הצעת חוק חדשה: הרף לדיווח על כספים בכניסה ויציאה מישראל יירד ל-50 אלף שקל

הצעה לתיקון חוק איסור הלבנת הון מבקשת להוריד את הרף לדיווח על הכנסה והוצאה של כספים מישראל מ-100 אלף שקל ל-50 אלף שקל ולבטל את הפטור מדיווח עד סכום של 1.25 מיליון שקל שמקבלים עולים חדשים בכניסתם הראשונה לישראל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם סופר שטרות של 100 דולר
שטרות של 100 דולרצילום: רויטרס

ישראלי שהביא רבע מיליון שקל במזומן בנרתיק התפילין שלו וסיפורים של אנשים ש"לא קוראים עברית"  ולכן לא הכירו את החוק - הם חלק קטן מהתירוצים שנשמעו בשנים האחרונות על ידי כאלה שנתפסו בשדה התעופה בן גוריון על ידי המכס כשהם נושאים איתם יותר ממאה אלף שקל במזומן מבלי שדיווחו עליו. כעת, מבקשת הצעה לתיקון חוק איסור הלבנת הון שפורסמה אתמול (ג') לקבוע כי הצורך לדווח יחול כבר על מי שנושא עמו מעל 50 אלף  שקל.

בישראל, בדומה למדינות נוספות, קיימת חובת דיווח על הכנסת כספים והוצאתם מהמדינה שכן זוהי אחת הדרכים הנפוצות והקלות להלבנת הון. החובה כיום חלה על כל מי שנכנס לישראל או יוצא ממנה כשיש עמו סכומי כסף הגבוהים מ-100 אלף שקל - אם זה בשקלים במטבע חוץ, בהמחאות בנקאיות או בהמחאות נוסעים - ולפי ההצעה הרף יפחת לחצי.  

לפי המצב כיום, עולה חדש שנכנס לראשונה לישראל מקבל הקלה והוא חייב לדווח רק אם הוא מביא אתו סכום של 1.25 מיליון שקל ויותר. לפי ההצעה החדשה גם עולים חדשים יידרשו להצהיר בעת כניסתם הראשונה על סכום הגבוה מ-50 אלף שקל במזומן. גם ההגדרה של "כספים" הורחבה בתיקון על מנת להתאים את המצב לקדמה הטכנולוגית, למשל שהיא תכלול גם כרטיסים נטענים.

בנוסף, לפי החוק הקיים הסכום שעליו יש לדווח בכניסה משטחי עזה או ביציאה לשטחי עזה הוא 12 אלף שקל ויותר. לפי התיקון, ההסדר הזה יחול על כל מי שנכנס לישראל או יוצא ממנה דרך כל מסופי המעבר היבשתיים (כולל למשל מסוף מעבר נהר הירדן ומסוף מעבר טאבה).

חשוב לציין כי הרף מתייחס רק לחובת דיווח, כלומר אין איסור על הכנסה של יותר מ-100 אלף שקל (או לפי התיקון 50 אלף שקל) וגם אם התיקון יעבור עולה חדש יוכל באופן עקרוני להביא עמו סכום הגבוה מ-1.25 מיליון שקל - אלא שהוא יהיה חייב לדווח על כך בטופס במעבר המכס. המטרה היא לאפשר התחקות אחרי מעבר של כספים ולהכניס לרדאר מזומנים שנודדים בין מדינות.

צילום: בלומברג

נגד מפרי חובת הדיווח ניתן לנקוט באכיפה פלילית או מנהלית. המכס הוא המוסמך להחליט אילו מקרים מתאימים לאכיפה מנהלית ולהביאם בפני הוועדה להטלת עיצום כספי. הוועדה בוחנת האם הופרה חובת דיווח ולאחר מכן מחליטה אם המקרה הנדון מצדיק את הפעלת מנגנון הטלת העיצום הכספי.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי ההגדרה בקשר לדיווח בכניסה וביציאה לישראל מתחייבת גם לנוכח המלצות ארגון FATF, שהוא ארגון בין לאומי למאבק בהלבנת הון ובמימון טרור, הקובע את הסטנדרטים הבין לאומיים בתחום איסור הלבנת הון. ישראל היא משקיפה בארגון וצפויה בהמשך להיות חברה מלאה בו.

בדברי ההסבר להצעת החוק מצוין כי הורדת הרף ל-50 אלף שקל דומה "למצב הקיים בארצות הברית ובקנדה בעניין זה". את ביטול החריג לעולה חדש מסבירים בכך שבמסגרת דו"ח הביקורת של ארגון Moneyval של המועצה האירופית משנת 2008, נמתחה ביקורת על ישראל בשל החריג הזה, ונקבע כי הוא אינו עומד בסטנדרט הבינלאומי וטומן בחובו סיכון להחדרת כספי עבירה למדינת ישראל. 

ביטול ההבחנה בין סוגי רכוש 

תיקון נוסף בהצעת החוק לאיסור הלבנת הון, בעניין אחר, הוא להוריד את רף הענישה במקרה של אי דיווח שנעשה ברכוש כשר. מדובר במי שמסווה את הפעילות שלו בכספים כדי להימנע מדיווח לרשויות (למשל כאלה שמסתירים כסף מבני זוגם).  לפי ההצעה, כאשר פעולות ההסתרה הן בכספים כשרים הענישה תהיה מקלה יותר – עד חמש שנים במקום עשר.

תיקון מרכזי נוסף הוא בסעיף 4 לחוק, העוסק בעבירה של עשיית פעולה ברכוש אסור כשהאדם מודע לכך. נכון להיום, יש הבחנות בין סוגי רכוש שונים והגבלה של שווי של 150 אלף שקל, כשהרעיון היה לצמצם את תחולת העבירות לפעולות בסוגי רכוש בתחומים שבהם נפוצה תופעת הלבנת ההון ולסכומים ניכרים. לפי ההצעה, ייקבע רף כספי אחיד של 50 אלף שקל ותבוטל האבחנה בין סוגי רכוש שונים. "יצוין שגם לפי המלצות ארגון ה-FATF אין להגביל עבירה מסוג זה במגבלת שווי או במגבלת סכום", נכתב בדברי ההסבר.

צילום: בלומברג

בשלב הבא תעבור ההצעה לקריאה ראשונה ולאחר מכן לוועדת חוקה על מנת להתאימה לקריאה שנייה ושלישית.

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר ציינה כי תיקון החוק נדרש על מנת לייעל את המאבק בהלבנת הון ומימון טרור ולהתאים את המשטר בישראל לסטנדרטים הבין לאומיים. ״לאור הביקורת הבינלאומית שתתקיים בשנה הקרובה על ידי ארגון ה-FATF, יש חשיבות רבה להשלמת תיקון החוק, כמו גם תיקונים נוספים בצווי איסור הלבנת הון, בהקדם האפשרי. יצוין כי הורדת סף הדיווח בכלל מעברי הגבול היבשתיים לסכום של 12 אלף שקל הינה צעד נוסף במאבק במימון טרור, בהתאם לגישה מבוססת סיכון והנסיון הנצבר לפיו למימון פעילות טרור לא נדרשים סכומים גבוהים במיוחד״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker