מזוז: "חדוה בר התנערה מאחריות לפיקוח על נושאי משרה במערכת הבנקאות"

שופט בית המשפט העליון, מני מזוז, מתח אתמול ביקורת על החלטת המפקחת על הבנקים לאשר את הארכת כהונתו של משה וידמן כיו"ר בנק מזרחי טפחות ■ מזוז נותר בדעת מיעוט, והעתירה לביטול מינויו של וידמן נדחתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט מני מזוזצילום: אוליבייה פיטוסי

שופט בית המשפט העליון, מני מזוז, מתח אתמול ביקורת חריפה על החלטת המפקחת על הבנקים, חדוה בר, מפברואר 2016, לאשר את הארכת כהונתו של משה וידמן כיו"ר בנק מזרחי טפחות. לדברי מזוז, בגישתה של בר יש "התנערות מהאחריות ומהחובה שהטיל עליה המחוקק לקיים פיקוח אפקטיבי על מינוי נושאי משרה במערכת הבנקאות".

דעתו של מזוז לא התקבלה על ידי חבריו להרכב, השופטים יצחק עמית וענת ברון, שהחליטו לדחות את העתירה שבה התבקש בג"ץ לבטל את המינוי. בעתירה, שהוגשה על ידי עמותת צדק פיננסי, נטען כי וידמן כשל בתפקידו בעת שכיהן כדירקטור וכחבר ועדת הביקורת של דירקטוריון לאומי ב–2010-2004 בכל הנוגע להפרות דיני המס והבנקאות בארה"ב על ידי קבוצת לאומי, שגרמו לבנק להוצאה של כ–2 מיליארד שקל.

עמית וברון החליטו לדחות את העתירה, בין היתר מכיוון שווידמן לא היה בעל תפקיד בלאומי במועדים הרלוונטיים, ובהינתן כי לאומי לא הורשע בארה"ב בפלילים. ואולם לפי מזוז, "אירוע דרמטי מסוג זה מחייב לא רק בדיקה פרטנית בהקשר של התאמה וכשירות של נושאי המשרה בבנק שהיו מעורבים בפרשה, אלא גם אמירה עקרונית מצד המפקחת באשר לסטנדרט ההתנהגות והתפקוד המצופים מדירקטור בתאגיד בנקאי".

לפי מזוז, בר נקטה גישה פסיבית בבדיקת התאמתו ותפקודו של וידמן לתפקיד. לדבריו, האישור שנתנה המפקחת להמשך כהונת וידמן אינה עונה על דרישות החוק, שמטיל על המפקח חובה לבחון גם את התאמתו, יושרו ויושרתו של נושא משרה בתאגיד בנקאי, ואם המועמד כיהן בעבר כנושא משרה בתאגיד בנקאי — גם את תפקודו בתקופת כהונתו זו. מזוז סייג את הדברים, וכתב כי אין בהם משום קביעה כי בהכרח יש לפסול את הארכת המינוי, אלא כי המפקחת לא ביצעה בדיקה ראויה ומלאה לשם גיבוש מסקנה מבוססת.

גם מזרחי טפחות נחקר על ידי הרשויות בארה"ב בחשד לסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמות מס, אך החקירה לא נכנסה עדיין לשלבים המכריעים לגבי גובה הקנס שיוטל עליו. למרות זאת, המפקחת אישרה למזרחי טפחות להגדיל את שיעור הדיווידנד שהוא מחלק ל–30% מהרווח הנקי שלו.

לפי חוזה העסקה האחרון של וידמן, שאושר בידי דירקטוריון מזרחי טפחות ושאליו לא התנגדה המפקחת, הוא צפוי להינות מחבילת תגמול של כ–3.5 מיליון שקל בגין 2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker