עתירה לבג"ץ: לבטל ההסכם שניקה את עו"ד תל צור מאחריות פלילית בפרשת שולה זקן

בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נטען כי בביטול ההסדר "יש עניין וחשיבות ציבורית רבים ומשמעותיים ואין קושי ראייתי למצות את הדין"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עו"ד נבות תל צור
עו"ד נבות תל צורצילום: עופר וקנין

התנועה לאיכות השלטון הגישה היום עתירה לבג"ץ למתן צו על תנאי אשר יורה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ולפרקליט המדינה שי ניצן לחזור בהם מסגירת התיק הפלילי כנגד עו"ד תל צור ומהסדר הטיעון המשמעתי שנחתם עמו ולמצות עמו את הדין על ידי הגשת כתב אישום נוכח ראיות לשיבוש מהלכי משפט והדחת עד.

לפני כשבועיים הודיע משרד המשפטים כי התיק הפלילי נגד תל צור, שותף בכיר במשרדו של רם כספי, בעבירות שיבוש הליכי משפט והדחת עד ייסגר. לפי ההסדר, תל צור יודה בעבירות שיוחסו לו בקובלנה המשמעתית שהגישה נגדו המדינה לבית המשפט המשמעתי המחוזי של לשכת עורכי הדין ובה הוא הואשם בהתנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין. עוד נקבע כי הצדדים יעתרו לגזור עליו השעיה למשך 12 חודשים בפועל מעריכת דין ובנוסף, השופט יקבע תקופה של השעיה על תנאי.

"הייתכן שעורך דין מוכר ביותר, שחשדות כנגדו בעבירות של שיבוש מהלכי משפט והדחת עד – במסגרת אחת מהפרשות החמורות ביותר בשירות הציבורי בהיסטוריה של מדינת ישראל  – מגובים בראיות ברורות, יחמוק מהדין הפלילי ויזכה להסדר טיעון מפליג בקלותו, אך ורק בשל מעמדו ומשלח ידו? ", נכתב בעתירה.

הרקע לקובלנה הוא התנהלותו של תל צור מול שולה זקן בעת משפט הולילנד. על פי הנטען, תל צור היה חברו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ייצגו בעבר בעניינים שונים, ייעץ לו ודאג לאינטרסים שלו - גם בתיקים שבהם לא ייצג אותו. זקן, ששימשה ראש לשכתו של אולמרט, נהגה להיוועץ בתל צור ולתת בו אמון, גם כשלא ייצג אותה. בתקופה שנגד אולמרט וזקן התנהל משפט הולילנד, נפגשה זקן ביוזמתה עם אולמרט כדי לשמוע את עמדתו על הסדר הטיעון שהוצע לה - והוא הציע לה להיפגש עם תל צור.

בפגישה שנערכה ללא ידיעת עורכי דינה, דן תל צור עם זקן וייעץ לה בקשר להסדר הטיעון. הוא המליץ לה שלא לחתום עליו, מתוך כוונה לסייע לאינטרס של אולמרט חברו, וזאת על אף שבין זקן לאולמרט היה ניגוד אינטרסים באותו עניין. בהמשך לפגישה, הציע תל צור לזקן, בשמו של אולמרט, שאולמרט יפעל לכך שמקורבים אליו ישלמו לזקן שכר עבודה מוגדל וכן יעניקו לה סיוע כספי למימון סניגור פרטי, במידה שלא תמשיך להיות מיוצגת על ידי סניגוריה.

בעתירה נכתב כי עבירות שיבוש מהלכי משפט והדחת עד הן "עבירות חמורות, אשר חותרות תחת מערכת המשפט ומנסות להכשיל את מערכת אכיפת החוק ואת בתי המשפט ולמנוע בירור האמת ומשפט צדק. לא בכדי קבע המחוקק הישראלי עבירה זו כעבירת התנהגות, ולא הציב כל דרישה של שיבוש בפועל על מנת להרשיע בעבירה זו, שכן די בכוונה ובניסיון להכשיל הליך שיפוטי כדי לפגוע פגיעה קשה באושיות מערכת המשפט".

עוד נכתב לגבי הבקשה לבטל את ההסדר עם תל צור כי "יש עניין וחשיבות ציבורית רבים ומשמעותיים, אין כל קושי ראייתי, ואין כל רווח או תועלת למערכת אכיפת החוק (כגון במקרה של עד מדינה או על מנת להקל על נפגע עבירה ולחסוך ממנו את הצורך להעיד) שיכולים להצדיק ויתור על אכיפת החוק ומיצוי הדין במקרה דנן. אשר על כן, משהגיעו עימו לכדי הסדר טיעון שבמסגרתו נסגר התיק, הרי חרגו הם מסמכותם, ועל כן דין החלטה זו – בטלות".

התנועה לאיכות השלטון טוענת כי ההסדר עומד בסתירה ברורה לאינטרס הציבורי, היא התקבלה תוך פגיעה בשלטון החוק, בשוויון בפני החוק ובאמון הציבור, היא נגועה בטעיות והנה בלתי סבירה באופן קיצוני.

העותרת מסכמת את העתירה עליה חתומים עורכי הדין צרויה מידד-לוזון, דניאל דושניצקי ותומר נאור בכך שההתנהלות של תל צור "ככל שעולה מהתשתית הראייתית, מהווה איום על שלטון החוק, אך דומה ששיתוף הפעולה של הפרקליטות עם המעשים כמוה כמכת מחץ נוספת, אחת יותר מדי, בעקרונות עליהם נשענה עשרות בשנים. העותרת סבורה כי את הפרקטיקה המקובלת הזו שהחלה במחוזותינו יש לגדוע באיבה. מה שנתגלה בפרשת פינטו, ממשיך היום, ודומה כי התביעה ובעיקר העומדים בראשה לא למדו את הלקח".  

במאי 2014 הודיעה המשטרה כי היא גיבשה תשתית ראייתית נגד תל צור, בגין החשד ששיבש הליכי משפט והדיח עד. ביוני 2016 קיבל תל צור הזמנה לשימוע לפני הגשת כתב אישום אך לאחר השימוע הושג ההסדר. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker