיל פרישה - 70 - אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן והנשיאה מרים נאור. רשימת המועמדים הרשמית שפורסמה בנובמבר האחרון אמנם כוללת מספר גבוה יחסית של מועמדים, 28, אך לרובם אין סיכויים ריאליים להיבחר.

הגוף שאחראי על בחירת השופטים היא הוועדה למינוי שופטים, הכוללת תשעה חברים, ובראשה עומדת שרת המשפטים שקד, בנוסף חברים בה שר האוצר משה כחלון, הנשיאה נאור, שופטי העליון רובינשטיין וג'ובראן, חברי הכנסת נורית קורן (הליכוד) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו), ונציגי לשכת עורכי הדין, עוה"ד אילנה סקר וחאלד חוסני זועבי.

אלרון היה המועמד המועדף על שר האוצר כחלון וגם על לשכת עורכי הדין, והיא קידמה אותו בחודשים האחרונים באינטנסיביות, מבחינתה הוא היה מועמד ודאי, בבחינת "ייהרג ובל יעבור", ואולם בקרב שופטי בית המשפט העליון נשמעה התנגדות נחרצת למינויו. בין היתר, נשמעת הטענה כי אלרון, בן עדות המזרח, לא "קורץ מהחומר הנכון" לשופטי עליון. בסופו של דבר נאלצו שופטי העליון להתקפל וחזרו בהם מהתנגדותם למינויו, אבל הלשכה נאלצה לוותר על מינוי של שופט בית המשפט הכלכלי בתל אביב, חאלד כבוב, בו היא תמכה ולקבל את גו'רג' קרא, המועמד של שופטי העליון לכיסא הערבי.

שרת המשפטים, איילת שקד אמרה: "היום הזה עשינו היסטוריה. הערב מינתה הוועדה לבחירת שופטים שבראשותי ארבעה שופטים לבית המשפט העליון, וזאת לאחר שבחרנו כבר כמאה וחמישים שופטים מתחילת הקדנציה ועד כה. מינויי השופטים הערב מביאים לידי ביטוי את הגיוון האנושי והמשפטי שכל כך נדרש לנו כחברה ושהיה כל כך חסר, עד היום, בערכאה המשפטית הגבוהה. ההגאים של ספינת הדגל המשפטית שלנו שינו הלילה את כיוונם.

"חוזקה של המערכת המשפטית טמון בגיוונה ובשונות הקיימת בהרכבה האנושי. המינויים החדשים מביאים לידי ביטוי את התפיסה הזו ובקרוב מאוד יכניסו לאולמות בית המשפט העליון קולות וגוונים שלא היו מוכרים בו. אין לי ספק שהמסלול החדש שקבענו הערב לספינה יעזור לה לצלוח את הגלים המשפטיים שעוד נכונו לנו. לחיי מסלולה החדש של הספינה".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור אמרה: "ברכותיי לכל המועמדים אשר נבחרו היום לכהונת שופטים בבית המשפט העליון, נקבל את כולכם בברכה. תודות לחברי הוועדה לבחירת שופטים".

לשכת עורכי הדין מסרה: "לשכת עורכי הדין מברכת על החלטת הוועדה לבחירת שופטים. המינויים שאושרו היום הינם מינויים מעולים המחזקים את ביהמ"ש העליון. יש לברך במיוחד את נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור ושרת המשפטים איילת שקד, אשר חרף המחלוקות הובילו את הוועדה להסכמה ולפשרה שגישרה על הפערים ואפשרה את בחירת ארבעת השופטים במקשה אחת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker