פרשת פסגות: דוד אדרי ושי בן דוד הורשעו בתרמית בניירות ערך

השופט כבוב על אדרי: "כוונתו בזמן אמת נועדה להשפיע על נייר הערך והוא אף התהדר בכך לאחר מעשה" ■ עורכות דינו של אדרי: נערער לבית המשפט העליון ■ שני עובדי דויטשה בנק לשעבר זוכו מחמת הספק

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד אדרי בבית המשפטצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה

שניות ספורות אחרי שהשופט חאלד כבוב נכנס אתמול לאולמו בקומה ה–18 בבית המשפט המחוזי נשמעו מחיאות כפיים סוערות באולם. היה זה כשכבוב פתח את הדיון והודיע כי החליט לזכות מחמת הספק את סער וינטראוב ואהרון נבון, שני עובדי דויטשה בנק לשעבר.

הקהל שמילא את האולם עד אפס מקום וכלל בני משפחה וחברים של הנאשמים, חלק גדול מהם פעילי שוק הון פרצו במחיאות כפיים וקריאות שמחה, אבל דקות אחר כך התברר כי עבור שני הנאשמים המרכזיים בפרשה — בכירי פסגות לשעבר, דוד אדרי ושי בן דוד — התוצאה הפוכה. כבוב הרשיע את אדרי ובן דוד בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות של השפעה בתרמית על שערי ניירות ערך.

הכרעת הדין של כבוב, המשתרעת על פי כ–300 עמודים, הביאה לסיומה פרשה שהתחילה לפני כשבע שנים ונחשבת לאחת הפרשות הגדולות שידע שוק ההון הישראלי בשנים האחרונות. כתב האישום כלל שלוש פרשות שונות. המרכזית שבהן נוגעות לארבעת הנאשמים, ובמרכזה מכרז ההחלף שביצע משרד האוצר בספטמבר 2007.

הפרקליטות טענה כי הארבעה פעלו במשותף כדי להשפיע על שערי אג"ח ממשלתית שהשתתפה במכרז בימים שקדמו לו, וביצעו עסקות רבות בהיקפים גדולים. בנוסף לתוכנית המשותפת, פעלו אדרי ובן דוד במטרה להשפיע על שערי אג"ח נוספות שהשתתפו במכרז. מהלכים אלה שיפרו את יחס ההמרה שלו זכו הנאשמים במכרז, והשיאו לפסגות ולדויטשה בנק רווחים משמעותיים.

שי בן דוד בבית המשפטצילום: עופר וקנין

על העובדות לא היתה מחלוקת, השאלה נגעה לפרשנות שיש לייחס למעשים. אדרי ובן דוד טענו כי פעולות המסחר שבהן נקטו היו לגיטימיות ובוצעו ממניעים כלכליים, אבל נוכח היקף פעילותם וגודל הגופים הן הובילו להשפעה על השערים. ההשפעה הזו היתה לדבריהם "תוצאת לוואי" של הפעילות, ועלתה בקנה אחד עם האינטרסים הכלכליים שלהם. הם הודו שקיוו להשפעה שכזו על השער ושמחו שהיא התרחשה, אולם לאורך כל ההליך המשפטי טענו כי מדובר בפעולות מסחר לגיטימיות.

כבוב התייחס לחקירה של אדרי ברשות ניירות ערך. הוא ציין כי אדרי היה עקבי, וטען כי יש קושי ממשי לשחקן בודד להשפיע על השער של אג"ח ממשלתיות, כי פעולותיו בניירות הערך נבעו ממניעים כלכליים, כי לא מכר בכוונה להשפיע על השוק, כי מכר כל עוד האמין שהמחיר הוא מחיר ש"עדיין שווה למכור בו" וכי לא היתה לו מטרה להביא את המחיר לשער מסוים.

"על אף העקביות בגרסתו של אדרי אין בידי לקבלה, יתרה מזאת, אני דוחה אותה כליל", פסק כבוב. "טענותיו של אדרי ברשות ניירות ערך סותרות לחלוטין את דבריו בשיחות המוקלטות. אלה הם הדברים שנאמרו על ידו בזמן אמת, שמהם עולה כוונה ברורה להשפיע על שער ניירות ערך ואף התדהרות לאחר מעשה".

"הרגנו את השוק"

חלק גדול מהתיק התבסס על שיחות שהוקלטו בחדר המסחר של פסגות. חומר החקירה רב, וכלל 20 ארגזים בנוסף ל–180 תקליטורים של קובצי שמע, שמכילים 7,000 שיחות שהוקלטו בחדר המסחר, חלקן בהאזנות סתר שביצעה הרשות.

כך למשל, באחת השיחות שהוקלטו נשמעו הנאשמים אומרים, "עשינו להם בית ספר"; בשיחה אחרת: "הרגנו את השוק", "נלחמנו עם מאות מיליונים", "בסוף ניצחנו". כבוב קבע כי מהשיחות הללו עולה כוונה ברורה להשפיע על השער, דחה את טענת הנאשמים כי מדובר בסלנג והדגיש כי מהשיחות עולה שהם מקיימים שיח בנוגע להשפעה על השער. "ביטויים 'מלחמתיים' אלה מלמדים על כוונה להשפיע על השער. לא מדובר בתוצאת לוואי של השקעה כלכלית אלא בהשפעה מכוונת על שערי ניירות ערך, תוך ניצול כוחה והשפעתה האפשרית של פסגות", הדגיש.

בכל הנוגע לווינטראוב ובן דוד קבע כבוב כי הגיע למסקנה שלפיה הפרקליטות לא עמדה בנטל להוכיח את כוונתם להשפיע על השער במידה הנדרשת. "מהשיחות המוקלטות עולה תמונה מעורבת, כאשר יש בהן ביטויים לכוונה להשפיע על השער אך מנגד יש בהן אף ביטויים להיערכות לגיטימית למכרז ההחלף בדרך כניסה לפוזיציית שורט", קבע.

כבוב התייחס גם לנתוני המסחר וקבע כי פעילותם במסחר של וינטראוב ונבון בימים הרלוונטיים שיקפה היערכות לגיטימית למכרז ההחלף, ואין מדובר בפעילות מכוונת להשפעה על השער. "שקלול ראיות אלה יחד עם גרסאותיהם של וינטראוב ונבון, שנמצאו מהימנות בעיני, מוביל לתוצאה כי לא הוכחה כוונה להשפיע על השער מעבר לספק סביר", הדגיש.

כתב האישום בפרשה כלל שני אישומים משניים נוספים. אחד מהם מתייחס לאדרי ובן דוד בלבד, ובו טענה הפרקליטות כי הם ביצעו עסקות שנועדו להעלות את שער האג"ח של דלק נדל"ן מסדרה ה'. לפי אישום זה, בשבוע האחרון של 2008 ביצעו השניים עסקות רבות בהיקפים גדולים להעלאת השער, על רקע סיכום מוקדם עם מנכ"ל דלק נדל"ן, הלל רוז'נסקי, שהתחייב לרכוש את האג"ח במחיר גבוה ממחירה בשוק. כבוב הרשיע את השניים גם באישום הזה, וקבע כי הראיות שהוצגו לו הוכיחו כי אדרי ובן דוד פעלו במטרה להשפיע על שער אג"ח דלק נדל"ן (סדרה ה').

האישום השלישי נגע רק לאדרי, וייחס לו תרמית בפעילות המסחר, תוך עבירת מרמה והפרת אמונים כלפי פסגות. אדרי הואשם בכך שבדצמבר 2008 רכש אג"ח לחשבונו הפרטי, ולאחר מכן ביצע במשך כשלושה שבועות רכישות מסיביות של אג"ח אלה באמצעות חשבון הנוסטרו של פסגות שהיה בשליטתו — כדי להעלות את שער האג"ח. לאחר מכן הקדים ומכר את האג"ח מחשבונו הפרטי, תוך גריפת רווחים משמעותיים, ורק לאחר מכן, ולאחר שמכירותיו גרמו לירידות שערים של האג"ח, מכר את האג"ח שבחשבון הנוסטרו. כבוב הרשיע את אדרי גם באישום הזה.

"תרמית בהיקפים אדירים"

לאחר מתן הכרעת הדין אמרה התובעת, עו"ד יהודית תירוש, ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה): "ההכרעה בפרשה זו משרטטת את הגבולות בין האסור והמותר, בין השפעה לגיטימית ובין השפעה אסורה על שוק ההון.

"דפוסי פעולה מסוג פעילות תרמיתית בהיקפים אדירים, כבמקרה זה, שמורים אך ורק לגופים הפיננסיים הגדולים, המנהלים את הפנסיות של כלל הציבור. משכך, מצופה מבעלי תפקידים בגופים אלה לנהוג באחריות ובניקיון כפיים ביתר שאת. שימוש לרעה בכוחם עלול להוביל לנזק כלכלי משמעותי ולפגוע באמון הציבור. משכך, ממשיכות רשויות האכיפה והתביעה לפעול לשימור הגינות השוק ואמון הציבור בו, גם למול הגורמים החזקים במשק הישראלי".

יחד עם תירוש ניהלו את התיק עורכי הדין עמית בכר ואבי ארוניס.

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב סבאג, המייצגות את אדרי, מסרו בתגובה: " ההרשעה שגויה ביסודה. לטעמנו היה על בית המשפט לזכות את דוד אדרי, ובכוונתנו להגיש ערעור לבית המשפט העליון. מדובר בתיק שמלכתחילה הושתת על פרשנות מוטעית של רשות ניירות ערך ובהמשך של הפרקליטות. אותן שיחות עליהן התבססה ההרשעה, הן שחייבו לטעמנו זיכוי. כך גם כל המרכיבים בפעולות שבית המשפט ראה בהם בסיס להרשעה - ובכלל זה האגרסיביות, הדומיננטיות וההיקפים הגדולים - הם מרכיבים ייחודיים, שהיו צריכים להוביל למסקנה מזכה".

שי בן דוד יוצג על ידי עורכי הדין ירון קוסטליץ ונטע שפיים; אהרון נבון יוצג על ידי עורכי הדין ירון ליפשס, עודד בז'ראנו ורפי נבון; סער וינטראוב יוצג על ידי עורכי הדין איתן מעוז ודניאל עינב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker