יחידת להב 433 חוקרת השקעה שניתנה לסטארט־אפ ישראלי, כחלק מפרשת השוחד שבה נחשד אבריאל בר יוסף, מי שהיה המשנה לראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל) עד 2015. 

ביום שלישי עוכב בר יוסף לחקירה בחשד שפעל לקידום ענייניו של איש העסקים הגרמני מייקל הרצוג בתחום ייצוא הגז, ובתמורה זכה ממנו לטובות הנאה מופלגות לו ולבני משפחתו. במשטרה חושדים כי אחת מטובות ההנאה הללו מערבת את בתו הילה פוגל, ד"ר לנוירופיזיולוגיה, שהקימה את הסטארט־אפ NIBS NeuroScienc Technologies.

אבריאל בר יוסףצילום: דניאל בר און / ג'יני

בתחילת 2015 קיבל הסטארט־אפ של פוגל השקעה של 700 אלף יורו (כ-3 מיליון שקל) מחברת eMGR בבעלותו של הרצוג, בתמורה לשליש ממניות החברה. בתחילת השבוע עוכבה פוגל לחקירה, שבסיומה שוחררה לביתה בתנאים מגבילים. 

NIBS, שהוקם באפריל 2014, פיתח מערכת להדמיה מוחית המזהה מיקום של ליקויים ספציפיים בתפקוד המוח ומפעילה גריה חשמלית, כדי לנסות ולטפל בהפרעות שונות כגון מחלת אלצהיימר, כאב כרוני ומחלות נפש. פוגל ושותפה להקמת המיזם הם חוקרים פעילים שהספיקו לפרסם את מחקריהם בכתבי עת יוקרתיים, בהם נייצ'ר. החברה אף השתתפה בתוכנית ההאצה של מיקרוסופט ונצ'רס, הנחשבת לאחת התוכניות המובילות בישראל לסטארט־אפים בתחילת דרכם. 

הסטארט-אפ של פוגל נתמך על ידי המדען הראשי במסגרת התוכנית לחברות מתחילות. התמיכה הממשלתית הניתנת במסגרת מסלול זה נועדה לתת איתות חיובי למשקיעים ולייצר תמריץ להשקעה בחברות המשתתפות. בשיטה זו, החברה מקבלת השקעה מהמדען רק לאחר שהיא מציגה מימון משלים ממשקיע פרטי בתמורה למניות החברה, טרם הגשת הבקשה או בתוך פרק זמן של שישה חודשים מיום אישורה. לפיכך, על סכום ההשקעה שקיבל הסטארט־אפ מחברת ההשקעות eMGR של הרצוג, ניתנה תמיכה ממשלתית בהיקף דומה (מאצ'ינג).

משקיעים נוספים ב-NIBS הם תאגיד הציוד הרפואי האמריקאי BD - Beckton Dickenson וחברת ההשקעות בתחום הבריאות Healthbox, שתיהן שותפות של מיקרוסופט בתוכנית ההאצה - ואולם, ככל הנראה מדובר בסכומי השקעה קטנים יחסית. 

פוגל אישרה בחקירתה כי אביה יצר את הקשר בינה לבין הרצוג, אך טענה כי השקעתו בחברה הייתה לגיטימית, וכי הרצוג הוא פיזיקאי שמבין בתחום. לטענתה, היא נהגה בתום לב ולכל אורך הדרך לוותה על ידי ייעוץ משפטי. 

"ההשקעה ניתנה שלוש שנים לאחר ועדת צמח למדיניות הגז הטבעי"

בר יוסף חשוד בעבירות של שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. לפי החשד, הרצוג ביקש לקדם בישראל יישום טכנולוגי המשמש למיזמי הנזלת גז טבעי (LNG), בעוד בר יוסף, שהיה חבר בוועדת צמח להיגוי מדיניות ייצוא הגז של ישראל, הציג בדיוני הוועדה עמדה המשרתת לכאורה את מטרה זו. החוקרים סבורים כי בר יוסף נהג לטוס במטוסים פרטיים השייכים להרצוג, וכי הוא לן על חשבונו של איש העסקים בבתי מלון יוקרתיים, סעד במסעדות פאר וקיבל מתנות יקרות ערך כאשר עדיין מילא תפקיד בכיר במל"ל. 

לטענת בר יוסף, אין קשר בין עבודתו במל"ל או בוועדת צמח להשקעה בסטארט־אפ של בתו. הוא מציין כי ההשקעה ניתנה שלוש שנים לאחר השימוע הפומבי בוועדת צמח שחל ב-2012. 

עו"ד ז'ק חן, סנגורו של בר יוסף, מסר בתגובה: ״הגיע הזמן, עתה כשהדברים מתפרסמים ומתבהרים, להדגיש שאין ולא יכול להיות קשר בין עבודתו של מר בר יוסף במל"ל ובוועדת צמח, אז לא היה לו קשר חברי או עסקי כלשהו עם מר הרצוג, לבין אותה השקעה מדוברת, שנים אחר כך, כשלהרצוג אין כל קשר עם המל"ל או עם עניינים אחרים בהם עסק מר בר יוסף. כפי שאמרנו שוב ושוב: מדובר בטענות שהעלו כנגד מר יוסף גורמים בעלי אינטרסים. מר בר יוסף הבהיר את התמונה לחוקריו ואני סמוך ובטוח שיתברר שלא נפל פגם בהתנהלותו״.

סנגורה של ד"ר הילה פוגל, עו"ד ירון לונדון ממשרד עוה"ד כהן סטרשנוב לונדון, מסר בתגובה: מרשתי פעלה בתום לב ובידיים נקיות במשך כל ההליך לגיוס משקיעים, פעלה כפי שמקובל ונהוג והיתה מלווה על ידי משרד עורכי דין שנתן להליך ליווי משפטי כדין. כל ההאשמות שהוטחו במרשתי חסרות שחר. אין לי ספק שבתום החקירה יתברר שהיא פעלה ללא רבב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker