תו השעה: ניירות ערך

תמיד חשבנו שתו קנייה דומה לכסף מזומן. אלא שפתאום קורסת לה רשת ואתה מגלה שהתו הוא סתם נייר צבעוני. מה שעשתה קלאבמרקט ועושות הרשתות הקמעונאיות הנוספות זה להנפיק "כסף נכה" לציבור ולגייס באמצעותו הון עתק מבלי לתת לו כל שיעבוד או הגנה

אמיר הלמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר הלמר

זה קורה בדרך כלל פעמיים בשנה: בספטמבר ובאפריל. תקופת החגים. כולם מדברים על המתנה לחג. השאלה הנפוצה היא כמה תלושים נקבל הפעם ושל מי. אנחנו אוהבים תווי קניה או לפחות אהבנו עד לקריסת קלאבמרקט.

תמיד חשבנו שזה דומה לכסף מזומן. אלא שפתאום קורסת לה רשת ואתה מגלה שהתו הוא סתם נייר צבעוני. פתאום האסימון נפל שבעצם מה שעשתה קלאבמרקט ועושות הרשתות הקמעונאיות הנוספות זה להנפיק "כסף נכה" לציבור ולגייס באמצעותו הון עתק מבלי לתת לו כל שיעבוד או הגנה, ובטח ללא כל גילוי נאות של הסיכונים באותם ניירות צבעוניים.

הנאמנים של הרשת סיפרו בבקשה לבית המשפט כי קלאבמרקט הנפיקה 400 מיליון שקל בתווי קניה. 400 מיליון שקל ערך נקוב של תווים הם בערך כ-320 מיליון שקל שזרמו תמורתם מהציבור, שרכש אותם במשך כשנתיים. אלא שמסתבר שאף אחד לא נתן את הדעת מה קורה במקרה של קריסת קלאמרקט. ברגעים הראשונים לאחר הקריסה אף אחד לא חשב על מחזיקי התווים. הם לא קיבלו כל ביטוי בבקשת הקפאת ההליכים שהגישה החברה חוץ מאמירה מוזרה לפיה הרשת תמשיך לכבד את התלושים בזמן ההקפאה. אתמול התגלה בבית המשפט כי מדובר בכ-55 מיליון שקל. פתאום הפך הציבור שהחזיק בתלושים לנושה של הרשת וזה הדבר האחרון שהנאמנים צריכים עכשיו.

הפתרון שנמצא, בכפוף לאישורה של השופטת ורדה אלשיך, קובע כי הציבור יוכל לממש את התווים שבידיו בכל סניפי הרשת במלוא ערכם הנקוב. אלא שהנאמנים ביקשו באותה הזדמנות למנף את הסיטואציה מהבחינה השיווקית. מסיבה זו נקבע תנאי נוסף לפיו בכל קניה ברשת ניתן יהיה לשלם רק 20% מסכום הקניה בתלושים. משמעות הדבר היא שאם רכשתם ברשת קלאברמקט ושלוחותיה מוצרים ב-100 שקל תוכלו לשלם רק 20 שקל בתווים ואת יתרת החשבון תאלצו לשלם במזומן או בכרטיסי אשראי.

הסיבה לפיצול הזה היא שיווקית גרידא - לנסות ולהביא את הציבור פעמים רבות ככל האפשר לרשת. הצרכן יוכל לממש בסופו של דבר את כל התלושים שבידיו אבל באותה הזדמנות הוא גם יכניס לרשת פי ארבעה במזומן או באשראי.

הפתרון של נאמני קלאבמרקט נשמע יצירתי ואולי גם יעבור את אישור בית המשפט, אבל דבר אחד בטוח: שוק תווי הקניה יעבור בעתיד הקרוב ביותר מהפך משמעותי. לא עוד הנפקת כסף נכה ללא הגבלה וללא בטחונות לציבור הרחב. בשביל זה יש בורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker