פרשת התלונה נגד ציון קינן על תקיפה מינית: האם הסכם הפשרה בדרך לבית המשפט?

בעל מניות מיעוט בהפועלים מכין תביעה נגזרת נגד הבנק, היו"ר סרוסי והמנכ"ל לשעבר קינן ■ במכתב ליו"ר הבנק, הוא טוען: "נמנעת מלדווח על תלונת העובדת ועל הסכם הפשרה לרגולטורים ולדירקטוריון החברה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינןצילום: מוטי מילרוד

האם הסכם הפשרה שערך בנק הפועלים עם העובדת לשעבר שהתלוננה כי מנכ"ל הבנק לשעבר, ציון קינן, תקף אותה מינית - בדרכו לבית המשפט? אחרי שהתברר כי הבנק שילם מקופתו מיליוני שקלים לעובדת, דורש כעת בעל מניות מיעוט בבנק מיו"ר הדירקטוריון, יאיר סרוסי, להגיש נגד הבנק תביעה נגזרת.

הדרישה הוגשה מאחר שסרוסי היה זה שידע על התלונה וניהל את המו"מ בשלביו הרגישים מול המתלוננת - מבלי לעדכן על כך את מפקחת על הבנקים, חדוה בר, ואת חברי הדירקטוריון של הבנק. כל זאת, בזמן שהבנק היה בתקופה של החלפת המנכ"לים, כשאריק פינטו נבחר ב-24 במאי למנכ"ל החדש של הבנק במקומו של קינן. ב-15 בינואר 2016 אישרה המפקחת את מינויו של פינטו שהיה מעורב במגעים עם המתלוננת, אך לטענתו לא ידע דבר לגבי טענותיה כלפי קינן. כשהדבר נודע לבנק, מודר פינטו מהמשך ניהול המשא ומתן עם המתלוננת.

"בהתאם לפרסומים בתקשורת, נמנעת מלדווח, הן על תלונת העובדת והן על הסכם הפשרה לרגולטורים הרלוונטיים ולדירקטוריון החברה", טוען צחי גאון, שמחזיק ב-670 מניות בנק הפועלים, במכתב ששלח בסוף השבוע ליו"ר הבנק. "במעשים ובמחדלים גרמת לכך, ביחד עם צדדים שלישיים, שהבנק יתקשר בעסקה שדינה בטלות, מאחר ולא אושרה כנדרש בהוראות הדין ולכך שהבנק ישלם מיליוני שקלים לצד שלישי שלא כדין", מודגש במכתב, שנשלח באמצעות עורכי הדין יהונתן ינאי ואלי אקסלרוד. גאון דורש מהבנק לפעול למיצוי זכויותיו בגין הנזקים, ההוצאות וההפסד שנגרמו לו בעקבות הפרשה.

המסמך שפירסם בנק הפועלים: המלצות נשיא בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, השופט סטיב אדלר

המכתב נסמך על סעיף 194 לחוק החברות, שקובע כי כל בעל מניה ודירקטור בחברה שמעוניינים להגיש תביעה נגדה יפנו לחברה בכתב וידרשו ממנה שתמצה את זכויותיה בדרך של הגשת תביעה. הסעיף קובע כי יש להפנות את הדרישה ליו"ר דירקטוריון החברה ויש לפרט בה את העובדות שיוצרות את עילת התביעה והנימוקים להגשתה.

הדרישה היא להגשת תביעה נגד הבנק, היו"ר סרוסי, המנכ"ל לשעבר קינן וצדדים שלישיים אחרים שהיו מעורבים בהסכם הפשרה עם העובדת או שידעו עליו ולקחו חלק באישורו או בהעברת התשלומים שעל פיו.

המכתב נשלח יותר משבוע לאחר שערוץ 2 דיווח כי יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי, התנצל על התנהלות הבנק בפרשה. "התנצלתי בפני המפקחת על הבנקים ובפני דירקטוריון הבנק על כך שלא עידכנתי אותם בפרשה, ואנו נפיק את כל הלקחים ונשתף פעולה עם בנק ישראל ורשות לניירות ערך בכל בדיקה שתתבצע", אמר סרוסי. "לאותה נקודת הזמן, הפעולה שנעשתה על ידי הפועלים היתה נכונה משפטית, מסודרת ומיועצת".

במכתב ששלח גאון מודגש כי הסכם הפשרה עם העובדת הוא בגדר עסקה של הבנק עם אדם אחר שלנושא משרה בחברה יש בה עניין אישי. "לקינן עניין אישי בכריתת הסכם הפשרה בשל ההאשמות שהופנו אליו על ידי העובדת, ללא קשר לשאלה האם יש אמת בתלונת העובדת".

עוד מודגש במכתב, כי בהתאם להוראות סעיפים 271 ו-271(א) לחוק החברות, הסכם הפשרה עם העובדת כפוף לכל הפחות לאישור דירקטוריון הבנק. "ככל שמדובר בעסקה חריגה שאינה במהלך העסקים הרגיל של הבנק (ובענייננו נראה כי העסקה הינה חריגה עד מאוד), העסקה כפופה גם לאישורה של ועדת ביקורת".

בנוסף, נדרש הבנק לגילוי ועיון של מסמכים, בין היתר, החלטת דירקטוריון או ועדת הביקורת ביחס להיות הפשרה עסקה חריגה או לא חריגה, וכן ההחלטה שלהם לאשר את הפשרה; העתק הסכם הפשרה ופירוט הרכיבים שבגינם שולם לעובדת סכום הפשרה; פירוט סכום הפשרה ופרטי הדירקטורים שידעו על הפשרה ולא פעלו לאישורה כדין או ביטולה.

בינתיים, המפקחת על הבנקים בודקת את הסוגיה ומסרבת להתייחס אליה בפומבי. עם פרסום הפרשה בערוץ 2 לפני כשבועיים, נמסר מבנק ישראל בתגובה כי "הפיקוח על הבנקים רואה בחומרה את העובדה שבנק הפועלים לא עידכן אותו בדבר התלונה לכאורה של העובדת בגין הטרדה מינית מצד בכיר בבנק. הפיקוח יערוך בדיקה בנושא זה".

בנק הפועלים סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker