ביהמ"ש כופה על הזוג נתניהו להתייצב לדיון בתביעה שהגישו, ראש השב"כ לשעבר יעיד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה הגישו תביעות לשון הרע נגד העיתונאי יגאל סרנה, בעקבות פוסט שפירסם בפייסבוק. השניים בקשה לפטור אותם מהתייצבות לדיון - אך בית המשפט התנגד

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה ובנימין נתניהו
שרה ובנימין נתניהוצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט השלום בתל אביב דחה היום (ה') את בקשתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו ורעייתו שרה לפטור אותם מהתייצבות לדיון ההוכחות בתביעת לשון הרע שהגישו נגד עיתונאי "ידיעות אחרונות" יגאל סרנה. השופט עזריה אלקלעי קבע כי בני הזוג יתייצבו בבית המשפט ב-26 בפברואר. בנוסף, אישר השופט לסרנה לזמן לעדות את ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן - למרות התנגדותם של בני הזוג נתניהו.

במרכז התביעה הזו עומד פוסט שפירסם סרנה בפייסבוק, שבו תיאר מקרה שהתרחש לטענתו במהלך נסיעה של שיירת ראש הממשלה בכביש 1. סרנה כתב כי במהלך הנסיעה נעצרה השיירה כולה וראש הממשלה נדרש לצאת מהרכב תוך שרעייתו שרה שמה ללעג את מערך האבטחה ולמעשה את המדינה כולה, כך לפי סרנה.

בעקבות הפוסט הזה הגישו נגדו בני הזוג תביעת לשון הרע על סך 280 אלף שקל. באמצעות עו"ד יוסי כהן טענו השניים, כי מדובר בעוולה שביצע סרנה כלפיהם "באופן מתועב, ציני, שפל, מרושע וחסר עכבות והכל מתוך מטרתו (המוצהרת כמעט) לנסות ולבייש את התובעים, לשפוך את דמם ולהלבין את פניהם ברבים באמצעות פרסום כזבים מכוערים, שאין בהם ולו שמץ של אמת".

בכתב ההגנה טען סרנה, המיוצג על ידי עורכי הדין ליאור אפשטיין ואביגדור פלדמן, בין היתר כי מדובר בפוסט שהוא הבעת דעה. הוא הוסיף כי "האמור בפרסום הוא אמת ותמים וכי הפוסט פורסם בתום לב ובהתבסס על מקורות ראויים ואמינים ובהיותו נושא מאפיינים דומים או זהים לאפיזודות ידועות בחיי המשפחה של בני הזוג.

יגאל סרנה
יגאל סרנהצילום: גלי איתן

סרנה ביקש לזמן לעדות בבית המשפט את יובל דיסקין ויורם כהן, שני ראשי שב"כ לשעבר. זאת, משום שלטענתו לעדותם ישנה חשיבות, הכרחיות וחיוניות להגנתו ולחקר האמת. לדבריו, עניינה של התביעה הוא באירוע שהתרחש בשיירה המאובטחת של ראש הממשלה, והאירוע עצמו ואירועים שכמותו מחייבים התערבות הגוף המאבטח ונמצאים בידיעתם והכרתם של העדים שזימונם מבוקש. "תיק זה עוסק באמירות המתייחסות לדפוס התנהגות המייחס לשרה נתניהו התנהלות מסוימת של התקפי זעם, המשפיעים על ראש הממשלה ועל סידורי הביטחון", נטען.

בני הזוג נתניהו התנגדו לזימונם של דיסקין וכהן, הם טענו כי לא ברור כלל כיצד ומדוע שני ראשי שב"כ לשעבר, האחד שכיהן ב-2005-2011 והשני שכיהן בין 2011 ל-2016 יוכלו לסייע לטיעוני ההגנה של סרנה, במיוחד בשים לב לכך שהאירוע הנטען התרחש לטענתו של סרנה בין יולי לדצמבר 2015.

ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן
ראש השב"כ לשעבר, יורם כהןצילום: אמיל סלמן

במקביל, לפני כחודשיים הגישו השניים בקשה לפטור אותם מהתייצבות לדיון ההוכחות הראשון בתיק שקבוע ל-26 בפברואר. הם טענו בין היתר כי סידורי הביטחון הרבים הנדרשים לשם התייצבותם לדיון כרוכים בעלות גבוהה ויכבידו לשווא ובמיוחד כשהם אינם נחוצים בדיון. השופט אלקלעי דחה את הבקשה לזמן לעדות את דיסקין וקבע כי אין ביכולתו לסייע בליבון המחלוקות בתביעה. "האירועים המתוארים בפרסומי הנתבע אירעו לטענתו במהלך 2015, שבה מר דיסקין כלל לא כיהן כראש השב"כ, ועל כן לא ברור כיצד ביכולתו לתרום לנושא".

עם זאת, הוא התיר לזמן לעדות את כהן משום שלדבריו עדותו אינה רלוונטית בכל הנוגע לדפוס התנהלות זה או אחר של נתניהו, אך הוא כיהן כראש השב"כ בתקופה הרלוונטית לעדות - ובלבד שעדותו תתייחס לאירוע מושא פרסומיו של סרנה העומדים בבסיס התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker