מועדון הגברים של בנק הפועלים זקוק לניעור

נכונות הבנק להשקיע משאבים כדי לאפשר למנכ"ל להמשיך בתפקידו, היא לא פחות מהתגייסות לטובת המנכ"ל ■ רשות ניירות ערך צריכה לחייב את הבנק בתוכנית אכיפה פנימית למיגור ההטרדות המיניות

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ציון קינן
ציון קינןצילום: דניאל בר און

האופן שבו נהג בנק הפועלים בתלונת העובדת שהוטרדה לכאורה, ואולי אף הותקפה, על ידי מנכ"ל הבנק דאז, ציון קינן, אינו חריג. חברות רבות משתיקות תלונות של נשים על הטרדה מינית באמצעות תשלום דמי שתיקה והסכמי השתקה. בתי המשפט גם נותנים יד למניעת פרסום שמותיהן של חברות אלה. החוק אינו מחייב להעביר לחקירת משטרה תלונה על עבירות מין ולחברות יש מרחב לתמרוני השתקה והסתרה.

התפישה שלפיה ניתן לסגור הטרדות מיניות בתוך הארגון, בדמי שתיקה, כאשר המוטרדת מצויה בעמדת חולשה מובנית והמטריד נהנה ממערך הגנה ארגוני, אינה מתקבלת על הדעת. ואולם זה בדיוק מה שעולה מתיאור המקרה שחשפה אילנה דיין בחדשות ערוץ 2.

הנכונות של בנק הפועלים להשקיע משאבים בבדיקה פנימית, במינוי בורר, בתשלום מוגדל למתלוננת תמורת שתיקתה, וכל זאת כדי לאפשר למנכ"ל להמשיך בתפקידו היא לא פחות מהתגייסות לטובת המנכ"ל. השתקת המתלוננות בכספי הבנק גם היא פעולה לא סבירה בחברה ציבורית, ובוודאי כשמדובר בבנק כה מרכזי במשק.

באופן אבסורדי, רק יום קודם לכן זכה בנק הפועלים במקום הראשון בין החברות הגדולות במשק בדירוג השקיפות התאגידית של ארגון שבי"ל (שקיפות בינלאומית). שקיפות היא הדבר האחרון שעולה מהתנהלות הבנק במקרה הזה.

חדוה בר. הפיקוח על הבנקים נכשל במקרה זה
המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה ברצילום: עופר וקנין

תרבות הדיווח או שמא ההסתרה של בנק הפועלים כלפי בנק ישראל - הרגולטור המרכזי שלו - מעוררת דאגה. ציון קינן היה אמור להיות זה שירפא את הבנק מעידן תחלואי הממשל התאגידי של תקופת היו"ר דני דנקנר. הודעת בנק ישראל כי לא קיבל דיווח על הפרשה מעלה את החשד שהבנק אינו מתנהל בשקיפות הראויה כלפי המפקח על הבנקים. גם הפיקוח על הבנקים כשל כאן, משום שהדברים היו אמורים להתגלות בבנק ישראל הרבה לפני שהגיעו לאילנה דיין.

הבנק לא דיווח גם לבורסה - אף שהאיום המשפטי על ראשו של מנכ"ל הבנק הוא מידע מהותי, והעובדה שמנכ"ל הבנק נאלץ להקדיש מזמנו וממרצו להתמודדות עם התלונה נגדו, כמו גם המשאבים שהקדיש הבנק לבירור העניין הם עניינים שעשויים להיות מידע מהותי למשקיעים.

יותר מכך, תרבות הטיפול בהטרדות מיניות היא נושא בעל עניין ציבורי וחשיבות ציבורית ולכן יש להתנהלות הבנק בסוגיה הזאת חשיבות לבעלי המניות. העובדה כי לא מדובר באירוע ראשון מסוגו בבנק, ופרשה אחרת שכללה טענות מסוג זה הביאה בסופו של דבר לפרישתו של המשנה למנכ"ל, שמעון גל, רק מחזקת את הצורך להציג למשקיעים גילוי בדבר אירועים מהסוג הזה והאופן שבו מטפל בהם הבנק.

רשות ניירות ערך היא גוף שיכול לסייע להנחיל בבנק הפועלים אתוס התנהלות חדש ביחסי מרות. ההתנהגות המיוחסת לקינן אינן מסוג האירועים שניתן לכמת אותם בהפסד כספי משמעותי למשקיעים. הטענה האפשרית היחידה היא שהבנק הפר את חובת הדיווח שלו לבורסה, אך ספק אם יהיה מי שיגיש תביעה ייצוגית על הפסד שנגרם בשל אי־דיווח על הבירור הפנימי.

שמואל האוזר
שמואל האוזר. יכול להורות על חקיקה מינהליתצילום: אוליבייה פיטוסי

לעומת זאת, בדיוק לצורך הזה נחקק חוק האכיפה המינהלית. החוק הזה נועד להנחיל התנהלות ראויה בחברות ציבוריות גם כאשר לא נגרם למשקיעים הפסד כספי. יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, יכול להורות על חקיקה מינהלית נגד הבנק בעילה של הפרת חובת הדיווח. אם אכן תוכח הפרה כזאת יהיה ניתן לנקוט סנקציות כספיות כואבות לא רק נגד הבנק ונושאי המשרה בו - אלא גם לתבוע ממנו להנהיג תוכנית אכיפה פנימית למיגור תופעת ההטרדות המיניות וליצירת סביבת עבודה הולמת.

שורת הפרשיות שנקשרו כבר בשמם של בכירים בבנק מחדדת את התחושה שהגברים בצמרתו של הארגון הזה צריכים ניעור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker