יש לכם מניות אמריקאיות או נכס בארה"ב? הם חשופים למס ירושה

משקיעים רבים אינם מודעים לכך שהשקעה של יותר מ-60 אלף דולר במניות של חברות אמריקאיות או בנדל"ן בארה"ב חשופה למס עיזבון אמריקאי - שיכול להגיע ל-40% ■ בנק לאומי הודיע ללקוחותיו כי הוא עשוי לעכב כספים ליורשים עד שיקבל אישור שהמס שולם

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי רשות המסים האמריקאיתצילום: J. David Ake/אי־פי
אפרת נוימן

לקוחות של בנק לאומי המחזיקים בניירות ערך זרים קיבלו באחרונה מכתב, שלפיו "הבנק עשוי לדרוש אישור מרשות מס זרה על פטור ממס או על תשלום מס כתנאי למשיכת כספים מחשבון או להעברת נכסים לחשבון אחר". זאת הפעם הראשונה שמידע זה מועבר באופן רוחבי לידיעת לקוחות הבנק.

ישראלים רבים אינם מודעים לכך שארה"ב משיתה מס עיזבון על נכסים, כמו מניות אמריקאיות או נדל"ן בארה"ב, מעל שווי מסוים שבבעלות אדם שמת — גם אם המנוח לא היה תושב או אזרח של ארה"ב. לא מדובר בהחלטת מיסוי חדשה בנוגע למס עיזבון, אך בבנק לאומי מדווחים כעת באופן רוחבי ללקוחות על יישור קו עם רשות המסים האמריקאית, כדי לסייע בגביית אותו מס במידת הצורך.

לאומי כבר נכווה קשות מרשויות המס האמריקאיות, לאחר שעזר ללקוחותיו האמריקאים להתחמק מתשלומי מס, ושילם קנס של כ–400 מיליון דולר. גם הבנקים הפועלים ומזרחי טפחות נמצאים בחקירת הרשויות האמריקאיות בנושא, והם צפויים לשלם קנסות כדי לסגור את ההליכים.

מבנק לאומי נמסר כי "מדובר בהעברת מידע בלבד ללקוחות, במסגרת הגילוי הנאות שלאומי סבור שעליו לתת להם בעקבות שאלות שנשאלו. אי־העברת מידע כה חשוב ללקוחות היא הפרת אמון לדעתנו". ומהי המדיניות של הבנקים האחרים מבין ארבעת הגדולים? מבנק הפועלים נמסר בצורה לקונית כי "הנושא בבדיקה"; מבנק דיסקונט נמסר כי "כל מקרה נבדק לגופו, בהתאם להוראות החלות על הבנק"; ומבנק מזרחי־טפחות לא הצליחו אתמול לתת מענה לשאלה לגבי מדיניות הבנק בנושא.

כחלק מתיק השקעות גלובלי, וכדי ליצור פיזור, משקיעים ישראלים רבים קונים גם ניירות ערך אמריקאיים (של חברות שהתאגדו בארה"ב). אם יש בידיהם ניירות ערך בשווי של יותר מ–60 אלף דולר, יורשיהם חשופים למס עיזבון בשיעור של 10%–40% — על כל דולר מעל 60 אלף דולר — ולא משנה מהי האזרחות או התושבות של המוריש.

כלומר, יורשיו של מי שמחזיק במניות של אפל, גוגל, אמזון או חברה אחרת שהתאגדה בארה"ב, והשווי של המניות גבוה מכרבע מיליון שקל — חשופים לאי־העברת המניות אליהם עד שיביאו לבנק אישור כי שילמו מס עיזבון כנדרש בארה"ב.

עו"ד מונטי סילבר ממשרד איתן מהולל שדות, המתמחה במיסוי אמריקאי, מסביר כי המס יחול גם כשמדובר בהשקעה במוצרי מדדים ("מכשירי אינדקס"), שנסחרים כתעודות סל או קרנות נאמנות (ETF) על המדדים בבורסות האמריקאיות, למשל המוצר "ספיידר", המחקה את מדד 500 S&P.

גם השקעות נדל"ן בארה"ב חשופות למס העיזבון באופן דומה. אם הנכסים שצבר אדם בארה"ב יהיו שווים יותר מ–60 אלף דולר בעת מותו, הרשויות האמריקאיות צפויות לדרוש מס על שווי של יותר מ–60 אלף דולר — גם אם המנוח כלל אינו אזרח אמריקאי, ואף אם לא ביקר בארה"ב מעולם. מס עיזבון זה חל גם על יצירות אמנות, תכשיטים וכסף מזומן בכספות שמוחזקים בארה"ב, אבל לא על מזומנים בחשבונות בנק אמריקאיים.

לאומי ללקוחות: פנו ליועצי מס

בפנייה של בנק לאומי ללקוחות נכתב: "ארה"ב מטילה מס עיזבון על נכסי עיזבון של נפטר, הממוקמים בארה"ב, לרבות על מקרקעין ומניות שהונפקו על ידי חברה אמריקאית. החוק קובע פטורים, ומתיר ניכויים מסוימים".

מעבר להודעה על כך שהבנק עשוי לדרוש אישור על תשלום מס כתנאי למשיכת כספים מחשבונו של המוריש או להעברת נכסים לחשבון אחר, בבנק לאומי מייעצים ללקוחות החשופים לקבל ייעוץ מיועץ מס מוסמך "לגבי השלכות המס הנובעות מהשקעה בניירות ערך זרים".

מי שמשקיע סכומים גבוהים בניירות ערך של חברות אמריקאיות או נדל"ן בארה"ב יכול לפתור את החשיפה למס עיזבון באמצעות העברת הנכסים לחברה. סילבר מציין כי זה פתרון שדורש תכנון וטיפול מיוחד, ומוסיף: "אם ההעברה נעשתה פחות משלוש שנים לפני המוות, יחול מס עיזבון, ובמקרים מסוימים גם העברת הנכסים יכולה להיחשב אירוע מס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker