כתב אישום נגד מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן: לקיחת שוחד וסחיטה באיומים

כתב האישום חושף: ■ שני נאשמים נוספים: יוסי אפרת, יו"ר אגף התרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני, ובתו, ליאת כהן

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי וסרמן
יסמין גואטה

פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד יוסי וסרמן, מזכ"ל ויו"ר אגף הכספים של הסתדרות המורים. הוא מואשם בלקיחת שוחד, סחיטה באיומים, מרמה והפרת אמונים, פגיעה בפרטיות, שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד. יחד עם כתב האישום, הגישה הפרקליטות בקשה להארכת התנאים המגבילים של וסרמן ואפרת עד תום ההליכים: איסור כניסה לבניין הסתדרות המורים בת"א ואיסור יצירת קשר עם מי מהמעורבים בפרשה.

כתב האישום כולל שני נאשמים נוספים: יוסי אפרת, יו"ר אגף התרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני, וביתו, ליאת כהן (אפרת). השניים מואשמים בסחיטה באיומים שהביאה לידי מעשה וקשירת קשר לביצוע פשע. יוסי אפרת גם נאשם בשיבוש מהלכי משפט והטרדת עד.

וסרמן נבחר לתפקיד מזכ"ל הסתדרות המורים ב-2002, לפני כן שימש כיו"ר אגף הכספים, תפקיד בו המשיך לשמש גם לאחר בחירתו למזכ"ל, באופן שאיפשר לו להחליט, לאשר ולהוציא לפועל כל החלטה על הוצאה תקציבית, ללא פיקוח מהותי.

על פי כתב האישום, כפל התפקידים הזה העצים את כוחו המינהלי והפוליטי עד כדי שליטה מלאה ויכולת להשפיע על כל החלטה שתתקבל במוסדות ההסתדרות וגופים אחרים שבשליטתה.

"שליטה זו איפשרה לוסרמן להשפיע באופן מכריע על קבלת החלטות בנוגע להסתדרות המורים ולו באופן אישי, כשהוא מצוי בניגוד עניינים בין תפקידיו בהסתדרות לאינטרסים האישיים שלו, תוך דחיקת טובת ההסתדרות באופן התואם את האינטרסים שלו עצמו", מודגש בכתב האישום.

כתב האישום כולל שישה אישומים שונים. במרכז האישום הראשון עומד מִנהל תיירות ונופש שהקימה הסתדרות המורים ושאמור היה לרכז את פעילות הרווחה של הסתדרות המורים בתחום תיירות הפנים והחוץ. המִנהל פעל, בין היתר, באמצעות סוכנת נסיעות עצמאית בשם בטי דהאן, שפרנסתה היתה תלויה בפעילות מול הסתדרות המורים. הפרקליטות טוענת כי כל הנאשמים היו מודעים לתלותה הכלכלית של בטי במִנהל וניצלו זאת לטובתם.

יוסי וסרמן בכנס של הסתדרות המורים צילום: רמי שלוש

וסרמן, על פי הנטען, ניצל את כוחו ושליטתו בהסתדרות המורים וביקש להזמין לו חופשות, תוך שעמד על כך שדהאן תבהיר למלונות כי מדובר במזכ"ל הסתדרות המורים ובכך הוא יקבל "מחיר מיוחד וטיפול VIP". במספר מקרים המִנהל היה זה ששילם את מחיר ההזמנות למלונות, ולאחר שובו מהחופשות פנתה דהאן אל וסרמן וביקשה ממנו לשלם את עלותן, מבלי שהוסיפה עמלת סוכן למחיר ששולם למלון. וסרמן בתגובה אמר לה כי העלות גבוהה מדי עבורו ולכן שילם סכום מופחת, מהסכום ששולם בפועל.

ב-2012 הוחלט להפסיק את פעילותה של דהאן ולכן היא פנתה לוסרמן ודרשה ממנו את הכסף ששילמה. על פי כתב האישום, לאחר מו"מ, הם הגיעו לפשרה לפיה ההסתדרות תשלם לה עבור כל פעילות הקניינות שביצעה עבורה עד לסוף 2012.

"במטרה למנוע מדהאן לחשוף את דבר השוחד, וביודעו כי היא זקוקה לכספים, סחט ממנה וסרמן, באמצעות אחרים, שתחתום על מסמך הממוען אליו, אותו ניסחה עו"ד מיכל שפרן, היועצת המשפטית של הסתדרות המורים, בו היא מאשרת כי תשלום של 5,830 שקל שיימסר לה יהיה סילוק סופי ומוחלט של "כל חובותיו" כלפיה", נכתב בכתב האישום. בנוסף, וסרמן גם הכריח אותה להצהיר במסמך, כי יתרת חובו האישי נתגלתה בדיעבד לאחר בדיקה בספרי החשבונות, וכי היא לא דרשה ממנו את פירעונו בעבר. המסמך כלל גם התחייבות לסודיות והתחייבות שלא לעשות שימוש בטענות שהעלתה נגדו.

עוד על פי כתב האישום, אפרת ובתו קשרו קשר לסחוט מדהאן חלק מרווחיה מפעילות המינהל הקשורה בהסתדרות המורים, תוך שאפרת יאיים עליה בפגיעה בפרנסתה. לפי הנטען, השניים הבהירו לה כי הם רואים את עצמם כזכאים למחצית מהרווחים שלה מפעילויות המינהל הקשורות בהסתדרות המורים - ובמועדים רבים, נהג אפרת להגיד לה "תדעי לך שזאת העבודה שלנו". אחרי שנקבע הסכום שתעביר דהאן לאפרת וכהן, היא העבירה אותו בדרך של מימון חופשות פרטיות בארץ ובחו"ל ובאמצעות צ'ק בסך 30 אלף שקל לידי כהן.

באישום השני מואשם וסרמן בעבירת מירמה והפרת אמונים לאחר שהשתמש בכספים של הסתדרות המורים לצרכיו האישיים. על פי כתב האישום, במסגרת תביעות דיבה הדדיות בין הסתדרות המורים ווסרמן לבין ענת שניידר, ניתן פסק דין על ידי בית המשפט, בו נקבע כי על וסרמן לפצות את שניידר באופן אישי בסכום של 20 אלף ששקל, וכן לשאת בהוצאות ההליך בסך 7,000 שקל. בפסק הדין נקבע גם כי הסתדרות המורים לא חייבת לשלם לשניידר פיצוי אולם עליה לשאת בהוצאות ההליך בסך 9,000 שקל.

רונאל פישר. גבה שכר טירחה של 141 אלף שקלצילום: אוליבייה פיטוסי

למרות שוסרמן היה אמור לשלם את הכסף באופן אישי, הוא גרם להסתדרות המורים לשלם סכום של 36 אלף שקל לפירעון החוב. וסרמן, על פי הנטען\ היה זה שהורה על התשלום וחתם על הצ'ק. על פי כתב האישום, באוגוסט 2013, ורק לאחר שנשלחה להסתדרות המורים שאילתה עיתונאית בנושא, הוא שילם סכום של 29 אלף שקל  להסתדרות המורים. בהמשך הוא גם פעל לשיפוי הסתדרות המורים באמצעות פנייה של עו"ד רונאל פישר, שייצג אותו לחברת הביטוח שביטחה את הסתדרות המורים.

על פי האישום השלישי, באוגוסט 2013 ביקש וסרמן את אישור ההנהלה המצומצמת להגיש שתי תביעות לשון הרע נגד 2 עיתונאים: מרדכי גילת ועיתון "ישראל היום" וטלי חרותי-סובר ועיתון TheMarker - בעקבות פרסומים שונים שנגעו להסתדרות המורים ולו באופן אישי. בסופו של דיון, אישרה ההנהלה המצומצמת את בקשתו תוך שנקבע במפורש, כי התובעים יהיו הסתדרות המורים ווסרמן, וכי וסרמן יממן מכיסו הפרטי את עלויות הייצוג הנוגעות לדברים שנכתבו עליו ועל יוסי אפרת באופן אישי. במסגרת ההחלטה, אושר תקציב של 300 אלף שקל להתקשרות עם משרדו של עו"ד רונאל פישר, לצורך ייצוגה של הסתדרות המורים בלבד.

על פי כתב האישום, לאחר אישור התקציב, הוכנו במשרדו של פישר טיוטת קובלנה פלילית וטיוטת כתב תביעה, שהתייחסו גם לפרסומים שנגעו לוסרמן באופן אישי. בגין הכנת הטיוטות גבה משרד עו"ד פישר שכר טירחה של 141 אלף שקל. למרות החלטת ההנהלה המצומצמת, וסרמן לא שילם כל תמורה על הכנת הטיוטות ואת שכר הטירחה כולו שילמה הסתדרות המורים.

האישום הרביעי מייחס לוסרמן עבירות של מרמה ופגיעה בפרטיות. נטען בו כי בסמוך לתחילת 2013, החליט וסרמן לבדוק מי מחברי הסתדרות המורים מוסר מידע לעיתונאים וכן מי מהם מבקש להתמודד מולו. לשם כך, הורה למנהלת לשכתו ולמזכירה בלשכה לבדוק את פלטי שיחות הטלפון של שני מנויים, עובדי הסתדרות המורים.

באישומים החמישי והשישי מיוחסות לוסרמן ואפרת עבירות של שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד, לאחר שכל אחד מהם הטריד עדות שמסרו הודעות במשטרה במסגרת החקירה על מנת להכשיל הליך שיפוטי, וזאת לאחר שנחשפו לחומרי החקירה בעניינם במסגרת הליך השימוע.

כתב האישום הוגש על ידי עורכי הדין יוסי קורצברג ורותם נוימן וסרמן מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי).

סנגוריו של וסרמן, עורכי הדין יהושע רזניק ונעה רזניק, מסרו בתגובה: "מר יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, אשר פעל רבות לטובתם ולרווחתם של מאה וחמישים אלף מורים וגננות החברים בהסתדרות, נרדף למעלה מעשר שנים על ידי עיתונאים מסוימים אשר פירסמו נגדו השמצות חסרות יסוד במטרה להכפישו ולסלקו מתפקידו. אנו מצרים על כך שפרקליטות המחוז שילבה ידיים עם התקשורת והגישה כתב אישום חסר בסיס.

"נוכח הסכומים הפעוטים הנזכרים בכתב האישום ובעיקר באישום המייחס לוסרמן נטילת שוחד לא היה כל מקום להגיש את כתב האישום לבית המשפט המחוזי. מר וסרמן מעולם לא קיבל שוחד. הסכומים למשרדו של עורך דין פישר שולמו על פי החלטת הנהלת הסתדרות המורים. אישומי הסחיטה ושיבוש הליכי משפט הם פשוט דימיוניים ונטולי כל בסיס עובדתי. מר וסרמן חף מפשע ואנו בטוחים שישאר כזה בתום המשפט".

עוה"ד אירית באומהורן, שמייצגת את יוסף אפרת ובתו ליאת כהן, מסרה בתגובה: "יוסי אפרת עוסק בעשייה ציבורית קרוב ל-50 שנה ומעולם לא דבק בו רבב ובוודאי שלא בבתו ליאת. ייחוס של עבירות סחיטה באיומים לאנשים נורמטיביים ועדינים כמותם היא מוזרה ביותר. אני מצטרפת לטענת באי כוחו של וסרמן לגבי ההתנהלות החריגה של הפרקליטות, אשר מנעה ממרשיי למצות את הליך השימוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker