רואה החשבון הידוע שהתחזה לחולה אלצהיימר - והוציא במירמה מהביטוח הלאומי 6,500 שקל בחודש

קובי בן-גור הודה בעסקת טיעון בשיבוש הליכי משפט, ובקבלה במירמה של כ-200 אלף שקל מהביטוח הלאומי, בעקבות הצגה של מצגים כוזבים - גם לבית המשפט ■ ב-2012 הורשע בן-גור בפרשת רשות המסים

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי בן-גור ב-2012
אפרת נוימן

רואה החשבון קובי בן-גור הודה בעסקת טיעון בשיבוש הליכי משפט, ובקבלה במרמה של כ-200 אלף שקל מהביטוח הלאומי, בעקבות הצגה של מצגים כוזבים, לפיהם הוא לוקה במחלת האלצהיימר. כתב האישום נגדו בגין מעשים אלו הוגש היום (א') לבית משפט השלום בתל אביב, על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

לפי ההסדר, הצדדים יבקשו לגזור על בן-גור חודשיים עבודות שירות, וקנס בסך 150 אלף שקל. בנוסף הוא ישיב לביטוח הלאומי את הכספים שקיבל מהם במרמה.

ב-2012 הורשע בן-גור בבית המשפט המחוזי מרכז בפרשת "רשות המסים", במסגרת הסדר טיעון בשתי עבירות של מתן שוחד, ובשתי עבירות של שידול להפרת אמונים.

לפי כתב האישום בו הודה כעת בן-גור, במסגרת ההליך המשפטי, החל משלב הטיעונים לעונש ועד לערעור בבית המשפט העליון, הוא הגיש לבית המשפט מסמכים שונים אשר מפורט בהם מצבו הרפואי. חלקם התקבלו מרופאים שונים באמצעות מרמה ומצגי שווא והעידו, כביכול, על מצבו הבריאותי ההולך ומדרדר, על כך שהוא סובל מדמנציה אשר פוגעת בכושר שיפוט המציאות שלו, מתקשה לדאוג לצרכיו הבסיסיים, וזקוק ללווי בני משפחתו לאורך כל שעות היום. בין היתר, המסמכים העידו על כך שמצבו של בן-גור מבחינה תפקודית תואם למצב של נכות מלאה, בשל מחלת האלצהיימר בה, כביכול, לקה.

כך למשל הוא פנה ב-2011 למומחה בתחום הנוירולוגיה, לרופא פנימי,  למומחית לנוירולוגיה במרפאת זיכרון בבלינסון ולמומחה בפסיכיאטריה, הציג בפניהם מצגי שווא  וקיבל חוות דעת בנוגע למצבו המתדרדר. 

לאחר שקיבל את חוות הדעת של הרופאים, בן-גור ואשתו הגישו בקשה לביטוח הלאומי לקבלת נכות כללית ושירותים מיוחדים. הבקשה נכתבה בכתב ידו של בן-גור, שציין כי הוא סובל ממחלת אלצהיימר ומדיכאון ואליה צורפו חוות דעת שקיבל. כשהופיע עם אשתו בפני רופא מטעם הוועדה של הביטוח הלאומי ולאחר מכן, בפני הוועדה עצמה, הם פירטו תסמינים שלא היו. בן-גור הציג מצג שווא לפיו אינו יכול להשיב לשאלות פשוטות והוא סובל מתסמיני מחלת האלצהיימר.

"הנאשם עשה את כל המתואר לעיל במסגרת הוועדה הרפואית למרות שידע שאינו סובל מהתסמינים שתיאר ויכול היה להשיב על השאלות שנשאל,  ועשה כן כדי לרכוש במרמה את אמונה של הוועדה הרפואית, וזאת כדי להונות את המל"ל ולהציג מצג שווא לפיו הוא חולה במחלת האלצהיימר, והכל כדי לקבל במרמה את הכרת המל"ל בנכותו, כביכול", נכתב בכתב האישום אשר הוגש על ידי עו"ד עומרי קופלר, סגן בכיר בפרקליטות המדינה.

בעקבות מצגי השווא, בן-גור קיבל קצבה חודשית של כ-6,500 שקל, בין מארס 2011 לאוקטובר 2014, והכרה בנכותו. הוועדה קבעה כי בן-גור זכאי לקצבת נכות בשיעור של 76% בשל מצבו הרפואי, ו-105% לקצבת שירותים מיוחדים. עוד קבעה הוועדה הרפואית כי בן-גור אינו מתמצא במרחב וזקוק להשגחה תמידית, ואשתו מונתה כמקבלת הקצבה עבורו.

ההכרה של הביטוח הלאומי שימשה את בן-גור גם כלפי בתי המשפט השונים בהליכים הפליליים נגדו. בן-גור הגיש מסמכים אלו על מנת לזכות באמצעותם בהתחשבות בית המשפט ובהקלה בעונשו, בכך שיצדיקו עונש בדרך של ריצוי בעבודות שירות. לעומת המצגים שהוצגו בפני בתי המשפט השונים, כאשר התייצב הנאשם בפני הממונה על עבודות השירות, הוא הצהיר כי מצבו הבריאותי תקין, וזאת על מנת להימצא כשיר לביצוע עבודות השירות ובניגוד לאמור במסמכים הרפואיים מהעת הרלוונטית.

לאחר שהמדינה ערערה לעליון, בעקבות ספקות ביחס למצבו הרפואי האמתי של בן-גור, נקבע כי בית המשפט המחוזי ידון שוב בגזר דינו של בן-גור ואכן נגזרו עליו שמונה חודשי מאסר, במקום עבודות שירות.

עורכי דינו של בן-גור, עפר ברטל ודב גלעד כהן, מסרו בתגובה, כי "מדובר בעניין נושן אשר לא השפיע כהוא זה על פרשת רשות המסים - נהפוך הוא. מר בן-גור נטל אחריות מלאה לדברים ואנו שמחים שגם הפרקליטות מצאה לנכון להביא את העניין לסיומו המהיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker