30 חודשי מאסר למפעיל אוניברסיטת לטביה; שיחד עובדי ציבור על ידי פטור או הנחות בשכר הלימוד

אברהם אבן חן הפעיל גם את שלוחת מכללת ברלינגטון; בין מקבלי ההנחות: הניצב לשעבר אליק רון, מזכ"ל הסתדרות המורים לשעעבר, אברהם בן-שבת, וחבר הכנסת יאיר פרץ

צבי הראל
צבי הראל

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, גיליה רביד, גזרה היום 30 חודשי מאסר בפועל וקנס של 50 אלף שקל על אברהם אבן חן שהפעיל בישראל את שלוחות הלימודים של מכללת ברלינגטון ואוניברסיטת לטביה בישראל.

אבן חן הורשע בכך שקיבל במרמה תעודת תואר ראשון במנהל עסקים על שמו של ניצב (בדימוס) אליק רון. זאת, לאחר שאחד מעובדיו של אבן חן מילא בעבור רון את טפסי התשובות ל-36 מבחנים אמריקאיים. בנוסף, אבן חן תיאם כי חתנו יכין בעבור רון את עבודת הגמר באוניברסיטה. זאת, למרות שהפרקליטות החליטה, בתחילת 2004 שלא להגיש כתב אישום נגד רון מפני שלא מצאה מספיק ראיות נגדו.

אבן חן הורשע בתשעה אישומים נפרדים בעבירות של מתן שוחד, קשירת קשר לביצוע עוון, קבלת דבר במרמה וסיוע לקבלת דבר במרמה. בית המשפט קבע שהוא נתן שוחד לשמונה עובדי ציבור, באמצעות פטור או הנחות מפליגות בשכר הלימוד. בתמורה, אבן חן ביקש מאנשי הציבור לקדם את ענייניה של חברת "מודום" שבאמצעותה הפעיל את עסקיו.


אברהם בן שבת ויאיר פרץ בין מקבלי ההנחות

בין מקבלי ההנחות היה מזכ"ל הסתדרות המורים בעבר, אברהם בן-שבת, סגנו, אורי גרומן, חבר הכנסת יאיר פרץ (ש"ס) שהיה אז עוזרו של השר אלי ישי. כמו כן, הוא העניק מלגות לימודים לחברי הכנסת עבד אל ואהב דראוושה, שעמד בראש סיעת מד"ע, וחוסניה ג'בארה, שנבחרה בסיעת ר"ץ.

השופטת גיליה רביד כתבה בנימוקי העונש, כי במרבית המקרים אבן חן יזם את מתן טובות ההנאה. "הנאשם יצר תרבות ארגונית לפיה ראוי לטפח קשרים עם מפורסמים ובכירים וחשוב להיטיב עמם למען תצמח מהם תועלת שיווקית", כתבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ