הנושים ויתרו - הנאמנים התעשרו: נאמני קלאבמרקט דורשים 45 מיליון שקל שכר טירחה לשנת עבודה

עו"ד נס ורו"ח טרבלסי, המתינו לסיום המלחמה כדי להגיש את חשבון שכר הטירחה - 52 מיליון שקל כולל מע"מ; "הרופאים המנתחים הצילו את חיי הפציינט ולא נחו עד אשר היו בטוחים כי הוא חזר לעצמו"

ענת רואה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענת רואה

52 מיליון שקל, כולל מע"מ - זה הסכום שמבקשים נאמני רשת קלאבמרקט, ד"ר עו"ד שלמה נס ורו"ח גבי טרבלסי, לקבל כשכר טרחה בגין עבודתם מאז קרסה הרשת ביולי 2005.


תשלום לפי כאב

בניסיון להצדיק את גובה שכר הטרחה שנקבו בו - סכום חסר תקדים בישראל בכל הנוגע לפירוק חברות - מביאים השניים בבקשתם סיפור: אדם שסבל מכאבי שיניים עזים ביקש מרופא השיניים שלו לטפל בו בדחיפות באמצע הלילה. לפנות בוקר ובתום הטיפול, מספרים נס וטרבלסי, התרווח הפציינט על הכיסא ושאל את הרופא כמה עליו לשלם לו. "שלם לי מחצית ממה שהיית מוכן לשלם לי כשכאב לך, ובטרם נעניתי לבקשתך לטפל בך באמצע הלילה", השיב לו הרופא.

זוהי בדיוק נקודת המבט שנס וטרבלסי מבקשים מאלשיך לאמץ בשעה שהיא דנה בבקשתם. "בענייננו", הם כותבים, "הצילו הרופאים המנתחים את חיי הפציינט בעבודה ללא הרף וללא הפסקה בלילות, ולא נחו עד אשר היו בטוחים כי הפציינט חזר לעצמו ולחיים בריאים".

הנאמנים טוענים כי הסכום שהם מבקשים נמוך ממחצית הסכום המגיע להם על פי התקנות הקובעות את שכרם של מפרקים וכונסים. על פי תקנה 8א', החביבה בדרך כלל על עורכי דין העוסקים בתחום, מגיעים להם 11%-10% מתוך סכומים שחולקו לנושים בסך 910 מיליון שקל, כלומר - כ-100-90 מיליון שקל. הנאמנים מגדילים ועושים וטוענים שהיו זכאים לקבל גם תוספת בגין מאמץ מיוחד, כהגדרתה בתקנות, דבר שהיה מעלה את השכר המגיע להם בעשרות מיליוני שקלים נוספים.

ואולם, אף שעורכי הדין אוהבים לעשות שימוש בתקנות כדי להראות כי הם מוותרים על סכומי כסף ניכרים המגיעים להם, בפועל השופטים אינם מהססים לפסוק סכומים נמוכים הרבה יותר כאשר הסכום העולה מהן גבוה מדי לטעמם.

ההלכה בעניין זה נקבעה על ידי השופט בדימוס ישי לויט, בעת שכיהן כממונה על תיקי הפירוקים בביהמ"ש המחוזי בתל אביב. כאשר עמד בפני לויט עו"ד אלי זהר, ששימש מפרק גיבור סברינה (כיום עומד זהר בראש ועדת הביקורת של קלאבמרקט) וביקש לקבל 2 מיליון שקל בהתבסס על התקנות, סירב לויט לאשר את התשלום. הוא קבע לזהר שכר טרחה לפי שעות עבודה בתעריף מופחת של 100 דולר לשעה, ובסך הכל חצי מיליון שקל בלבד.

ציטוט של הלכה זו הופיע מאוחר יותר בכמה וכמה החלטות שמסרה מחליפתו בתפקיד - אלשיך. כך בין היתר דחתה אלשיך את בקשתו של המנהל המיוחד של פויכטונגר תעשיות, רו"ח חן ברדיצ'ב, לפסוק לו 1.17 מיליון שקל שכר טרחה, וקבעה כי יקבל 150 אלף דולר בלבד.


רק שורה תחתונה

הבקשה קצרה יחסית, ומשתרעת על 12 עמודים בלבד. ואולם, הנאמנים לא חוסכים מעצמם מחמאות, המצדיקות לדבריהם את אישור שכר טרחה המבוקש. הם מזכירים לאלשיך כי מדובר בסיפור הקריסה העסקית הגדולה בישראל, "סיפור ייאושם של אלפי עובדים, ספקים קטנים ובינוניים, עובדים ובני משפחותיהם... עשרות אלפי אנשים שקמו בוקר אחד וחשך עליהם עולמם. זהו גם סיפור ההצלה המדהימה שבעקבותיה זינקו אלה עם היוודע דבר ההישג של הצלת הרשת ומכירתה לשופרסל".

הנאמנים מזכירים כי עד כה לא קיבלו כל תשלום על חשבון שכר הטרחה המגיע להם, ולמעשה מימנו את עבודתם ואת זו של עשרות עובדים שהועסקו על ידיהם במשך למעלה משנה. הנאמנים אינם מפרטים את גובה ההוצאות שהיו להם ומודיעים כי השכר המבוקש על ידיהם כולל את כל ההוצאות. בכלל זה מציינים הנאמנים כי העסיקו עובדים רבים ושילמו הוצאות משרד בגין משלוח של אלפי מסמכים בדואר ובפקס, ערכו מאות רבות של שיחות טלפון ונסיעות לפגישות שונות, פתחו חדרי מידע במשרדיהם.

"משרדי הנאמנים רותקו לתקופה של חודשים ארוכים לטיפול בתיק, עובדים נשלפו מתיקים קיימים ועבדו לילות כימים כדי לעמוד בעומס המשימות בתקופת הקפאת ההליכים. בשל העומס הרב נאלצו משרדי הנאמנים לוותר על מיזמים ופעילויות עסקיות, עבודות חדשות וכן תיקים ולקוחות אחרים". נס וטרבלסי מציינים כי גם בית המשפט התייחס לעניין, ומכוונים לסירובה של השופטת אלשיך למנות את רו"ח חיים קמיל ממשרדו של נס כנאמן לרשת סלטי שמיר שקרסה בשל העיסוק של המשרד בתיק קלאבמרקט. במקומו מינתה אלשיך את עורכי הדין בניהו לאבל ואליעזר שפלר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker