הפועל תל אביב מבקשת הקפאת הליכים: "יום הפיצוץ הגיע"

הקבוצה שקועה בחובות של למעלה מ-100 מיליון שקל, ומבקשת למנות את עו"ד רון בר-ניר ממשרד פירון לנאמן מטעם בית המשפט שינהל את הקבוצה ■ "המועדון נמצא בחדלות פירעון ברורה וזועקת, וערב קריסה מוחלטת"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב הגישה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לצו הקפאת הליכים לתקופה של 30 יום. הקבוצה ששקועה בחובות של למעלה מ-100 מיליון שקל מבקשת למנות את עו"ד רון בר-ניר ממשרד פירון לנאמן מטעם בית המשפט שינהל את הקבוצה. הפעלת החברה בזמן הקפאת ההליכים תמומן באמצעות 1.2 מיליון שקל שההתאחדות לכדורגל ומנהלת הליגות התחייבו להזרים לקבוצה בתוך 72 שעות ממינוי בעל התפקיד.

"כאשר מחברים את העובדה שמועדון כדורגל מוביל בישראל הוא בהגדרתו גוף שהוצאותיו עולות כמעט תמיד (למעט חריגים) בצורה משמעותית על הכנסותיו, עם התופעה שהשתרשה בעבר של "גלגול" ההפסדים, החובות והתביעות הפתוחות לשנים הבאות - ברור מאליו 'מה סופו של כל בלון', ויום הפיצוץ אכן הגיע", נכתב בבקשה.

הגירעון עבר מיד ליד בדרך של גלגול או פריסת חובות 'לדורות הבאים'צילום: שרון בוקוב

בינתיים, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, קבע דיון בבקשה שיתקיים ביום שלישי הבא, וכן הורה על צו דיספוזיציה בנכסיה של הקבוצה, האוסר על ביצוע כל תשלום על ידי המועדון שאינו במהלך העסקים הרגיל. אורנשטיין גם אסר לפרוע ערבויות שניתנו להבטחת התחייבויות החברה.

הקבוצה מציינת כי נכון להיום אין לה מקורות כספיים לשלם את חובותיה, ואין לה אפשרות לממן את פעילותה השוטפת. "המועדון נמצא בחדלות פירעון ברורה וזועקת וערב קריסה מוחלטת", מודגש בבקשה. החובות של הקבוצה כוללים סכום של כ-15.5 מיליון שקל לבנקים, 1.7 מיליון שקל בגין תשלומי שכר וסכום של 3.2 מיליון שקל למס הכנסה.

לקבוצה יש גם חובות של 39 מיליון שקל לנושים הלא מובטחים שלה, מתוכם כ-21.5 לספקים, תשלומים בהתאם לפסקי דין של 9 מיליון, התחייבויות בגין רכישת שחקנים, מענקים לשחקנים ועמלות סוכנים של כ-9 מיליון שקל. בנוסף לכל אלו, לקבוצה יש חובות שונים למס הכנסה בסכום מצטבר של כ-41 מיליון שקל.

על פי הבקשה, את כל אחת מהשנים 2013- 2015 סיימה הקבוצה בהפסדים כבדים. בהתאם לדו"חות הכספיים שלה, ב-2013 הסתכם הגירעון הכספי ב-44 מיליון שקל, ב-2014 הוא גדל ל-57 מיליון שקל, ב-2015 המשיך לגדול ל-82 מיליון שקל ונכון ל- 31 במאי 2016, הסתכם גירעון הקבוצה בסכום של למעלה מ-98 מיליון שקל.

"ב-10 השנים האחרונות עברו זכויות הניהול של בקבוצה מיד ליד, כאשר גם הגירעון עבר מיד ליד בדרך של גלגול או פריסת חובות 'לדורות הבאים' - וכך הוא צמח", נטען. "בכדי להמשיך ולקיים את קבוצה הזרימו בשנים האחרונות בעלי מניותיה וכן גורמים נוספים, מתוך אהבה אמיתית למועדון ודאגה להמשך קיומו, מיליוני שקלים, בלעדיהם היתה מגיעה הקבוצה לחדלות פירעון לפני זמן רב".

על פי הבקשה, החל ב-2015 ועד היום, הזרים לקבוצה הבעלים אמיר כבירי, לבדו, למעלה מ-43 מיליון שקל בשל דרישות פיפ"א. ב-2015 הומרו הלוואות בעלים קיימות לשטרי הון ואופציות להנפקת מניות, ולאחר מכן הזרמות נוספות שבוצעו על ידי כבירי נרשמו כהון לקבוצה.

למרות ההזרמות העצומות, צפי תזרים המזומנים הדרוש עד לסוף עונת המשחקים הנוכחית, כולל תשלום חובות עבר המגיעים לפירעון בשנה זו, מסתכם ב-41.7 מיליון שקל, כאשר סך ההכנסות הצפוי באותה תקופה הוא לא יותר ממספר מיליוני שקלים בודדים.

הנכסים של הקבוצה כוללים, על פי הבקשה, כרטיסי שחקן של חלק מהשחקנים שמוערכים ב-11.7 מיליון שקל. הקבוצה גם היא מנהלת שתי תביעות נגד אלי טביב בפני המוסד לבוררות של ההתאחדות הכדורגל, וצופה הכנסה של כ-11.1 מיליון שקל מתביעות אלו.

בשבועות הקרובים הקבוצה צפויה לקבל מספר תשלומים בגין מכירת שחקנים בעבר ובגין מענק אופ"א וכספים מההתאחדות לכדורגל ומנהלת הליגות. הקבוצה מציינת בבקשה גם את ההסכם עליו חתמה עם חברת CHINA MECHINERY ENGINEERING CORPORATION הסינית, במסגרתו התחייבה החברה לשלם לה עד 10 מיליון יורו בתקופה של עד 5 שנים במסגרת הסכם חסות שתנאיו טרם סוכמו.

מצבת עובדי הקבוצה כוללת 21 שחקנים, 8 אנשי צוות ו-16 אנשי מנהלה. עלות השכר ברוטו של כל העובדים היא כ-1.8 מיליון שקל בחודש. כנגד הקבוצה מתנהלים 16 הליכים משפטיים שונים, והם כוללים תביעות בבתי המשפט, בתי דין לעבודה וגם הליכי בוררויות בארץ ובעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker