"שיחת נתניהו-מוזס עלולה להיות הסדר כובל ועבירה פלילית"

עו"ד המתמחה בתחום ההגבלים העסקיים: "אם מוזס אומר אתה תדאג שיגבו כסף על ישראל היום, ואני אהיה נחמד אליך - זה בפירוש ניסיון להסדר כובל" ■ עורכי דין אחרים סבורים: "הטענה ההגבלית היא עקיפה ובעייתית, ומדובר בסוג של שוחד"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור של מוזס ואדלסון
אורה קורן

"אם הפרסום מהבוקר, לפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו ומו''ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס ניסו לתאם מהלכים להקטנת התחרות מצד העיתון ישראל היום תמורת סיקור אוהד של נתניהו יתברר כנכון – זהו נסיון להסדר כובל, הנחשב עבירה פלילית" - כך אמר היום ל-TheMarker עורך דין המתמחה בתחום ההגבלים העסקיים.

הסדר כובל הוא הסדר בין מתחרים הפוגע בתחרות במשק. עורך הדין אמר, כי הוא אינו חייב להתבצע ישירות בין שני מתחרים, אלא אפשר שיתבצע גם באמצעות מתווכים.

"יש כאן ניסיון להסדר כובל שהוא עבירה פלילית", אמר עורך הדין. "אמנם, היועץ המשפטי לממשלה, באמצעות מקורביו, מספר שהפרשה השנייה אינה עבירה פלילית, אבל זה נשמע כמו הסדר כובל. אם מוזס אומר - אתה תדאג ש'ישראל היום' לא יוציאו מהדורת סוף שבוע ואני אהיה נחמד אליך - זה בפירוש ניסיון להסדר כובל".

עם זאת, הסדר כובל בחוק הוא הסדר בין אנשי עסקים. אם יוכח שנתניהו מנהל עסק כלשהו, החוק יחול עליו בסבירות גבוהה. עם זאת, גם ללא הוכחה זו, עשוי נתניהו להיות מוגדר מתווך בין שני אנשי עסקים, וכך החוק יחול עליו, על מוזס ועל הגורם מ"ישראל היום" שהיה בקשר עם נתניהו בסוגייה.

צילום: עופר וקנין

בענף ההגבלים העסקיים אומרים, שאם הפרסום יוכח כנכון, ברור שמדובר בהסדר הפוגע בתחרות, וברור שהגורם השלטוני המעורב אינו עושה זאת כחלק מתפקידו הרגולטורי, אלא במטרה לקבלת טובת הנאה אישית. בענף ציינו, כי "היועץ המשפטי צריך לתקוף את זה בכלים יותר ישירים. הטענה ההגבלית היא עקיפה, זה סוג של שוחד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוקלט בשיחה עם מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס - כך פורסם היום בחדשות 2. השיחה הזו היא זו שעומדת במכרז חקירתו השנייה של נתניהו בימים אלה.

כפי שנחשף היום ב"הארץ", החקירה השנייה עוסקת בהקלטות של נתניהו יחד עם איש עסקים באופן שנחשד כקשור בטובת הנאה. לפי הפרסום בערוץ 2, השיחה התקיימה כאמור עם מוזס, אך לא ברור מה נאמר בה.

נתניהו ומוזס הם שני אויבים מרים מזה שנים. נתניהו טען במשך שנים כי "ידיעות" מסקר אותו באופן שלילי מטעמים לא עניינים. מנגד, מקורבו של נתניהו, איל ההימורים שלדון אדלסון, הקים את עיתון "ישראל היום" ב-2007 בהשקעה אדירה, חילק את העיתון חינם במטרה לפגוע בכוחו של מוזס.

ואולם כפי שנחשף ב-TheMarker, ב-2009 נוהלו בין נתניהו למוזס מגיעים ישירים. המגעים נסבו סביב הכוונה של "ישראל היום" לצאת במוסף סוף שבוע נרחב באופן שהיה פוגע עוד יותר ב"ידיעות". הימים היו אז ימי בחירות 2009. מוזס סיפר לאנשים בסביבתו כי הגיע לדיל עם נתניהו וכי "ישראל היום" לא יוציא מהדורת סוף שבוע. בסופו של דבר אכן יצאה מהדורה כזו, ו"ידיעות" שב לתקוף את נתניהו בחריפות.

באותם ימים גם עבר לשמש ניר חפץ, לשעבר עורך בכיר ב"ידיעות", לתפקיד ראש מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה. חפץ עצמו סיפר כי קיבל את התפקיד לאחר שיחה בין מוזס לנתניהו.

לנתניהו אין כמובן כל תפקיד רשמי בעיתון "ישראל היום" ואינו מבעלי העיתון. העיתון נמצא בבעלות מקורבו של נתניהו, איל ההימורים שלדון אדלסון. השיחות נסבו סביב הצעה שלפיה נתניהו יפעל למנוע הוצאת מוסף סוף שבוע של "ישראל היום", מה שמעיד על עוצמת השפעתו של נתניהו על אדלסון. בשלב זה, לא ברור האם החקירה נסובה על ה"דיל" הזה ב-2009 או על עסקה אחרת בין הצדדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker