פיצוץ בין נשיאת בית המשפט העליון לשרת המשפטים: "הצבת אקדח על השולחן"

השופטת מרים נאור במכתב לאיילת שקד בעקבות הצעת החוק שבחירתו של שופט לבית המשפט העליון תיעשה ברוב רגיל: "לא ניתן לפעול בדרך זו שעה שכללי ההכרעה עשויים להשתנות תוך כדי תנועה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופטת מרים נאור (מימין) ושרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עו"ד, 2015צילום: תומר אפלבאום

משבר חמור בין נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, לשרת המשפטים איילת שקד. נאור שיגרה הבוקר לשקד מכתב חריף וחריג, שבו היא מותחת ביקורת נוקבת על הצעת החוק הפרטית של חבר הכנסת רוברט אילטוב, חבר הוועדה לבחירת שופטים, הקוראת לשנות את אופן הבחירה של שופטי העליון.

הצעת החוק מבקשת לקבוע שבחירתו של שופט לבית המשפט העליון תיעשה ברוב רגיל של חברי הוועדה לבחירת שופטים, ולא ברוב מיוחד כפי שקובע החוק כיום. על פי החוק, כדי לבחור שופטי עליון יש צורך ברוב של שבעה מתוך תשעה חברי הוועדה, אלא שהצעת החוק של אילטוב מבקשת לקבוע כי יידרש רוב רגיל של חמישה חברים. המטרה היא לנטרל את כוחם של שלושת שופטי העליון שחברים בוועדה, ולמעשה יכולים להטיל וטו על מועמדים.

"הצעת החוק היא אומנם הצעת חוק פרטית, אולם מאז פרסום ההצעה ופרסומים רבים בכלי התקשורת לפיהם הצעת החוק היא מטעמך, לא נשמעה מפיך כל הסתייגות מהצעת החוק או מעיתוי העלאתה", כתבה נאור לשקד.

"בנסיבות אלה אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה מצדך שהצעת החוק הפרטית ועיתוי העלאתה הינם אכן על דעתך. משאלו הם פני הדברים סבורה אני שראוי היה שתשוחחי עמי בעניין מבעוד מועד. לא הרי הצעת חוק פרטית כהצעת חוק פרטית הנתמכת למעשה על ידי שרת המשפטים, העומדת בראש הוועדה לבחירת שופטים".

שקד נגד בית המשפט העליון: לא בפעם הראשונה

התגובה של נאור היא יוצאת דופן בחריפותה ומסמלת קרע עמוק במערכת המשפט. מאחוריה עומד מינויים בחודשים הקרובים של ארבעה שופטים חדשים לבית המשפט העליון - כרבע מכלל השופטים המכהנים בו.

השופטים שצפויים לפרוש מכס השיפוט בשנה הקרובה הם: צבי זילברטל (שהודיע על פרישה מוקדמת), אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן והנשיאה נאור - שיגיעו השנה לגיל הפרישה - 70. הגורמים המעורבים בבחירת השופטים החליטו לבחור את כל המחליפים בבת אחת, אף שכל אחד מהם יתחיל לכהן במועד אחר.

הגוף שאחראי על בחירת השופטים הוא הוועדה למינוי שופטים שתתכנס לבחירת שופטי העליון החדשים בינואר. הוועדה כוללת תשעה חברים ובראשה עומדת שרת המשפטים שקד. בנוסף, חברים בה שר האוצר משה כחלון, הנשיאה נאור, שופטי העליון רובינשטיין וג'ובראן, הח"כים נורית קורן וכן ח"כ אילטוב, שאחראי על הצעת החוק הפרטית. נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה הם עוה"ד אילנה סקר וחאלד חוסני זועבי.

ההרכב הרחב והמגוון של הוועדה נועד, בין היתר, להפחית את הלחץ הציבורי על החברים בה, ולהעניק ייצוג לשלוש רשויות השלטון - המבצעת, המחוקקת והשופטת. בפועל, בוועדה יש רוב (חמישה) לנציגי מערכת המשפט לעומת שני נציגים של הרשות המבצעת (הממשלה) ושני נציגים מהרשות המחוקקת (הכנסת). ההרכב נועד להבטיח שהגורמים המקצועיים, בעלי הכלים להעריך את השופטים, הם אלו שיהיו אחראים על המינויים - ולא השיקולים הפוליטיים.

שקד מעולם לא התאמצה להסתיר את העדפתה הברורה לשופטים שמרנים וימניים, והיא גם לא חוששת להביע את דעתה בפומבי כשהפסיקות של בית המשפט העליון לא מוצאות חן בעיניה. בנאום שנשאה באפריל בטקס הפתיחה של כנס לשכת עורכי הדין באילת היא תקפה בחריפות את החלטת בית המשפט העליון בעניין מתווה הגז, והדגישה כי משמעותה של הפסיקה, שביטלה דה־פקטו את המתווה, עלולה לעלות למשק מאות מיליארדי שקלים.

לדברי שקד, במקרה הזה בית המשפט העליון הפך עצמו שוב לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות ומאקרו־כלכליות, שאמורות היו להיות מוכרעות לא באולם הגדול של בית המשפט העליון, אלא בהרבה אולמות קטנים - של בתי ספר וגני ילדים, אחת לארבע שנים, בשעה שהאזרחים נכנסים אליהם כדי לשלשל פתקים לקלפיות ובוחרים בנציגיהם לכנסת.

אולם מאז הנאום הזה, שקד ונאור פעלו בשיתוף פעולה ואפילו קיימו בחודשים האחרונים הידברויות והתייעצויות מוקדמות בעניין רשימת המועמדים שטרם התפרסמה. המפגשים נועדו להגיע למועמדים מוסכמים. אחת האפשרויות שעומדת על הפרק היא לאפשר לכל אחד משלושת מהצדדים - לשכת עורכי הדין, שופטי העליון ושרת המשפטים - לבחור מועמד אחד שיזכה בתמיכת כולם.

נאור הדגישה במכתבה כי הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי מהווה בנסיבות האלה "הצבת אקדח על השולחן". לדבריה, משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסוימים, באופן שאינו מאפשר את מינויָים ברוב מיוחד, אז "כללי המשחק" הקונסטיטוציוניים ישונו כך שניתן יהיה למנותם ברוב רגיל של חברי הוועדה.

"מצב דברים זה אינו מאפשר לנו - שופטי בית המשפט העליון החברים בוועדה לבחירת שופטים - להמשיך עמך במהלך של התייעצויות וניסיון מוקדם להגיע להסכמות. לא ניתן לפעול בדרך זו שעה שכללי ההכרעה עשויים להשתנות תוך כדי תנועה", כתבה נאור.

נאור ציינה כי המכתב הוא גם על דעתם של המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין והשופט סלים  ג'ובראן, שחברים בוועדה לבחירת שופטים. נאור הדגישה כי אין בכוונת השופטים להמשיך עם השרה בהידברויות ובהתייעצויות מוקדמות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים ובנוגע להסכמות אפשריות.

מלשכת שרת המשפטים איילת שקד נמסר: "ישיבות הוועדה לבחירת שופטים ימשיכו כסדרן. בימים הקרובים תפורסם רשימת המועמדים לבית המשפט העליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker