לכוורת של שקד ומנדלבליט יש צבע אחד

המינויים החדשים השבוע של מאיר לוין ורז נזרי הגבירו את התסכול במשרד המשפטים ■ בכירים במשרד חשים כי השניים אמנם עתירי כישורים - אך מה שהכריע את הכף היו ההעדפות של שרת המשפטים ■ ומי המינוי המועדף של שקד לתפקיד המשנה הפלילי?

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים, איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי
עידו באום

הרכבו של השירות הציבורי בישראל אמור לשקף במידה רבה את הגיוון של החברה הישראלית. דרישה כזו מופנית גם לא אחת לבית המשפט העליון - עליו לשקף את הזרמים העיקריים של החברה בהרכב האנושי שלו.

הצמרת המקצועית של משרד המשפטים לא פחות חשובה מהעליון. ואולם השבוע איבדה הצמרת המקצועית של המשרד את העם - והחלה להפוך לקבוצת אליטה המשקפת בעיקר מקטע מסוים של הציבור.

הצמרת המקצועית היא היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט והמשנים שלו. לפחות פעם בשבוע מתקיימת בלשכתו של היועץ "ישיבת משנים". בישיבה הזו, שהיא קודש הקודשים של הייעוץ המשפטי לממשלה, נקבע למעשה סדר היום של מערכת המשפט של זרועות הממשל של המדינה. בפורום הזה עולות הסוגיות הרגישות ביותר של חקיקה, ייעוץ משפטי ולא אחת גם חקירות המצויות על שולחנו של מנדלבליט.

ההחלטות והעמדות שמתגבשות בפורום המשנים חשובות לא פחות ואולי יותר מההחלטות שמתקבלות בבג"ץ. בג"ץ דן רק במה שבא בפניו. פורום המשנים הוא גוף שיכול להתוות מדיניות רחבה, על פי בחירתו. פורום המשנים הוא גוף שמספק את קבוצת החשיבה העיקרית של מנדלבליט. המשנים הם גם לא פעם אלה שנשלחים לחזית בדיוני הממשלה והכנסת כדי לבלום הצעות חוק בלתי־חוקתיות או להסדיר תחומים מורכבים במשק.

מי שסבור שבית המשפט העליון צריך לשקף את הזרמים השונים בישראל, חייב לחתור גם לגיוון של כוורת המשנים של היועץ המשפטי לממשלה בכל הקשור לתפישות עולם וזרמים בציבור הישראלי. הגיוון של החברה הישראלית צריך להשתקף לא רק בשירות הציבורי בכללותו, אלא גם בצמרת קבלת ההחלטות המשפטית שלו.

שני המינויים של המשנים ליועץ שעליהם המליצו ועדות איתור בראשות מנדלבליט, יצרו פער משמעותי בין צמרת משרד המשפטים לציבור.

פורום המשנים ליועץ מזוהה עכשיו עם הציונות הדתית. זהו פורום שרובו כלבבה של שרת המשפטים, איילת שקד.

המינוי הבא של שקד

מנדלבליט, המשנה הניהולי הבכיר שלו עו"ד אבי ליכט, המשנה החדש לעניינים חוקתיים עו"ד רז נזרי, והמשנה החדש לעניינים כלכליים פיסקליים, עו"ד מאיר לוין - כולם חובשי כיפה מבית היוצר של הציונות הדתית. כולם חובשים כיפה סרוגה, למעט היועץ שחובש כיפה שחורה (מנדבליט חזר בתשובה בגיל 26).

כעת החילונים של הפורום הם המיעוט. המשנה למשפט בינלאומי ד"ר רועי שיינדורף, לשעבר בכיר בפרקליטות הצבאית, מתמקד בעיקר בתחומי עיסוקו. המשנה ליועץ לעניינים אזרחיים עו"ד ארז קמיניץ משפיע פחות בעניינים שבמחלוקת ציבורית משום שעיקר עיסוקו בתחום הנדל"ן, התכנון והבנייה. המשנה לענייני ייעוץ עו"ד דינה זילבר מצויה על הכוונת הציבורית. באופן אבסורדי, זילבר שהיתה מעורבת בסוגיות כגון הסדרת עמונה ונושאים רגישים אחרים, נתפשת כסמן שמאלי והיא שנואת המתנחלים. האבסורד הוא שזילבר היא כנראה היחידה מבין המשנים שניתן להצביע בעברה על נקודת ייחוס פוליטית. היא היתה בצעירותה עוזרת פרלמנטרית של ח"כ אליעזר (מודי) זנדברג, ממפלגת צומת - שהיתה מפלגת ימין.

בפורום יש כרגע כיסא פנוי. בעתיד הקרוב ימנה מנדלבליט ועדת איתור לאיוש משרת המשנה לעניינים פליליים, במקומו של נזרי שמונה למשנה החוקתי. כמו במקרה של נזרי ולוין, גם במקרה הזה יודעים במשרד המשפטים לספר כי לשרה שקד יש העדפה. לפי ההערכות במשרד, ד"ר חיה זנדברג היא המועמדת המובילה.

זנדברג היתה מנהלת המחלקה האזרחית בפרקליטות. שקד מעריכה מאוד את זנדברג - במיוחד על רקע תפקידה בוועדה להסדרת קרקעות בשטחים. שקד סבורה כבר שנים שזנדברג ראויה לקידום במשרד המשפטים. הדוקטורט של זנדברג נכתב בתחום המשפט הפלילי. היא גם התמודדה על תפקיד המשנה החוקתי מול נזרי. ההחלטה של מנדלבליט להמליץ דווקא על נזרי ולא על זנדברג, מעידה על כך שמנדלבליט הוא זה שמקבל בסופו של דבר את ההחלטות. עם זאת, ההערכה במשרד המשפטים היא שאם זנדברג תתמודד על תפקיד המשנה הפלילי, מנדלבליט יעניק לה את הכיסא.

היכרות מוקדמת עם נפתלי בנט

הבחירה השבוע בלוין ובנזרי למשנים שפכה דלק על אדים של תסכול במשרד המשפטים. משפטנים במשרד הגדירו את המינויים כשבר באתוס המקצוענות הטהורה של המשרד. בכירים במשרד חשים כי הנבחרים אמנם עתירי כישורים, אבל מה שהכריע את הכף היו ההעדפות של השרה שקד.

מול נזרי התמודדו מעט מועמדים. לצד ד"ר חיה זנדברג הגיעו לקו הגמר גם עו"ד דלית דרור, היועצת המשפטית הוותיקה של המשרד להגנת הסביבה. דרור היתה בעבר ממונה בכירה בייעוץ המשפטי במשרד המשפטים. היא ותיקה יותר מנזרי, ובמשרד המשפטים יש לא מעט שטוענים כי היא בעלת מומחיות גדולה ממנו בתחום החוקתי. מתמודד נוסף היה עו"ד איל זנדברג (שאינו קשור לחיה זנדברג) - המשפטן השני בדרגתו במחלקה.

במקרה של לוין, שבעה מתמודדים הגיעו לקו הגמר, בהם עו"ד יואל בריס, שהיה היועץ המשפטי המוערך של משרד האוצר; עו"ד פול לנדס, שהיה ראש הרשות לאיסור הלבנת הון וקודם לכן היועץ המשפטי של הרשות וזוכה להערכה רבה בשירות המדינה. עוד התמודדו היועצת המשפטית הוותיקה של רשות התאגידים עו"ד גלי גרוס; עו"ד ד"ר יובל רויטמן, שהוא פרקליט בכיר במחלקת הבג"צים; ועו"ד ד"ר מאור אבן חן, שהוא המשנה הבכיר ועתיר הניסיון למנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

מכריו של לוין, שהועדף על הקבוצה הזו, חולקים לו שבחים בתחום התאגידים וניירות הערך. לוין שימש מעט יותר משנה כמנהל המחלקה הבינלאומית ברשות ניירות ערך. הוא הצטרף לרשות ב-2012 לאחר שעסק בתחום כשותף במשרד עורכי הדין גורניצקי, המייצג את משפחות ההון של ישראל.

לוין, תושב רעננה, מתפלל עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט באותו בית כנסת והשניים מיודדים. יש לו גם היכרות מוקדמת גם עם השרה שקד, כפי שניתן לגלות מעיון ביומנה הגלוי של שרת המשפטים. שקד ולוין נועדו לפחות פעם אחת ב-2015.

נניח לרגע בצד את חוסר האמון שנוצר במשרד המשפטים על רקע התחושה שהמינוי של לוין נתפר מראש. הבחירה בלוין לגופה מעוררת סימני שאלה. עם כל המקצועיות המיוחסת ללוין, השוואה בינו לבין רשימת המועמדים שהתייצבה מולו מעוררת את השאלה אם לא ראוי יותר למנות לתפקיד משפטן עם ניסיון רב יותר מתוך המערכת המשפטית של שירות המדינה. הבחירה בלוין נתפשת כהבעת חוסר אמון בשורה של משפטנים טובים שצמחו מבפנים. הביקורת מתחזקת כאשר משווים את לוין למשפטנים שהתמודדו מולו.

סימן שאלה שני נוגע למומחיות של לוין - תאגידים וניירות ערך. בתחום הזה נעשו בשנים האחרונות שינויים רבים, והמדיניות של משרד המשפטים כעת היא בעיקר לעצור ולהעניק לשוק ההון הזדמנות להפנים. במלים אחרות, דווקא את תחום המומחיות העיקרי שלו לוין צריך להניח בצד. התחומים העיקריים שמצריכים מעורבות בשנים הקרובות יהיו האנרגיה, הגז, תשתיות ותחום השידורים והתקשורת שבו ראש הממשלה אוהב לעסוק. בתחומים האלה לוין אינו מומחה ויהיו לו אפס ימי חסד. ועדת האיתור שראיינה את לוין לא בחנה את ידיעותיו בתחומים הללו.

קודמו של לוין, אבי ליכט, הגיע עם ניסיון של ייצוג המדינה בבג"צים בסוגיות כלכליות אלה. ליכט גם נשאר במשרד המשפטים, כך שיוכל לחנוך את לוין. עם זאת, בין יתר המועמדים שהיו ברשימה ניתן למצוא כאלה שהיו יכולים לגלוש לתחומים הללו ביתר קלות.

סימן שאלה שלישי: האם לוין יודע להציב גבולות. מאז הצטרף לוין לרשות ניירות ערך, עסוקה הרשות בעיקר בהפחתת רגולציה. שקד, שבירכה על מינויו של לוין, גם ציינה את הצורך בהפחתת רגולציה. לוין הובא כדי לחתוך ולקצץ, אבל לציבור חשוב יותר שיידע לעמוד מול מקבלי ההחלטות הבכירים ביותר וגם להתוות להם קווי גבול. זהו ניסיון שיש לרבים מאלה שהתמודדו מולו. אם לא ירכוש את המיומנות הזו במהרה, כולנו נשלם על כך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker