הפרקליטות לבנימין נתניהו: אם קבלן ההובלות אבנר עמדי ינצח בתביעה נגד המדינה - תשלם כ-350 אלף שקל

הפרקליטות: נתניהו פעל בניגוד לחוק, התרשל כלפי המדינה, יצר מצג מטעה וניסה להטיל על הקופה הציבורית הוצאה פרטית

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
אמיר אורן
אמיר אורן

ח"כ בנימין נתניהו פעל בניגוד לחוק, התרשל כלפי המדינה, יצר מצג מטעה וניסה להטיל על הקופה הציבורית הוצאה פרטית בהיקף של עשרות ואף מאות אלפי שקלים. כך טוענת פרקליטות מחוז ירושלים בעניין פרשת עמדי. הפרקליטות הזהירה את נתניהו, כי אם יקבע בית משפט, שקבלן ההובלות אבנר עמדי צודק בטענתו שהמדינה חייבת לו כ-350 אלף שקל, נתניהו יידרש לשלם מכיסו סכום זה, למעט 50 אלף שקל שאושרו למימון הובלות למשפחתו בהיותו ראש הממשלה, בשנים 1996-1999.

נתניהו שילם לעמדי תמורת שירותים פרטיים שקיבל בשנים שלפני היבחרו, מתוך הבנה שאת הכסף על השירותים שביצע למען נתניהו בהיותו ראש ממשלה יוכל עמדי לתבוע מהמדינה.

שרה נתניהו טענה, בתצהיר שמסרה בסוף יוני השנה, כי "ההליכים המשפטיים הקודמים מונעים אפשרות לתשלום נוסף מצדנו. לא היינו מסכימים להתפשר עם עמדי בפשרה האמורה בשום פנים ואופן אם היינו יודעים שקיים סיכון שנשלם סכום נוסף כלשהו בגין 'פרשת ההובלות'".

"הודעה לצדדים שלישיים" - משפחת נתניהו - נמסרה מטעם הפרקליטות בחודש יוני לבית משפט השלום בירושלים, הדן בתביעה אזרחית של עמדי נגד המדינה, ונחשפה עתה, בהתקרב תיק עמדי לשלב ההוכחות. שתי ישיבות לעניין זה נקבעו לינואר 2007. ההודעה, החתומה בידי עורכי הדין ארז פדן וליאורה חביליו מפרקליטות מחוז ירושלים, כוללת טענות קשות בדבר התנהגות נתניהו ומאשימה אותו ב"הפרת חובה חקוקה", לפי סעיפים בחוק יסודות התקציב וחוק חובת המכרזים.

נתניהו התרשל, לדברי הפרקליטות, "בין היתר, בכך שיצר כלפי עמדי מצגים שונים לפיהם המדינה תישא בעלויות כל העבודות והשירותים, לרבות פרטיים, ללא סמכות, אישור או הסמכה ובהעדר כל יסוד בדין".

"מספרן הרב מאוד של ההובלות, סטנדרט האריזה, ההובלה והעבודה וכן העבודות והשירותים הנוספים אותם נתן לכאורה עמדי למשפחת נתניהו על רקע קשריו האישיים וכשירות אישי עבורם, אינו כלול במסגרת השירותים המכוסים על ידי המדינה", טוענת הפרקליטות.

המונח העדין "סטנדרט האריזה, ההובלה והעבודה", המופיע בהודעת הפרקליטות, מתייחס לדיווחיהם של עמדי ועוזריו על עטיפת חפצים ושינועם בין דירות סמוכות בירושלים, ברחובות סוקולוב, רחל המשוררת ובלפור, כאילו דובר בטילטולם המוטס לניו יורק; עמדי נחשב מומחה לאריזת חפצי ערך לקראת הובלה ימית או אווירית. תביעת עמדי כוללת 53 אירועים שונים של אריזה, העמסה, הובלה, פריקה, מיון, הרכבת הליכון, הזמנת חשמלאי להליכון, העברת ההליכון לטכנאי ועוד כ-100 "מטלות שונות" שהיו בבחינת "קריאות שירות".

יוסי אילוז, אחד מעובדיו של עמדי, טען בתצהירו כי היקף העבודה נבע מ"דרישות בלתי סבירות של משפחת ראש הממשלה. (...) נאלצנו לארוז בצורה בלתי הגיונית ולא כלכלית. כל חפץ וחפץ נעטף בנייר לבן ובפוליאתילן, מוכנס לקרטון ונאטם בהדבקה כפולה בהתאם לסטנדרטים הנהוגים בדרך כלל בהובלה אווירית, למרות שהיה מדובר בהובלה לדירה שנמצאת ממש בקרבת מקום.

"על פי דרישת גב' נתניהו נאלצנו לארוז כך גם צעצועי ילדים או סתם חפצים פשוטים וזולים, הרבה יותר זולים מחומרי האריזה ששימשו לעטיפתם". (לפי כתב התביעה, נארזה כך גם "כף פלסטיק למשחק בארגז החול".) "כשהיה מדובר בבקשות חריגות במיוחד, גב' נתניהו היתה אומרת, 'ביבי ביקש'. את ביבי עצמו ראיתי מספר פעמים במהלך העברת הדירות".

בין השאר הצהירה הפרקליטות כי "השירותים וההובלות ניתנו באופן פרטי למשפחת נתניהו. היא הנהנית היחידה והיא על כן הכתובת הנכונה לתביעת (עמדי). משפחת נתניהו היתה זכאית כי המדינה תדאג לביצוע שתי הובלות בלבד, מהדירה הפרטית לדירת השרד וממנה למעון ראש הממשלה. עמדי לא ניגש למכרז, ש ירותיו מעולם לא נשכרו על ידי משרד ראש הממשלה והמשרד לא ידע ולא אישר אותם. משפחת נתניהו מסרה את ביצוע שתי ההובלות לידי עמדי על רקע הקשרים האישיים אשר רקמה אתו במסגרת ביצוע עבודות פרטיות, תוך עקיפת חובת המכרז, בניגוד לכל נוהל תקין ונורמה מקובלת לביצוע עבודות הממומנות מקופת המדינה. עם עמדי סוכם ביוני (1999) לפנים משורת הדין ותוך התחשבות במצבו כי המשרד ישלם לו 50,000 בצירוף מע"מ. התשלום גבוה ביותר על פי כל אמת מידה ורחוק מהסכום שהיה משולם אילו בוצעו שתי ההובלות על ידי קבלן הזוכה במכרז".

מעבר לסכום זה, החריג בגובהו, מסרבת המדינה לשלם לעמדי וקובעת כי "משפחת נתניהו צריכה לשאת בתשלום כל סכום שייפסק" לו, משום שהשירותים והעבודות המתוארים בכתב התביעה היו "הוצאה פרטית של משפחת נתניהו לכל דבר ועניין. אין בסיס או עילה בדין לתבוע מהציבור לשאת בעלותם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker