למכירה מטייקון לשעבר

המנהל המיוחד לנכסיו של פישמן: להעמיד את הנדל"ן שלו למכירה

בין הנכסים המדוברים - נכס בתל אביב ודירה בברלין ■ "מלאכת הערכת מצבת נכסיו וחובותיו של החייב, כמו גם פוטנציאל החזר החוב שלו, מורכבת הרבה יותר ממה שניתן היה לשער בתחילת הדרך"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עו"ד יוסי בנקל
עו"ד יוסי בנקלצילום: דן קינן

עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסיו של אליעזר פישמן, הגיש היום (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה דחופה לאפשר לו להעמיד למכירה את הנדל"ן של פישמן, ובכלל זה נכס ברחוב חיסין בתל אביב, קרקע חקלאית בשטח של כ-290 מ"ר בנתניה, נכס ברחוב הארזים בגבעת שמואל ודירה בברלין.

שניים מתוך הנכסים הללו (הנכס בגבעת שמואל והדירה בברלין) הם בבעלות משותפת של פישמן ואשתו. בנקל, שצפוי להגיש בשבוע הבא דו"ח ראשון מטעמו, מציין כי הוכחות החוב שהוגשו לו עד כה מלמדות כי חובותיו של פישמן לנושיו גבוהים עשרות מונים משווי נכסיו.

לדברי בנקל, בדיקות ראשוניות שבוצעו על ידו העלו כי "מלאכת הערכת מצבת נכסיו וחובותיו של החייב, כמו גם פוטנציאל החזר החוב שלו, מורכבת הרבה יותר ממה שניתן היה לשער בתחילת הדרך, ותחייב ביצוען של בדיקות עומק, בין היתר באמצעות רואי חשבון, מעריכי שווי, חוקרים ושמאים".

ארבעת הנכסים נכללו בהצעת הסדר הנושים שהגיש פישמן בחודש שעבר, במסגרתה התחייב  לשלם כ-85 מיליון שקל בלבד מתוך סכום עתק של 1.8 מיליארד שקל שהוא חייב לנושיו - כלומר תספורת של כ-95%. מקורות התשלום להסדר הנושים של פישמן כללו, בין היתר, מזומן, ניירות ערך ואחזקות בחברות שונות.

אליעזר פישמן בבית המשפט
אליעזר פישמן בבית המשפטצילום: עופר וקנין

מנגד, תוקף עורך דינו של פישמן, שלום גולדבלט, את התנהלותו של המנהל המיוחד בנקל. אתמול הגיש גולדבלט לבית המשפט תגובה בשם משפחת פישמן בעניין מכירת חברת תנופורט, ובה הדגיש כי פעולתו של בנקל "משולה לפיל בחנות חרסינה, וגורמת נזק לכל הצדדים הנוגעים בדבר".

התמורה לתנופורט

בימים האחרונים התגלעה מחלוקת בין בנקל לעורכי הדין איל רוזובסקי ורונן מטרי, המנהלים המיוחדים שמונו על ידי בית המשפט למכירת מניותיו של פישמן המשועבדות לבנק לאומי. רוזובסקי ומטרי הגישו לבית המשפט בקשה לאשר מכירת 69% ממניות תנופורט שמוחזקות על ידי החברה הפרטית טי.אל.סי מימון וניהול לחברת רני צים אחזקות - בתמורה ל-85 מיליון שקל.

אלא שבשבוע שעבר הגיש בנקל בקשה לעכב את הליכי המכר, וטען כי מספר גורמים המתעניינים ברכישת תנופורט פנו אליו, חלקם כאלו שנטלו חלק בהליך המכר שניהלו רוזובסקי ומטרי, וציינו כי הם מוכנים להציע סכום העולה משמעותית על הסכום שתמורתו מכרו רוזובסקי ומטרי את המניות. בנקל הדגיש כי ניתן לקבל תמורה גבוהה יותר בצורה משמעותית מהתמורה הזו, המשקפת שווי חברה של 123 מיליון שקל לתנופורט. בנוסף הוא טען כי רק 69% מהמניות מצויות באחריות רוזובסקי ומטרי, ויתרת המניות, בשיעור של 25%, מוחזקות בידי משפחת פישמן ובאחריותו. כמו כן, הוא מבקש לקדם מכר משולב של כלל מניות תנופורט המצויות בידי הקבוצה, ולקבוע התמחרות פומבית בבית המשפט.

גולדבלט טוען בשם נכסי משפחת פישמן כי תגובתו של בנקל ניתנה "ללא כל ידיעת העובדות הצריכות לעניין ובחלל ריק". הוא הוסיף כי היענות לה עלולה לגרום לנזק חסר תקנה לחברות ולצדדים שלישיים, ואם לא די בכך, התגובה של בנקל ניתנה לדבריו בחוסר סמכות מפני שאחזקותיו של פישמן נמצאות 3- 4 קומות במעלה החברות המחזיקות במניות תנופורט. עוד טוען פישמן כי בנקל מצא לנכון להורות על ביטולם של ההסכמים של תנופורט עם חברת השקעות כדאיות, זאת מבלי שהוא מבין לאשורו את חשיבות הפעילות של השקעות כדאיות בכלל ולעניין תנופורט, והיכולת להעביר את פעילותה לידי הרוכש באופן מסודר.

עוד נטען, כי בנקל ערך פגישות עם פישמן ורונית אבן, המשמשים כדירקטורים בהשקעות כדאיות, אולם במהלך פגישות אלה הוא "לא טרח לשאול אף לא שאלה אחת בעניין פעילותה של השקעות כדאיות עבור תנופורט". למרות זאת, לטענת גולדבלט, "הוא מצא לנכון, ללא כל בסיס, להמליץ המלצות ולהביע עמדות שטומנות בחובן נזקים, והכל ללא כל סמכות שבדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker