בית המשפט על חקירת השר חיים כץ: "החשד הסביר הלך והתעצם עם הזמן"

בית המשפט השלום בתל אביב האריך אתמול בשלושה חודשים את תנאי השחרור בערובה שהוטלו על היועץ הפיננסי מוטי בן ארי שחשוד בשימוש במידע פנים יחד עם שר הרווחה, חיים כץ

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אלכס קולומויסקי

בית המשפט השלום בתל אביב האריך אתמול בשלושה חודשים את תנאי השחרור בערובה שהוטלו על היועץ הפיננסי מוטי בן ארי שחשוד בשימוש במידע פנים יחד עם שר הרווחה, חיים כץ. השופט עלאא מסארווה שעיין בחומרי החקירה קבע כי "החשד הסביר שהיה קיים מלכתחילה, הלך והתעצם עם הזמן". עם זאת השופט איפשר לבן ארי לצאת מהארץ לנסיעה משפחתית.

השופט ציין כי מדובר בחקירה מורכבת ורגישה וכי עיון בחומרי החקירה מלמד כי היחידה החוקרת פעלה ופועלת בקצב משביע רצון. "זאת אני קובע לאחר שעיינתי ברשימת הפעולות שנעשו בתיק מאז תחילת החקירה ועד היום. הרשימה מלמדת על פעולות רבות מאוד שנעשו על ציר הזמן, ללא הפסקות כמעט".

את החקירה מנהלת רשות ניירות ערך בחודשים האחרונים. על פי החשד, כץ רכש מניות של חברת נצבא זמן קצר לפני שהחברה דיווחה שהיא מתמזגת עם חברת איירפורט סיטי ביולי 2015, בעת שכיהן כשר בממשלה. מי שמסר לכץ את מידע הפנים, על פי החשד, הוא בן ארי. מדובר בחברות בבעלותו של חיים צוף, מקורבו של איש העסקים קובי מימון. על פי החשדות, כץ ובן ארי גרפו יחד רווחים כספיים אסורים בסך של 290 אלף שקל.

בן ארי נעצר על ידי הרשות במאי האחרון, ובית משפט השלום הורה על שחרורו בתנאים מגבילים ובכפוף להפקדת ערבות של מיליון שקל. בית המשפט קבע, בין היתר, כי בן ארי יתייצב לחקירה בכל מועד שיידרש, כי לא ייצור קשר עם המעורבים בפרשה, כי יפקיד את דרכונו ברשות וייאסר עליו לצאת מהארץ. בנוסף, נקבע כי יפקיד ערבות בנקאית של מיליון שקל.

בשבוע שעבר הגישה הרשות לבית המשפט בקשה להארכת תקופת השחרור בערובה, ובין היתר גם את צו איסור היציאה מהארץ שהוטל על בן ארי. הרשות טענה כי הראיות בתיק התחזקו. לאור התנגדותו של בן ארי להארכת התנאים, התקיים דיון בבית משפט במהלכו הודה נציג הרשות, כי בכוונת הרשות לבצע פעולות חקירה נוספות בתיק בשבועות הקרובים וכי החקירה מצויה בישורת האחרונה שלה. לדבריו, "הגירסה הראשונית של החשוד היתה מסוימת. מצבור הראיות מוכיח שההתרחשות היתה שונה. לכן אני אומר שהחשד התחזק".

השופט קיבל את טענות הרשות לפיהן במקרה זה קיים אינטרס ציבורי כבד משקל שהחקירה תתנהל בלי מפריע בדמות חשש להימלטות הדין. הוא התייחס ליכולת הכלכלית של בן ארי והדגיש כי במקרה זה "אין להתעלם מאלמנט היכולת הכלכלית והעסקית לצאת את הארץ לבלי שוב". עם זאת הוא ציין כי במשך החודשים האחרונים מאז מעצרו, בן ארי לא הפר את תנאי השחרור שלו.

מנגד הוא ציין כי בן ארי ביסס את הטיעונים שלהו על זיקתו של בן ארי לארץ, על רשת חברתית, משפחתית ועסקית שמחוברת לישראל. "אני סבור כי מקץ 180 ימים, תקופה לא מבוטלת לכל הדעות, ניתן לשחרר במידת מה את רצועת האיזוק לארץ, ולאפשר לבן ארי לצאת את הארץ לנסיעה משפחתית", פסק לבסוף.

הרשות מיוצגת על ידי עו"ד ערן שחם-שביט. בן ארי מיוצג על ידי עורכי הדין ארז הראל וירון אלכאוי ממשרד עוה"ד גורניצקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker