גילויים חדשים |

החשד: מתנות במאות אלפי שקלים לנתניהו; הפרשה השנייה "תרעיד את אמות הסיפים"

על פי חומר הראיות, המתנות יקרות הערך לא רק נחתו עליו - נתניהו היה גם בררן לעתים ובעל דרישות ■ בימים הקרובים נעסוק כולנו ככל הנראה במנהגי העישון והאופנה של ראש הממשלה וביחסי הידידות המיוחדים שקשר עם בעלי אמצעים ששימשו כסנטה קלאוס גם בימי חול

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו, בחודש יולי
ראש הממשלה בנימין נתניהו, בחודש יוליצילום: URIEL SINAI / NYT
גידי וייץ
גידי וייץ

שתי פרשות פליליות מתרגשות בימים אלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. אחת מהן צפויה, השנייה מפתיעה מאוד. חלקים מהפרשה הראשונה זלגו החוצה, השנייה עדיין מוסווית מאחורי ערפל סמיך. הפרשה הראשונה קטנה מהשנייה בממדיה, ובמסגרתה חשוד נתניהו בקבלה שיטתית של טובות הנאה ומתנות מידיהם של כמה בעלי הון, חלקם מקורבים אליו.

לא מדובר במעטפות כסף או העברות בנקאיות שמנות, אך גם לא במתנות פעוטות ערך וסמליות, כמו זר פרחים ליום הולדת או סביבונים לחנוכה. המתנות המדוברות הן יקרות ערך, לעתים בעלות של אלפי שקלים למתנה אחת. והיו הרבה מאוד מתנות כאלה; במשטרה חושדים שהשווי המצטבר של המתנות יכול להגיע למאות אלפי שקלים.

סביר להניח שנתניהו לא יכפור בקבלת המתנות, אלא ינסה להסתתר תחת הגנת הרעוּת: חלק מאילי ההון המדוברים הם חברים קרובים ואין כל חטא בקבלת מתנות מהם. אלא שנסיבות העלילה, שנמתחת לאורך שנים ומתפתלת אל תוך שלל כהונותיו כראש ממשלה, עלולות להקשות על חומת ההסברים שיקימו נתניהו, פרקליטיו ויחצניו. על פי חומר הראיות המתגבש, נתניהו לא היה פאסיבי בקבלת התשורות יקרות הערך שנחתו עליו, אלא לעתים בררן ובעל דרישות קונקרטיות.

החשדות לקבלה שיטתית של מתנות וטובות הנאה מצד מיליונרים ולטובת המושל בכיפה, הונחו על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר בחודשי הקיץ. לאחרונה, כפי שנחשף ב"הארץ" לפני שבוע, חל בה מפנה משמעותי שחיזק את מסכת הראיות והניע את מנדלבליט לחצות את הרוביקון ולתת אור ירוק למשטרה לחקור את נתניהו באזהרה.

הפרשה השנייה, העלומה, שבה נקשר שמו של ראש הממשלה אמורה להרעיש את עור התוף ולחשוף פן חדש בדמותו המורכבת. יש כאלה שנחשפו אליה שטוענים כי יש בכוחה להרעיד את אמות הסיפים. "תעמוד ליד משקוף בימים הקרובים", הציע אחד מאלה הבקיאים בה לאחד מעמיתיו.

פרטי הפרשה המסתורית מונחים בפני מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן כבר חודשים ארוכים מבלי שהציבור שבחר בנתניהו כמנהיג יודע במה דברים אמורים. צמרת המשטרה סברה שפרטי הפרשה, שבה נקשר שמו של אדם מוכר נוסף, מחייבת חקירה פלילית. בימים הקרובים נעסוק כולנו ככל הנראה במנהגי העישון והאופנה של ראש הממשלה וביחסי הידידות המיוחדים שהוא קשר עם בעלי אמצעים ששימשו כסנטה קלאוס גם בימי חול. אולם הפרשה הזו - שהיא בעצם סיפור על אדם שנכנע ללא קרב לחולשות אופיו, שמאבד שליטה במקום שהיא כה נדרשת - היא במהותה רק הפרומו שאחריו יגיע סיפור כבד ומשמעותי יותר. 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסומים בכלי התקשורת בימים האחרונים כי "כל הפרשיות כביכול התבררו כעורבא פרח וכך יהיה גם לגבי הטענות המתפרסמות בתקשורת כעת. אנו חוזרים ואומרים: לא יהיה כלום - כי אין כלום".

לכתבה המלאה באתר הארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker