"ע' סידרה את השטרות בערימות - 77 אלף יורו. אני לקחתי 36 אלף ורונאל 36 אלף. התפתיתי - ואני משלם על זה"

ערן מלכה, עד המדינה בפרשת רונאל פישר, הובא היום מהכלא לבית המשפט כדי לספר על מערכת היחסים שלו עם פישר ועם עדת המדינה, ע', מזכירתו האישית ■ "בהיכרות עם רונאל יש משהו קוסם לכל אחד שמתחיל את החיים שלו מאפס"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן מלכה
ערן מלכהצילום: אוליבייה פיטוסי

קצין המשטרה לשעבר, ערן מלכה, הובא הבוקר מכלא גלבוע לבית המשפט המחוזי בירושלים והתייצב על דוכן העדים מול חברו הקרוב לשעבר, רונאל פישר, אליו הפנה את גבו כשהפך לעד מדינה. מלכה סיפר על מערכת היחסים עם פישר ועם עדת המדינה, ע', מזכירתו האישית של פישר.

ההיכרות של מלכה עם פישר החלה על רקע תלונתו של יהושע לובינסקי על שחיתות בעיריית ראשון לציון. ב-2012 זימן מפקד היאל"כ דאז, תת-ניצב אבי נוימן, את מלכה ואמר לו שיטפל בתלונתו של לובינסקי על שחיתות בעיריית ראשון לציון מצד עו"ד רועי בר, שהיה אז היועץ המשפטי החיצוני שלה. "קיבלתי מעין כרטיס ביקור, שזה לא עורך דין רגיל אלא אחד כזה שאפשר לסמוך עליו ושהוא כבר עשה דברים עם המשטרה, למשל בנושא רוזנשטיין", סיפר מלכה.

מלכה סיפר, כי בשלהי 2012 , יחסי החברות שלו עם רונאל פישר היו בראשיתם, אך החלו להתהדק. "בספטמבר 2012 פישר ואני היינו בתחילתה של החברות בינינו. אכלנו פעם ארוחה עם בנות הזוג. הייתי מגיע אליו למשרד מדי פעם, חלק מהשיחות היו סביב לובינסקי וחלק אחר היה שיחות חבריות ומפגשים חבריים. סתם לדבר על החיים. לשתות. לאט-לאט נחשפתי לאיש עצמו. זה היה קשר שמאוד פירגן לי. רונאל פישר היה מבחינתי 'וואו'. זה שאני מוצא חן בעיניו והוא רוצה בקרבתי ורוצה קשר איתי - קסם לי. היה נעים לי. רציתי להיות שם". לדבריו, קודם לכן הוא לא הכיר את פישר, אך שמע עליו. "מבחינתי הוא היה 'עשרת הדברות' ופרקליט צמרת. הערצתי אותו. ככל שהקשר התהדק, מאוד אהבתי את אותו ואת הקשר הזה".

לשאלה מה גרם לו להעריץ את פישר, השיב מלכה: "הכל גרם לי להעריץ אותו. כל החוויה. בעיקר העטיפה הזאת שהוא נורא עוטף. הוא סיפק לי את כל הצרכים הרגשיים שלי. הוא ידע לעשות את זה בצורה מאוד חכמה או מאוד אמיתית".

בהמשך, חקרה התובעת, עו"ד קרן אלטמן, את מלכה על החקירה בעניינו של קובי כחלון, אחיו של שר האוצר משה כחלון, שכיהן בזמנו כסגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר הוועדה המחוזית. מלכה העיד, כי מראשית החקירה - שהחלה כחקירת קבלנים ולא כחקירת כחלון - הוא חלק את פרטי החקירה עם פישר. "התיק הזה נקרא בהתחלה 'סל שרצים' והוא עסק בחשדות למרמה של קבלנים כלפי העירייה. הוא הפך להיות תיק כחלון בעקבות החקירה אבל הוא לא התחיל כך".

לדברי מלכה, אחרי המעצרים התחיל לעלות שמו של קובי כחלון כמי שבאישון לילה נותן את ההיתר החשוד לקבלנים בגלל הקשר שלו עם אותם קבלנים. כחלון אינו חלק מכתב האישום בפרשת פישר ובסופו של דבר סגרה הפרקליטות את התיק נגדו בעניין הקבלנים. "כך, התיק הפך מהתיק של הקבלנים לתיק של כחלון. באותו זמן גם סיפרתי לרונאל על כחלון, שאני צריך לחקור אותו... הוא נורא התעניין, שאל שאלות. נכון שזה לא בסדר וזו חקירה סמויה, רונאל נורא התעניין בתיק, שאל שאלות ועניתי לו. סיפרתי לו שקיבלתי תיק כזה וכזה, ויש כזה סיפור. מבחינתי זה היה ברמה החברית לגמרי של שני חברים שמספרים אחד לשני מה היה להם בעבודה. נכון שזה לא היה בסדר והייתי קצין משטרה אבל הרגשתי די חופשי לספר לו על הכל. בהמשך החקירה עלה שמו של כחלון כמי שנותן היתרים פסולים בשל קשריו עם אותם קבלנים, וגם על כך סיפרתי לפישר".

מלכה הדגיש, כי זימונו של כחלון לחקירה לא היה סודי כיוון שכחלון זומן לחקירה באמצעות פקס שנשלח לעירייה ועובדי עירייה רבים נחשפו לעניין. "קובי כחלון זומן לחקירה והגיע. קצין בשם קובי קדוש חקר אותו ואני הייתי הממונה על החקירה. כמה דקות אחרי תחילת החקירה אומר לי קובי שכחלון רוצה לדבר עם הממונה על החקירה. החקירה מצולמת והוא מספר לי את הדבר הבא: רוח הדברים היא שהגיע אליו בלילה אדם מסוים שהוא לא רוצה להגיד את השם שלו, ואמר לו שהוא יודע שהוא צריך להיחקר ויש איזו עו"ד בת"א שהייתה פעם בפרקליטות המדינה ושהם יכולים לעזור לי.

"אני מתעקש 'מי זה שבא אליך' ובסופו של דבר הוא מוסר לי שם של איש בשם יאיר ביטון. זו הפעם הראשונה שאני שומע את השם הזה. מבחינתי זה איש זר זה כמו שהיו אומרים לי 'משה זוכמיר'. אני עושה חושבים וחושד שאיכשהו זה אולי קשור לרונאל בגלל השיחה שהייתה לי אתו ערב לפני.  ואז הוא מתחיל לדבר על דברים דמיוניים 'עשו לי כמו ואנונו' וכדומה. אמרתי לו תשמע אני מכיר איך נולד החשד נגדך. אבל משהו בי אומר לי שיכול להיות שיש פה איזה סיפור".

רונאל פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

תאר את היחס של רונאל אליך אחרי הסיפור של כחלון.

מלכה: "היחסים התחממו, נהיה יחס יותר טוב, אני יודע איך לקרוא לזה? הפכנו לשותפים למשהו"

והמשפחות שלכם?

מלכה: "המשפחות מכירות, הילדים מכירים, מוזמנים, אני מכיר את חוג החברים, אני מכיר את רותי, אני מכיר את השופט נויטל, את ברונו, עיתונאים, אני פוגש אותם אצלו בבית בארוחות, זה מרשים אותי. אני יודע שזה נשמע פשוט, אבל לאדם שמגיע ממקום ממוצע, מה שראיתי שם תדמיתית - זה מילייה שניסיתי להגיע אליו. בהיכרות עם רונאל יש משהו קוסם לכל אחד שמתחיל את החיים שלו מאפס, אותי זה מאוד פיתה וניסיתי להגיע לשם. נכון לאז, זה נראה לי הדרך לחיים אחרים שתמיד חלמת שיהיו לך ולא היו לך".

פרשת שי ברס, מתי היתה הפעם הראשונה בה היא עלתה?

מלכה: "באחד המפגשים במשרד ישבנו ושתינו, באותו זמן כבר עזרתי לו עם תיקים במשרד, וסיפרתי לו דברים שאסור היה לי, הכל היה פתוח לגמרי. אנחנו במשרד בלילה מדברים, וגם ע' היתה. באותו לילה רונאל סיפר לי על משהו מתחום הדלק, על זה שתש"ן גונבת שאריות של דלק. דיברנו על זה מבחינה משפטית, ולא משהו פרקטי. בשלב מסוים התחילה שיחה על חברות ממשלתיות ואני מספר לו רכילות ששמעתי ועל מנכ"ל מע"צ דאז שי ברס, שעל פי הרכילות מתבצעת בדיקה על ידי מבקר הפנים של מע"צ".

ממי שמעת את הרכילות?

מלכה: "שמעתי את זה מאלון, היועץ המשפטי של מע"צ, שהיה חבר שלי"

מי נוכח בפגישה הזו?

מלכה: "רונאל, ע' ואני. רונאל שאל אותי אם יהיה משהו, והוא אמר לע': 'מחר אני מביא אותו למשרד'".

רות דודצילום: אוליבייה פיטוסי

לצורך מה?

מלכה: "לתכנן משהו, לא יודע מה, הוא וידא איתי שלא תהיה חקירה משטרתית והביא את שי".

איך אתה הגבת?

מלכה: "לא זוכר. הוא שאל אותי אם יש לו הרבה כסף, ואמרתי שכן".

מה קרה לאחר מכן?

מלכה: "ע' עידכנה אותי שהמזכירה של ברס התקשרה לקבוע פגישה אצלם"

איך נוצרת השיחה בין ע' למזכירה?

מלכה: "לא יודע. בהמשך התקיימה עוד פגישה בעניין הזה ביני לבין רונאל והוא רשם דברים, היה ברור שהוא הולך לפגוש את שי ולהעביר איזה מסר שקורה משהו נגדו לכאורה במשטרה, ואם הוא צריך עזרה הוא יציל אותו. הוא וידא איתי שלא קורה כלום במשטרה כי הוא כביכול הולך להציל אותו. התעדכנתי ממנו או מע' ששי היה, הם דיברו הרבה, אני זוכר שרונאל אמר לי שהוא שוכר מאזדות. ושע' תנהג על מאזדה ושיעשו משהו שיראה כמו מעקבים אחריו, ושי ברס יכנס לסרט הוליוודי שעוקבים אחריו, אני לא יודע אם זה נעשה אבל זה הסיפור שסופר לי. זה נראה לי שילוב של אמת ושקר אבל זה נראה לי גם קצת מצחיק.

"יום או יומיים אחר כך, ע' כותבת לי: 'תגיע למשרד'. אני פוגש את רונאל, מחכים שעורכי הדין יעזבו את המשרד ואז רונאל אמר לי יש לך שם שקית, שאלתי מה זאת אומרת, והוא אמר לי 'המאזדות עבדו והוא רץ להביא'. רונאל ביקש ממנו 100 אלף דולר, והוא הביא סכום דומה ביורו, ע' ישבה לספור את הכסף וסידרה את השטרות בערימות, אני ישבתי לידה, היה שם 77 אלף יורו, רונאל אמר לי מה שתחליט, מבחינתי הכל שלך, לא ידעתי איך להגיב, הייתי די מבולבל, אבל זה היה מפתה, לא בכל יום אני רואה סכומים כאלה.

"דין ודברים ביני לבין רונאל הוביל לכך שאנחנו מתחלקים חצי חצי, אני לקחתי 36 אלף והוא 36 אלף, ו-5,000 שקל נתתי לע', כי זה נראה לי הוגן הי היה לה חלק בסיפור, וכדי שלכולם יהיה מה להפסיד. הלכתי לשירותים מחוץ למשרד, לא אהבתי את זה שנכנעתי לזה. הסתכלתי על עצמי במראה ולא אהבתי את זה. לקחתי החלטה ואני משלם עליה היום. התפתיתי".

איך הסברת את זה לעצמך?

מלכה: "התחלתי לשכנע את עצמי שזה בסדר שזה לא כזה נורא, שלא היתה חקירה באמת"

ומה קרה בהמשך?

מלכה: "שנה וארבעה חודשים אחרי, באופן מפתיע נוחת על שולחני תיק מרשות החברות, בדיוק באותו נושא שאמרתי שלא יהיה עליו חקירה. אני רואה את התיק ואני מודאג כי אני יודע ששי שילם על זה כדי שלא תהיה חקירה, אני מתקשר לרונאל ומגיע אליו ואומר לו שיש בעיה".

מה אתה יודע בשלב הזה על הקשר בין רונאל לנתיבי ישראל?

מלכה: "שי אמר בפגישה שמעבר למה שצריך לשלם להם, כלומר למשטרה, מגיע לו שכר טירחה, ואחרי זה הם מסכימים ששי ישלם לו עוד 300 אלף שקל בגלל שהציל אותו. הם סיכמו שרונאל יקבל את הריטיינר של מע"צ במקום. אחרי כמה חודשים הוא קיבל את התיקים המשפטיים של מע"צ".

מה קרה לאחר מכן מבחינה חקירתית?

מלכה: "אני מגיע לרונאל מודאג ואני אומר לו, זוכר את הסיפור, הוא אמיתי והוא אצלי, היתה לי חוות דעת של הפרקליטות שככל הנראה לא מדובר באירוע פלילי. המטרה היתה לבדוק האם יש חשד לפלילים. אני מעדכן את רונאל שיש בעיה והוא אומר לי אל תדאג אני אסדר את זה. חשבנו שצריך לייצר משהו חדש, כדי שהוא יבין שזה לא על מה שהוא שילם. רונאל ביקש ממני להזמין מישהו לחקירה כדי שיהיה לו משהו לעבוד אתו, כדי לייצר אווירה, שי יגלה את זה ויתקשר אליו.

"באותו שלב רונאל אמר לשי שמתנהלת נגדו חקירה הרבה יותר גרנדיוזית, הוא ביקש ממני מסמך כדי להציג משהו אותנטי להציג לו, אני לוקח מסמך של המשטרה על שי ויוצר שם כל מיני פרטים פרי דמיוני, כדי שזה יראה טוב. רונאל קרא את זה ואמר לי זה לא מספיק, חסר פה דרמה, זה כבר היה גדול עלי, אמרתי לו שאני לא יודע לעשות יותר והוא אמר לי: 'עזוב, אני אתן את זה לע' שהיא תעשה, היא אמרה לי שהיא עשתה שינויים במסמך".

מלכה סיפר על דוכן העדים גם על החקירה של הקבלנים האחים יוסי ואביב נחמיאס שגם הם מואשמים בפרשה.

"מדובר בחקירה של מע"מ חיפה שהחלה באזור פברואר 2013, היא סבבה סביב חשד להפצה של חשבוניות פיקטיביות, והיו מעורבים בה מספר רב של קבלנים. החקירה הזו נמשכה כמה שנים והיו מעורבות בה למעלה מ-20 חברות. אני כקצין חקירות נתבקשתי לסייע בחקירה של סחיטה באיומים של ראש מועצה, וככל שיהיה תיק של הלבנת הון לסייע בעניין הזה, באחת הפעמים קפצתי לרונאל למשרד וסיפרתי לו על החקירה שמתנהלת במע"מ חיפה ושאני מצטרף אליה, רונאל אמר לי, שנדאג לאיזה לקוח".

מה היה מצב החקירה באותו שלב?

מלכה: "סמוי. הצעתי לו לפנות למישהו שאני מכיר שיפנה אליו לקוח, פניתי לאותו מכר ואמר שמכיר את האחים נחמיאס, ביקשתי ממנו שידבר איתם ויתאמו פגישה אצלו במשרד, אחר כך עודכנתי שהם תיאמו פגישה, רונאל ביקש ממני שאסביר לו מה הסיפור, הוא אמר שהוא לא מבין בעבירות מס וכדי שהוא לא יצא מטומטם מולם ושהם יראו שהוא לא מבין, ישבתי וכתבתי לו הסבר תיאורטי מה זה חשבוניות פיקטיביות.

"שלחתי את זה לע' במייל, דיברנו על זה אחר הצהריים, וידאתי שהוא מבין במה מדובר, הם עידכנו אותי שקבעו פגישה במשרד של פישר וגם הגיעו. אני הגעתי גם אבל לא נכנסתי למשרד, הייתי בקירבת מקום, עשיתי סיבוב ושתיתי קפה, באיזה שלב הם יצאו, ע' אמרה לי שאפשר לעלות, ישבתי ודיברתי עם רונאל. הוא סיפר לי שאמר להם שהולכת להיות נגדם חקירה וכדי להמשיך את הסיפור הם צריכים להביא כסף להם.

"ב-'להם' הכוונה היתה לרשויות המס או המשטרה כשהם חזרו אחרי שהתארגנו על כסף עזבתי את המשרד כדי לא להיתקל בהם, זו היתה פגישה ארוכה מאוד ובין לבין קיבלתי מלא וואטאספים מע' על שאלות שעולות במהלך הפגישה. אחרי הרבה שעות הסתיים המפגש, כבר היתה שעת ערב מאוחרת, נכנסתי, ישבתי עם רונאל שאמר לי שהם הביאו כסף והם יהיו לקוחות, הוא אמר לי אירגנתי לנו 50 אלף דולר, הכסף היה על השולחן והתחלקנו חצי חצי".

שאלת משהו?

מלכה: ביקשתי לתת לע' חלק מהכסף, אני גם מבין שהוא הינחה אותה לשמור אתם על קשר. ע' קיבלה 10% - 5,000 דולר. ואז הוא אמר לי אירגנתי לנו עוד 50 אלף דולר, אמרתי להם שאם הם לא רוצים, שיחלטו להם את החשבונות שצריכים לשלם, אמרתי לו שאין בכלל תוכנית כזו, והוא אמר לי מה אכפת לך. הלכתי הביתה ובהמשך היה דו שיח מאוד אינטנסיבי אתם, ואז רונאל אמר לי שיוסי לא יחזיק מעמד בחקירה והוא מעדיף לשלוח אותו לחו"ל, אמרתי לו אוקי, הוא נסע לחו"ל לפני מועד החקירה הגלויה, היה לנו דו שיח על בסיס שעתי, היה ביננו תלת שיח משולש כל הזמן, רונאל ע' ואני.

"כשהגיע מועד החקירה הגלויה, אני מגיע לחפ"ק כדי להתעדכן, ואני רואה את השמות של האחים נחמיאס ואני מבין שבכלל לא אמורים להיעצר בגל הראשון כי הסכומים שלהם נמוכים ובינתיים יוסי בחו"ל, סיפרתי את זה לרונאל ואמרתי לו שצריך לחכות. באחת השיחות רונאל אמר לי שנמאס ליוסי להיות בחו"ל, גם אשתו התקשרה אליו, באיזה שלב רונאל נסע לפריז ליוסי. ישבנו לדבר על מה עושים, אביב כבר נחקר באיזה שלב, ואז רונאל מבקש ממני שאם אפשר שהוא לא ייכלא. באותו ערב שאביב נחקר, רונאל ביקש ממני לעשות את המקסימום שהוא לא יכלא. אנחנו מדברים על זה תוך כדי שהוא בחקירה".

איך הרגשת?

מלכה: "לא טוב, לא ידעתי איך לצאת מזה, אבל אני לא הבטחתי שזה יקרה אלא שאני אעשה את המקסימום, תוך כדי בדקו במערכת המודיעינית מי האיש, רצה הגורל, ערכתי בדיקה ועלתה סוגייה שמעוררת בעיה לכלוא אותו כי זה סיכן את חייו. אמנם זה שירת את האינטרס, אבל הנסיבות היו אובייקטיביות לחלוטין. התקשרתי לממונה על מע"מ חיפה, שאלתי כמה חשוב המעצר, הסברתי לו את הסיטואציה והוא אמר שישחררו אותו בתנאים. עדכנתי את רונאל שהוא שוחרר ולא נכלל, קיבלתי הרבה פירגון, הם כתבו לי שאני מלך.

"הסיטואציה היתה שמחה וצהלה כי הוא עמד בהבטחה, אני לא זוכר במדויק, אחרי השחרור שלו אביב הגיע לרונאל להודות לו. יוסי רצה לחזור באיזה שלב, רונאל התייעץ איתי ואני אמרתי לו שהסיכוי שייעצר הוא קלוש, אבל המלצתי לרונאל להגיע ביום שישי, כי הסיכוי שמישהו יגיע מהבית ביום שישי כדי לחקור אותו הוא קלוש, הוא נכנס לארץ ביום שישי.

"בהמשך, קיבלתי את כתב האישום בתיק וראיתי שחברת תען של האחים נחמיאס לא ברשימת הנאשמים, עדכנתי את רונאל שלא מוגש נגדם כתב אישום. הוא נורא התלהב והבנתי ממנו שהוא הולך לעשות להם הצגה גדולה במשרד. הוא הקריא להם את כל החברות בכתב האישום, ואמר להם שדאג להם והחברה שלהם לא בכתב האישום. אחר כך התכנסנו שוב ועולה השאלה כמה, ואני רוצה לציין בהגינות שלא קרה שום דבר בתוך החקירה שאני עשיתי כדי שלא יוגש כתב אישום, קרה משהו לא קשור אלינו ואנחנו זקפנו את זה לזכותנו, מאחורי הקלעים אלו היו שיקולים אמיתים.

"זרקנו מספרים כמה זה שווה והגענו ל-200 אלף דולר, לרונאל לא היה נעים להגיד להם והורה לע' לספר להם את זה. באחד מימי שישי או רונאל או ע' ביקשו ממני להגיע לרונאל הביתה, ישבנו בקומת המרתף יש לו שם משרד למטה, ע' הגיעה עם תיק והוציאה חבילה מאוד גדולה של כסף, סכום של בערך 600 אלף שקל, בכל מיני מטבעות, התחלקנו בסכום חצי חצי, ו-10% לע'. ע' קיבלה 20 אלף דולר.

מה עשית עם הכסף שקיבלת? מה אמרת לרונאל?

מלכה: "רונאל אמר שזה הרבה כסף, ואני לא ידעתי מה לעשות אתו. בסופו של יום הוא אמר שהוא ישים אצלו את זה בכספת. בסופו של דבר את החלק שלי לקחתי בשיעורים".

כמה כסף הפקדת אצלו?

מלכה: "כ-240 אלף שקל, היו שני אירועים, פעם אחת באירוע הזה, ופעם שניה כשעברתי דירה".

איפה שמרת את הכסף?

מלכה: "בבית, בכל פעם החלפתי מקום מהלחץ".

איך השתמשת בכסף?

מלכה: "לא יודע, אני לא חושב שזה עניינו של איש, הכסף בוזבז, מה זה מעניין?".

"ביטון הציע לנו לקנות דירות בהונגריה במחיר טוב - ברונו התלהב"

מלכה סיפר על דוכן העדים גם על מאחורי הקלעים של חקירת פרשת הלבנת ההון בחברת ב.יאיר של יאיר ביטון, והמעורבות של יצחק אברג'יל. החקירה הזו שזכתה במשטרה לכינוי "מעשה ניסים" החלה בכלל בגלל קבלן קטן בשם ניסים פינס שפעל באילת. החשד היה כי פינס, שמקורב לאברג'ל השתלט על אילת ואי אפשר היה לבנות בעיר בלעדיו. חשד נוסף שנבדק היה כי אותו קבלן הוציא כספים במירמה לבניית קזינו ברומניה. מלכה צורף לתיק בשל ההבנה שלו בתכנון ובניה והלבנת הון. צוות החקירה סבר אז כי יש שתי חברות שנסחטות: ב.יאיר ואאורה, אבל חשב כי הם לא יודו בכך ולכן החליטו ליצור עבורם מוטיבציה לספר על הסחיטה, כלומר למצוא עבירות שביצעו ולהזמין אותם לחקירה. מלכה הודה כי לא הסכים לקו הזה אבל נאלץ לבצע אותו.

באותה נקודת זמן לדבריו, היחס ליאיר ביטון היה כקורבן סחיטה ולא כעבריין. "באותה תקופה לא ידעתי מי זה יאיר ביטון, שמעתי אצל רונאל בפגישות את השם יאיר אבל לא חיברתי שזה קשור אליו, בתחילת הקשר רונאל גם דאג להסתיר ממני את העובדה הזו, כשהוא בא למשרד, ע' הכניסה אותי לחדר כדי שהוא לא יראה אותי". מלכה סיפר כי רק חודשיים מאוחר יותר הוא החל לעשות את החיבורים, הוא שאל את פישר אם הוא מכיר את ביטון והוא השיב בחיוב. "סיפרתי לו את הסיפור, ובאותו שלב ניסיתי לברר אם הוא נסחט. זו לא היתה הדלפה אלא ניסיון שלי לברר אם משהו נכון, רונאל אמר לי שהוא חבר שלו ואוי ואבוי אם הוא יסתבך. אחר כך הוא אמר שיאיר לא יודה שהוא נסחט, זה לא הטיפוס וזה מנוגד לאופי שלו".

ובמקביל לשיחות בין פישר למלכה, החקירה נמשכת, עד שהחוקרים מבינים שהסיפור הוא הפוך וביטון הופך לחשוד. "בראש שלי אני חושב שזה חבר טוב של רונאל, ואני מבין שמשהו לא טוב קורה. אני מדבר על זה עם רונאל ומספר לו שהעסק מסתבך". מלכה הדגיש כי היחס של פישר לביטון לא היה כמו של עוד לקוח. "היה פה סיפור של חברות, והרגשתי שאני חייב לעזור לו, היתה היסטריה אדירה". אבל מלכה לא הצליח לעצור את כדור השלג, וכל החצים כוונו לביטון. "ואז עלה רעיון שלפחות נכין אותו לחקירה" אמר. "רונאל ביקש ממני למצוא משהו להביא מהתיק, הוא אהב את יאיר מאוד, לא היה פה בכלל עניין של כסף". ומלכה נענה לבקשה והביא לפישר את המסמכים של החקירה של ביטון ביחידת יהלום של רשות המסים. "זה היה שילוב של רצון שלי לעזור ליאיר והידיעה שלי שלרונאל זה היה מאוד חשוב. אפשר להגיד שגויסתי לנושא הזה מרצון".

ההחלטה שהתקבלה היתה להטיס את ביטון לחו"ל. "יאיר אמר לרונאל שיש לו פרויקט בהונגריה והוא גם ככה אמור לנסוע. רונאל סיפר לי שהוא הולך לנסוע עם רותי. הם הולכים להכין אותו לחקירה ואם יש לי משהו להביא לו, הוא הסביר לי כמה זה חשוב ושאני חייב לעזור לו, והעברתי לו את החקירה. רונאל ורותי נסעו ליאיר, רונאל התקשר אלי משם וביקש כל מיני הבהרות, אני לא זוכר בדיוק מה, אלא את רוח הדברים, הבהרות לגבי דברים שקורים שם והוא לא הבין, רותי היתה לידו ושמעתי אותה שואלת אותו שאלות כדי שישאל אותי".

ובינתיים החקירה עדיין מתנהלת באופן לכאורה סמוי בלהב 433. "בערך באפריל 2014 רונאל ואני מדברים ויש הרבה לחץ באוויר על מה יהיה, האם יאיר ייעצר, והאם יגרם לחץ לחברה". בשלב מסוים ביטון שב לארץ ואז פישר הזמין אותו אליו לביתו. "כשהגעתי הוא אמר שגם יאיר צריך להגיע. לפני כן לא פגשתי אותו מעולם.  יאיר ורותי הגיעו לפגישה וגם ברונו שטיין, ומתחיל שיח, אבל לא דיברנו על התיק, באותה פגישה הוא לא ידע מי אני, והוא הציע לנו לקנות דירות בהונגריה במחיר טוב, לפני שהוא מפרסם אותן. ברונו התלהב ואני אומר לו שהוא לא יכול ואומר לו שאני אסביר לו אחרי זה. יאיר ניסה להבין למה ורותי אמרה שהיא תסביר לו אחרי זה".

מלכה סיפר גם על הניסיון של פישר ומלכה לסכל את החקירה באמצעות הצעת עבודה לניסים מרום, הפרקליט המלווה. "בשיחה שהתקיימה במשרד ובה הייתי נוכח, רונאל אמר שהם עובדים על משהו. הדו שיח היה שניסים מרום לוקח את יאיר אישית, רונאל סיפר לי שיש להם תוכנית, שרותי תדבר עם ניסים ותציע לו תפקיד במע"צ, ורונאל ידבר עם שי ברס על זה. המחשבה היתה האם ניסים מרום לא ילווה את החקירה זה יהיה טוב יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker