השופט אסר על מכירת נכסים של ילדי פישמן וחתניו; המנהל המיוחד: "נערכו לקריסה שנים"

לדברי המנהל, עו"ד בנקל, חברות שמניותיהן מוחזקות על-ידי ילדיו של פישמן שימשו כצינור להוצאת כספים מחברות קבוצת פישמן, כדי שלא ישמשו לפירעון התחייבויות של הקבוצה לנושיה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אליעזר פישמן בית משפט
אליעזר פישמן בית משפטצילום: עופר וקנין

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין הורה היום (א) על מתן צו זמני האוסר על כל דיספוזיציה (העברת זכות שימוש) בנכסים של ילדיו של אליעזר פישמן. הצו ניתן במעמד צד אחד, לבקשתו של המנהל המיוחד, עוה"ד יוסי בנקל, והוא מתייחס לשלושת ילדיו של פישמן: ענת מניפז; איל פישמן, ורונית פישמן אופיר, וכן לחתניו טל מניפז ורותם אופיר.

עו"ד יוסי בנקל
עו"ד יוסי בנקל

בנקל הגיש הבוקר לבית המשפט בקשה דחופה בה ציין כי עסקיו של פישמן נוהלו באמצעות מבנה סבוך ומורכב של חברות אחזקה, חברות בנות, נכדות נינות ובנות נינות, שחלקן כלולות בהצעת הסדר הנושים שהגיש פישמן לבית המשפט. "מהתמונה הראשונית והחלקית, לעת הזו, ההולכת ומצטיירת בפני, נראה כי החייב ובני משפחתו נערכו, משך שנים לא מעטות, ל'יום הסגריר', שבו ייתכן ויקרסו עסקי קבוצת פישמן ויהיה צורך 'לחלץ' חלק מנכסיהןם לשם הבטחת רווחת משפחתו המורחבת של החייב", כתב.

לדברי המנהל המיוחד, פישמן לבדו היה זה שהעמיד ערבויות לחברות שהיו בבעלותו יחד עם בני משפחתו (להוציא חריג או שניים), והוא שנשא, באופן בלעדי, בנטל חובותיהן השוטפים מבלי שמי מבני משפחתו השתתף בנטל. "בכל הכבוד, דרך פעולה זו אינה מקובלת בעולם העסקים ובעיקר לא כשמדובר בחברות פרטיות הנזקקות לגיוס הון בדרך של העמדת ערבויות ובטחונות על-ידי בעלי מניותיהן לצורך המשך פעילותן ולעיתים אף לשם הבטחת עצם  קיומן", הדגיש.

"דרכו של עולם היא שכאשר בעלי מניות ערבים לחובות החברה, ובוודאי כאשר הם משעבדים את רכושם הפרטי לטובת נושיה, מי מביניהם שאינו נושא בנטל, אחזקתו במניות מדוללת". בנקל הסביר גם כי במסגרת הבדיקות הראשוניות של נכסיו של פישמן, התברר לו שכעניין שבשיטה ילדיו לא העמידו ערבויות אישיות ולא שיעבדו נכס מנכסיהם כבטוחות להבטחת חובות הקבוצה.

הבדיקות הראשונות שערך בנקל חושפות, לדבריו, "חשש כבד בלשון המעטה שבהמעטה, כי חברות שמניותיהן מוחזקות על-ידי ילדיו של פישמן או מי מהם, ושלפישמן עצמו אין, לכאורה, אחזקה ישירה בהן, שימשו כצינור להוצאת כספים מחברות קבוצת פישמן, שאלמלא כן היו הכספים הללו משמשים לשם פירעון התחייבויות של חברות הקבוצה לנושיה". לפי בנקל, מדובר למעשה בנכסים או בכספים שאמורים להיכלל בגדר צבר נכסיהן של החברות ולשמש לפירעון חובותיו לנושיהן ולנושיו של פישמן.

אליעזר פישמן, אייל פישמן , טובה פישמן
אליעזר, אייל וטובה פישמןצילום: עופר וקנין

בנוסף טוען בנקל, כי במסגרת הבדיקות שביצע התברר לו דבר קיומן של חברות נוספות, שעל פני הדברים הבעלות בהן מוחזקת לכאורה על-ידי ילדיו של פישמן, ולפישמן אין אחזקות ישירות בהן. בנקל טוען כי לא רק שמקומן של החברות הללו נפקד מדיווחיו של פישמן ומהצעת הסדר הנושים שהגיש, אלא שהן לא נכללו גם במסגרת ההסדר בעניין נכסיו בו נקבעו העקרונות בדבר אופן התנהלות התאגידים שבשליטת פישמן ובני משפחתו. לפי בנקל, מהמידע הראשוני שנאסף על ידיו בימים האחרונים "עולה כאמור חשש כבד כי הלכה למעשה, התמונה לאשורה שונה בתכלית".

אחת מהחברות הללו היא מיוז תכנון ורכישת מדיה, שהתאגדה ב-2010 ועוסקת ב"רכש מדיה", כלומר: תיווך בין אמצעי המדיה השונים ובין המפרסמים שמבקשים לרכוש שטחים או זמן פרסום באמצעי המדיה השונים תמורת עמלות שמשולמות להם על-ידי אמצעי המדיה. בנקל ציין כי מהדו"חות הכספיים של החברה עולה כי בשנים 2010 -2011 חולק במיוז תכנון דיווידנד בסכום כולל של כ-10 מיליון שקל שהועברו ישירות לילדיו של פישמן. לטענתו, מעבר להעברתם של כספים מחברות שבבעלות פישמן לחברות שבבעלות ילדיו והוצאתם ממצבת הנכסים של פישמן, מדובר גם בעמלות שהועברו מצד אמצעי המדיה שהיו בשליטת פישמן, ובהם העיתון גלובס על אתר האינטרנט שלו וחברות הנמנות עם קבוצת ידיעות אחרונות שאחזקותיו של פישמן בהן היו משמעותיות, לחברת מיוז מדיה, שמניותיה בבעלות ילדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker