פרשנות |

צריכה להתרחש תפנית מדהימה כדי שלא יוגש נגד נתניהו כתב אישום

מנדלבליט יצא מגדרו, יצא מעורו, כדי שלא להגיע לתיק נתניהו ולחקירתו כחשוד. אם לאחר כל ההתפתלויות והכיווצים נאנס להשיק את החקירה שקיווה לגנוז, ברירת המחדל מכאן ואילך היא העמדה לדין

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט לוחש סוד לנתניהו בישיבת ממשלה בנובמבר בשנה שעברה
נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה, בשנה שעברהצילום: אי־פי
אמיר אורן
אמיר אורן

ראשי ממשלה בישראל נחקרים זה שני עשורים, ואחד מהם נשפט, הורשע ונכלא, אך שום יועץ משפטי לממשלה עדיין לא העמיד לדין את ראש הממשלה שמינה אותו לתפקידו. האם אביחי מנדלבליט יהיה היועץ שיקבע את התקדים? ביומה הראשון של השנה החדשה, הסיכוי לכך נראה גבוה.

מנדלבליט יצא מגדרו, יצא מעורו, כדי שלא להגיע לתיק נתניהו ולחקירתו כחשוד. אם לאחר כל ההתפתלויות והכיווצים נאנס להשיק את החקירה שקיווה לגנוז, ברירת המחדל מכאן ואילך היא העמדה לדין. המשפט כבר נערך וחסר רק ההליך. צריכה להתרחש תפנית מרחיקת לכת, מדהימה ובלתי חזויה, כדי שלא יוגש נגד נתניהו כתב אישום.

התיק למעשה מוכן, למעט גרסת החשוד, שתביא להריסה רק אם תפתיע ותגלה, שהמבנה כולו עומד על חולות נודדים, ביצה או שדה מוקשים. ועד אז, חקירה שווה כתב אישום שווה הרשעה, להערכת היועץ, החסרה רק חותמת שופט. בלי לדעת מראש מהי התחנה הסופית, אוטובוס העשוי להפוך לזינזאנה אינו נשלח לדרך.

הציפייה להופעת אקדח מעשן מיותרת. נתניהו עצמו הוא האקדח, או לפחות הסיגר, המעשן. הוא ורעייתו רצידיביסטים, לא למדו דבר מהסתבכויותיהם הקודמות, שהסתיימו בסלחנות כלפיהם ולא בטיהורם מרבב. הם לא נגמלו. זה חזק מהם.

אזרחית, ברור שנתניהו יתמגן מאחורי חזקת החפות. ציבורית, מחייבת חקירתו להתייחס אליו כגמור, קאפוט, פסול להנהיג מדינה. את יתרת החקירה יש לנהל מהר וברציפות — על הממשלה למנות לו ממלא־מקום ולפנות אותו לשבועיים. נבצרות, או חופשה, שהוא זקוק לה כמעט כמו שישראל זקוקה לה ממנו.

לטור המלא באתר הארץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker