הוויכוח על 26 מיליון שקל: עזרה לחבר בלי הסכם מחייב או הלוואה שצריך להחזיר?

אבנר יהודאי, שהיה מנהל בכיר בחברות גדולות, נקלע לחובות ואושרו נגדו תביעות חוב בהיקף של 23 מיליון שקל מהם כ-9 מיליון שקל לאווי וילר, שהיתה ידידתו ■ לטענתה, הוא חייב לה 26 מיליון שקל ואילו לדבריו מדובר בכספים שניתנו לו בכמתנה ולהשקעות, בלי הסכם מחייב

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11

הסדר הנושים בעניינו של אבנר יהודאי - מי שהיה מנהל בכיר בחברות גדולות, בין השאר סמנכ"ל כספים בחברת החשמל, משנה למנכ"ל כיל וסמנכ"ל כספים במפעלי ים המלח — מתנהל בשנה האחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, באולמו של השופט דורון חסדאי.

ב–2009 ניסה יהודאי לרכוש יחד עם שותף את רשת ילדותי, לאחר שצברה חובות של כ–10 מיליון שקל. ואולם לאחר שהשניים לא הצליחו לעמוד בהסדר החוב שנקבע לחברה, הם השיבו את הרשת לידי הנאמן.

אבנר יהודאי
אבנר יהודאיצילום: אלון רון

בדצמבר 2015, לאחר שנקלע לחובות כבדים של עשרות מיליוני שקלים, הגיש יהודאי בקשה להסדר נושים ומינוי נאמן. עו"ד דורון ערוסי מונה לנאמן לקידום וביצוע הסדר נושים, והוא אישר 13 תביעות חוב בהיקף של 23 מיליון שקל, מתוך תביעות של 45 מיליון שקל.

ביום ראשון יתקיים דיון בהצעה של יהודאי, שלפיה ימומשו כל נכסיו - ובהם זכויות בנחלה ביישוב משמר איילון, יצירות אמנות ואחזקה של כ–30% במניות חברת אדם מילא, המתמחה במשאבי אנוש.

יהודאי התחייב להחזיר לנושים 40% מהחוב שאושר, ואם הנכסים שיממש יהיו שווים פחות — הוא ישלים את היתרה בתוך ארבע שנים. בנוסף, הוא התחייב להעביר הכנסות עתידיות - אם יהיו מעל סכום מסוים - במשך שש שנים.

בין הנושים אפשר למצוא את בנק מזרחי טפחות, בנק הפועלים (שמתנגד להסדר), ובנק דיסקונט, אך תביעת החוב הגדולה ביותר מיוחסת לידידתו לשעבר של יהודאי, אווי וילר, המתנגדת אף היא להסדר.

בפברואר 2016 הגישה וילר תביעת חוב של 26 מיליון שקל בשל הלוואות וכספים, שנתנה לטענתה ליהודאי בנאמנות, מהם הנאמן אישר 9.3 מיליון שקל. שני הצדדים מערערים על הקביעה של הנאמן בתביעת חוב זו.

וילר, אזרחית ותושבת ישראל ובעלת אזרחות שווייצית, טוענת כי הכירה את יהודאי בסוף 2011 דרך מכרים משותפים. בטיוטת כתב תביעה שנמסרה ליהודאי עוד ב–2014 כהתראה לפני הגשתה (בפועל, התביעה לא הוגשה) היא מציינת כי התרשמה מהכריזמה שלו, התאהבה בו והתפתחה ביניהם ידידות קרובה, ללא קשר אינטימי. לטענתה, במהלך פרק זמן של שנתיים היא העבירה ליהודאי סכומי כסף במטרה שישקיע אותם בהשקעות פיננסיות שונות.

לטענת וילר, המיוצגת על ידי עו"ד פביאן סלמן, בשלב מסוים, כשדרשה מיהודאי שישיב לה את הכספים, הוא סיפר לה כי בזמן ששהה במועדון בניו יורק, גורמים עלומים הכניסו לו סם אונס למשקה, ובעקבות השפעת הסם הוא נתן הוראות טלפוניות שונות וכך "הלך הכסף".

גם לאחר מכן היא המשיכה להעביר לו כספים, שלטענתה לא הושבו לה מעולם. היא הוסיפה בתביעת החוב שהגישה כי "עוד ב–2014 וב–2015 התנהל משא ומתן עם החייב כדי לנסות להסדיר את החוב בדרכי שלום, והחייב הודה במלוא סכום החוב".

"תביעת חוב נקמנית"

בתצהיר תגובה לתביעת החוב שהגיש יהודאי בתחילת השנה, הוא טוען כי "מדובר בתביעת חוב קנטרנית, נקמנית וחסרת בסיס, שנובעת כל כולה מכעסה של הנושה עלי, מאחר שלא הסכמתי לממש את חלומה ותקוותה להפוך לבת זוגי לחיים". לפי יהודאי, מדובר בהסכם הלוואה שנערך לאחר שכבר הועברו אליו הכספים מווילר, והוא נעשה למראית עין בלבד - לכן בטל מעיקרו.

יהודאי, המיוצג על ידי עורכי הדין שאול קוטלר ושי פיאדה, טוען כי כל הכספים שקיבל מווילר היו כספים ש"ניתנו לי במתנה וכספים שהיא מסרה לרשותי כעזרה חברית כפי שהיא הגדירה באופן מפורש, ולכן יש לראות בהם מתנה". בנוסף, הוא טוען כי וילר העבירה לרשותו "כספים לצורך ניהולם בשוק ההון, ובמיזמים עסקיים משותפים, מכוח היכרותה עמי כבעל ניסיון ידע ויכולת להשיג תשואות נכבדות לכסף המושקע". לטענתו, הטיפול בכספיה של וילר צרך ממנו זמן רב ועבודה מאומצת, בישראל ובחו"ל.

"הכספים שניתנו לי על ידי הנושה שימשו אותי בחלק מסוים (8–7 מיליון שקל) להחזר חובות שהיו לי לבנקים ולצדדי ג' בגין עסקת ילדותי כשסכום זה ניתן כמתנה לפי רצונה החופשי והצהרותיה המפורשות של הנושה. יתר הכספים הנזכרים הועברו לניהולי לצורך השקעות ולא כהלוואה, לרבות בשוק ההון ובמיזמים משותפים עליהם סוכם בינינו פרטנית, לרבות הקמת בר משותף".

עוד טוען יהודאי כי באחת מהפגישות התפארה בפניו וילר כי היא מסוגלת להשיג כספים רבים ללא מאמץ, מכיוון שמעבר להיותה אשה אמידה, היא סחטה את בעלה לשעבר, כך שבהסכם הגירושים הוא העביר לה כספים כדי שהיא לא תחשוף שהעלים מסים. "כיום מנסה הנושה ליישם את אותה שיטה כלפי".

לטענתו של יהודאי, וילר היא זו ששיכנעה אותו לקבל עזרה כספית להחזר חובותיו, והוא הסכים בתנאי שיעזור לה בניהול השקעותיה ובתנאי שהדבר לא ייחשב הלוואה. לטענתו, לאחר שסירב למערכת זוגית, הגיעה התנהלותה העוינת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker