מנכ"ל דויטשה בנק ישראל נעצר בחשד לעבירות מס בחברה בחצי מיליארד שקל

לפי החשד, החברות שמנהל שוורץ דיווחו למע"מ על עסקות בשיעור אפס בגין שירות שניתן לכאורה לתושבי חוץ בלבד, בעוד שהן נתנו גם שירות לתושבי ישראל בישראל ולכן חייבות במע"מ בשיעור מלא. דויטשה בנק: "אנו פועלים לפי דין ולפי ייעוץ משפטי מחמיר"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בועז שוורץ
בועז שוורץצילום: מוטי קמחי

בועז שוורץ, מנכ"ל דויטשה בנק ישראל, נעצר היום בחשד לדיווח עסקות שלא כדין בהיקף של יותר מ-550 מיליון שקל מאז 2011 ועד היום. השופטת קרן מילר מבית משפט השלום מירושלים הורתה על שחרורו בתנאים מגבילים. הצדדים הגיעו להסכמה כי שוורץ יפקיד מזומן של 450 אלף שקל, ערבות עצמית של מיליון שקל וימנע מיצירת קשר עם המעורבים בפרשה.

החקירה נפתחה בעקבות חשדות לביצוע עבירות על חוק מע"מ, הכוללות דיווח עסקות שלא כדין, ניהול ספרי החברה בסטייה מהותית שאינה משקפת את פעילותן המהותית של החברות, מסירת דו"חות ופנקסי חשבונות כוזבים למע"מ ושימוש במרמה ותחבולה במטרה להשתמט מתשלום מס אמת.

בדויטשה בנק ישראל הופתעו לגלות כי מחלוקת אזרחית שהתנהלה בשנתיים האחרונות מול רשות המסים נהפכה ללא סיבה נראית לעין מבחינתם להליך פלילי. עורך דין המכיר את החשדות בתיק מציין כי מדובר בשירותים שדויטשה בנק ישראל מספקת לדויטשה בנק העולמית, כמו חוות דעת, יעוץ, שירותי בנקאים והפנית לקוחות ומחייבת במע"מ אפס כשהסוגיה שעלתה מול רשות המסים היא האם חלק מהעסקות חייבות במע"מ מלא. 

מרשות המסים נמסר כי יחידת חקירות מכס ומע"מ ירושלים בשיתוף יחידת מס קנייה תל אביב מנהלת חקירה נגד דויטשה בנק ישראל, המדווחת באיחוד עוסקים על דויטשה ניירות ערך ישראל בע"מ ודויטשה גלובל מרקטס ונגד מנכ"ל החברה בחשד לביצוע שורה של עבירות על חוק מע"מ. לפי הנטען, החברות שהן בניהולו הבלעדי של המנכ"ל דיווחו למע"מ על עסקות בשיעור אפס בגין שירות שניתן לכאורה לתושבי חוץ בלבד, בעוד שהחברות נתנו גם שירות לתושבי ישראל בישראל, ואלו עסקות החייבות במע"מ בשיעור מלא. מדובר בעסקות בהיקף של יותר מ-550 מיליון שקל בשש השנים האחרונות.

עוד נמסר כי אתמול נערך חיפוש במשרדי החברה ונתפסו חומרים רבים, מחשבים וטלפונים ניידים של מנהלי החברות ובכירים בהן ומנהלי מחלקות בחברות והמנכ"ל נחקרו וחיזקו את החשד נגד החברות.

מטעם דויטשה בנק ישראל נמסר: "דויטשה בנק פועל בארץ ובעולם על פי דין ובהתאם לייעוץ משפטי מחמיר. אנו משתפים פעולה עם שלטונות המס בנוגע לחקירה הנוכחית ונמשיך לעשות כן ככל שיידרש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker