נדחה ערעורו של ח"כ סלאח טריף על הרשעתו בשוחד ומרמה

טריף שיחד את ראש מינהל האוכלוסין בתקופה שכיהן כיו"ר ועדת הפנים של הכנסת - כדי לקדם את הסדרת האזרחות הישראלית לידידו, תושב הרשות הפלשתינית; הורשע בעבירה שיש עמה קלון

צבי הראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה הבוקר את ערעורו של ח"כ סלאח טריף (עבודה) על הרשעתו בעבירות של מתן שוחד ומרמה והפרת אמונים. כמו כן קבע בית המשפט כי בעבירות בהן הורשע טריף בבית המשפט השלום בראשון לציון יש קלון, אולם לא התערב בעונש של שישה חודשי עבודות שירות שהוטל עליו אז.

טריף הודיע לפני כחודשיים, בעת שהחליף את ח"כ עמרם מצנע שהתפטר מהכנסת, כי לא ישבע אמונים לכנסת כל עוד לא נידון ערעורו.


שוחד, מרמה והפרת אמונים

לפי האישום שהוגש נגדו, ביקש טריף ב-1999 לעזור לאדם בשם חוסני בדראן שהיה תושב הרשות הפלשתינית וידידו הקרוב, בעת שרצה לקבל אשרה ורישיון לישיבת קבע בישראל - לו ולמשפחתו - וזאת מכוח הליך איחוד משפחות. במהלך השנים ניסה בדראן לקבל מעמד זה כמה פעמים אולם בקשותיו נדחו.

טריף, ששימש אז כח"כ ויו"ר ועדת הפנים של הכנסת, העביר סכום של 2,000 דולר לרפאל כהן, ששימש כראש מינהל האוכלוסין במשרד הפנים, וזאת על מנת לקדם את הסדרת האזרחות הישראלית לבדראן. הכסף הועבר לכהן על ידי טריף בדצמבר 1999 מתחת לגשר נתב"ג על כביש ירושלים - תל אביב.

בנוסף לעבירת שוחד זו, הואשם טריף בעבירה של מרמה והפרת אמונים שהיוותה ספיח לפרשה זו. זאת לאחר שהתביעה טענה כי היה מודע לכך שבדראן התחתן עם ישראלית במסגרת נישואים פיקטיביים במסגרת ניסיונותיו לקבל את אשרת הקבע.


הודאת כהן התקבלה

שופטי הערעור, דבורה ברלינר, זאב המר ויהודית שיצקר, קבעו כי ההודאה שמסר כהן במשטרה היא "הגיונית, משכנעת ואינה מעוררת תהייה". יצוין כי בית משפט השלום העדיף את הודאתו של כהן במשטרה על פני הדברים שמסר על דוכן העדים, בהם הכחיש את הודאתו הקודמת. שופטי השלום קבעו כי קיימים כמה חיזוקים מגוונים אשר יוצרים את התמונה הברורה.

באשר לעבירת הפרת האמונים אימצו שופטי בית המשפט המחוזי את הממצאים שקבעו שופטי השלום, לפיהם הנישואים אכן היו פיקטיביים וטריף היה מודע לכך.

כמו כן קיבלו השופטים את טענות התביעה לפיהן בעבירות יש קלון. השופטים לא הרחיבו את נימוקיהם בפרק זה מאחר שהסניגור הסכים כי המדובר בעבירות שיש עמן קלון וההכרעה בשאלת הרשעתו של טריף מהווה גם הכרעה בסוגיה זו.

בסוף פסק הגין כתבה ברלינר כי "צר לי כי מי שהיה שר במדינת ישראל נכשל בביצוע עבירות מכוערות אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker