"בדמעות כתבתי" - נוחי דנקנר מבקש רחמים מהשופט; איתי שטרום פרץ בבכי - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"בדמעות כתבתי" - נוחי דנקנר מבקש רחמים מהשופט; איתי שטרום פרץ בבכי

(עדכון) הפרקליטות דרשה עונש מאסר מקסימלי, של 3-5 שנים ■ התובעת, עו"ד חנה קורין: "פער בלתי מובן בין הרשעה חריפה לעונש קל משדר מסר של הרגעה לעבריינים פוטנציאלים" ■ ההגנה מבקשת: עונש של בין כמה חודשי עבודות שירות לכמה חודשי מאסר בפועל

90תגובות
נוחי דנקנר בבית המשפט
ניר קידר

עו"ד חנה קורין, ראש צוות התביעה, ביקשה היום מהשופט חאלד כבוב לגזור על נוחי דנקנר עונש מאסר של 5-3 שנות מאסר - המקסימום הקבוע בחוק. על חברו של דנקנר, איתי שטרום, ביקשה הפרקליטות לגזור 4.5-2.5 שנות מאסר. הפרקליטות דורשת מבית המשפט להחמיר בעונשו של דנקנר שהיה בעל האינטרס הישיר בעבירות ועקב מעמדו  פגע בערכים גדולים יותר. מנגד, ביקשו דנקנר ושטרום את רחמיו של השופט - ושטרום אף פרץ בבכי במהלך הדיון שנערך היום בשלב הטיעונים לעונש.

"למעמד הנוכחי הגענו אחרי הרשעה מהדהדת של בית המשפט, שהרשיע את הנאשמים בכל העבירות שיוחסו להם בכתב האישום. בתיק שלפנינו בוצעו עבירות של השפעה בתרמית, כל זאת לצורך תמיכה בהנפקה של חברה האחזקות המשמעותית והגדולה ביותר במשק הישראלי, והן בוצעו על ידי מי שהיה הדמות המשמעותית בשוק ההון הישראלי". אמרה עו"ד קורין.

לדבריה, "לא ניתן להפריז בפגיעה שנגרמת לשוק ההון ולכלכלה. הפגיעה באמינות בשוק ההון היא חריגה במיוחד במקרה הזה. לעיקרון לפיו העבירות הללו פוגעות באמון הציבור - יש היום צורה ולבוש מוחשיים. כל שיחת סלון וכל פוסט ברשת האינטרנט לפיו כולם מריצים מניות - השיח הזה קיבל הוכחה בהכרעת הדין המכריעה. בית המשפט צריך לנהוג ביחס לא סלחני לעבירות הללו".

קורין טענה כי במקרה הזה מתחייבת דחייה מוחלטת של הטענות של צוות ההגנה לפיהן מדובר במעידה נקודתית. היא הוסיפה כי נדרשת התייחסות ענישתית הולמת כדי להוכיח לציבור שיש מי שמגן עליו ועל שוק ההון. "מלאכת גזירת הדין היא מלאכה קשה. על בית המשפט לשקול כל מקרה לגופו, אבל יש להביא בחשבון גם את האינטרס הציבורי ואת המסר שיעבור לציבור. מבחינת ציבור המשקיעים, יש משמעות גדולה יותר לענישה מאשר הכרעת הדין. פער בלתי מובן בין הרשעה חריפה לעונש קל משדר מסר של הרגעה לעבריינים פוטנציאלים".

ראש צוות התביעה, עו"ד חנה קורין
ניר קידר

קורין התייחסה לנזקים של העבירות הכלכליות ואמרה כי "פשיעה כלכלית ופיננסית גורמת לפגיעה חמורה בכלכלה המודרנית. עבירות ניירות ערך יוצרות פגיעה כפולה גם במשקיעים שהשתתפו במסחר וסחרו במניות שהושפעו אבל בנוסף, העבירות גורמות נזק חמור לשוק ההון בכללותו".

"בתיק הזה, העוצמה של הפגיעה מתבטאת בהיקף הכספים ובסכומים הגבוהים. מדובר בתרמית שנעשתה לצורך הנפקה של 321 מיליון שקל שנגועים במירמה. העבירות נועדו להביא להצלחת ההנפקה ולגייס יותר כסף בהיקפים של מאות מיליונים", טענה קורין. לדבריה, מדובר בסכומי עתק, כאשר במשך שלושת הימים של ההנפקה הוזרמו כ-40 מיליון שקל. קורין הוסיפה כי אם הגופים המוסדיים היו משתכנעים להשקיע, היה נגרם נזק עגום לכספי חוסכי הפנסיה. ממד נוסף של חומרה לדבריה הוא העובדה שמדובר גם בעבירות דיווח של דנקנר. לדבריה, הפעולות של דנקנר שיצרה ביקושים הן הונאה ומירמה.

כתב ההגנה של דנקנר התבסס על כך שמדובר בהנפקה מיוחדת בה השתתפו חבריו ומקורביו של דנקנר. כבוב דחה את הטענה הזו ככל שהיא מתייחסת להרשעה. מבחינת הפרקליטות יש לדחות את הטענה הזו גם ככל שהיא מתייחסת לעונש שיש לגזור על דנקנר. "בית המשפט לא קיבל את הטענה הזו ואם ההגנה תדבק בה, מדובר בציניות כי בית המשפט קבע כי דנקנר ניצל את מעמדו כדי לפנות לחבריו", הדגישה קורין.

"לא ניתן להסיק מהראיות שהחברים לא הושפעו מהמניפולציה" הוסיפה. "העדים שהובאו לעניין הזה לא הרימו את הנטל, ובית המשפט גם קבע זאת". לדברי קורין, התמונה לפיה בסמוך להנפקה היה מחזור גבוה היא מירמתית. "אנחנו לא יכולים לכמת מה הסכום המדויק שגויס בשל התרמית אבל מדובר במיליונים רבים".

השופט חאלד כבוב
עמי שומן

קורין התייחסה גם לנסיבות שקשורות לביצוע העבירות: "מדובר בעבירה כלכלית שבוצעה עבור בצע כסף. דנקנר ביצע את העבירה כדי להשיג יתרון כלכלי, הרצון שלו היה להעביר סיגנל לשוק, הכישלון מבחינתו היה אובדן השליטה בחברה". היא ציינה כי מדובר בחברת אחזקות, שהחזיקה בשרשור בחברות רבות. "המניפולציה בוצעה עבור מטרות אישיות של דנקנר. הטענה של הצלת מקומות עבודה או פרנסה לא רלוונטית כאן. לקבלת טענה כזו יש משמעות מרחיקת לכת שאין לה מקום בחברה מתוקנת".

באשר לשטרום, אמרה קורין כי הוא ראה יתרונות משמעותיים שיקבל מפעולותיו בהמשך ולא עשה את הדברים לשם שמים. "גם המניע שלו היה כלכלי" הדגישה. "העניין של שטרום לשאת חן בעיני דנקנר משולב עם האינטרס העסקי". קורין גם הזכירה כי שטרום לא עדיין לא השיב לדנקנר את ההלוואה הכספית שקיבל ממנו.

קורין התייחסה בדבריה לפרשת מנופים פיננסיים, שבמסגרתה הורשעו ג'קי בן זקן ואיתן אלדר ונגזרו עליהם שלוש שנות מאסר על ידי השופט דוד רוזן. בית המשפט העליון הפחית את עונשו של בן זקן ל-26 חודשי מאסר בפועל ואלדר ל-22 חודשי מאסר.

קורין טענה כי יש קווי דמיון בין שתי הפרשות, אולם הדגישה כי פרשת אי.די.בי היא חמורה יותר ומצדיקה עליית מדרגה בענישה של בית המשפט. "אי.די.בי היתה בתקופה הרלוונטית משפיעה במשק. תרמית שנעשית במניות של חברה כזו היא חמורה יותר. אפילו הקלסרים של העיתונות מלמדים שהיה מדובר באירוע מטלטל בשוק ההון. סכומי הכסף שהושקעו כאן הם גבוהים הרבה יותר, 42 מיליון שקל אל מול 13 מיליון בפרשת מנופים" הדגישה. "בתי המשפט מצהירים כי אנחנו נמצאים במגמה של החמרת הענישה בעבירות כלכליות".

"בדמעות כתבתי": נוחי דנקנר מבקש רחמים

עופר וקנין

נוחי דנקנר נעמד היום בעצמו על דוכן העדים וביקש מהשופט כבוב להקל בעונשו: "כבוד השופט, המעמד הזה קשה לי מאוד. מה יש לו לאדם מלבד שמו הטוב. הרי טוב שם טוב משמן טוב. אני עומד בפני כבודו, בצומת משמעותי של מסע חיי. רגעים לפני גזירת דין. שאפתי תמיד ללכת בדרך הנכונה, להתנהל ביושר ובהגינות, בחברות ובנדיבות. נפלה לידי הזכות לעמוד בראש חברה מובילה והתאפשר לי להעניק מעצמי את המיטב. השנים האחרונות היו קשות מאוד מאוד, ואני אוסיף מאוד מאוד. איבדתי את מה שאהבתי, את היכולת לשלב פעילות עסקית עם עשייה חברתית, נפגעו שמי וכבודי וירדתי מנכסיי ונותרתי עם חוב עצום למערכת הבנקאית ואפעל ככל יכולתי לשלם.

"הכרעת הדין של בית המשפט היא טלטלה קשה עבורי ועבור משפחתי מהם אני שואב את כוחות הנפש שלי, כאן היום מצאתי את עצמי מציג את פועלי ואת דרכי. אני מבקש להניח על כף המאזניים את המעשים הטובים שעשיתי כל חיי. תרשה לי לבקש ממך בעת הזו חמלה, ותמצא את הדרך להמתיק את עונשי. בדמעות כתבתי - לרחמים קראתי".

עו"ד גיורא אדרת, סנגורו של דנקנר, ביקש מהשופט כבוב להסתפק בעונש של בין כמה חודשי עבודות שירות לכמה חודשי מאסר בפועל. אדרת התייחס בטיעונים לעונש לקביעות העובדתיות של כבוב בהכרעת הדין וביקש להקל עם דנקנר בגזר הדין בהתחשב במספר נסיבות. אדרת ביקש לשים את הדגש על דמותו ופועלו של דנקנר. "ראינו פעילות ציבורית יוצאת דופן שאין לה אח ורע מבחינת ההיקפים. הפעילות הזו מבוססת על מעורבות, אכפתיות וטיפול יומיומי של דנקנר".

בנוסף, התייחס עו"ד אדרת גם לנסיבות האישיות של דנקנר ולנפילה שלו מאיגרא רמה לבירא עמיקתא. "דנקנר איבד את השליטה באי.די.בי, זה היה הבייבי שלו, הוא ירד מנכסיו ונמצא היום במצב של הסדר חובות מול הבנקים". כמו כן, הוא התייחס גם לפרסומים בתקשורת במקביל למשפט הפלילי, שיצאו לטענתו מפרופורציה. "אנחנו מבקשים מבית המשפט לנתק את עצמו מרעשי רקע שקיימים בצורה קיצונית במקרה הזה".

אדרת התייחס להנפקה עצמה ואמר כי יש לשים לב שלמרות קביעותיו של בית המשפט בהכרעת הדין לגבי הנפקת החברים - אין מחלוקת כי לא מדובר בהנפקה רגילה שמיועדת לציבור הרחב ולמוסדיים ולכן אפשר לומר שהציבור הרחב לא השתתף בהנפקה הזו. לטענתו, השתתפו בה בני משפחה ומקורבים, שכולם הם משקיעים מיוחדים, ולכן הפגיעה בערך המוגן היא פחותה.

באשר לתכנון העבירה, גירסת ההגנה היא שבמקרה הזה לא היה תכנון מוקדם של דנקנר ושטרום. "לא מדובר בתכנון מוקדם ששני הנאשמים תיכננו מראש פעילות עבריינית ואת מעשיהם, אלא באירוע שהתפתח בצורה ספונטנית, תוך כדי תנועה. הפעילות התחילה במקביל, שטרום החליט להיכנס לפוזיציה ולרכוש מניות אי.די.בי ובמקביל וללא קשר נוחי דנקנר פועל בהנפקה. שני האירועים הללו מתחברים ב-21 בפברואר".

גם הקשר שנוצר בין השניים דנקנר ושטרום, היה, לפי גרסת ההגנה, לא מתוכנן אלא ספונטני. "הפגישה בלילה לא היתה מתוכננת מראש. אנחנו מדברים על מקרה יוצא דופן במהותו של חוסר תכנון ששתי הגישות נפגשו יחד ונוצרה העבירה. דנקנר נגרר לעבירה מתוך הרצון שלו להביא להצלחת ההנפקה. היה פה חוסר תכנון וחוסר כוונה לעבור עבירה פלילית. דנקנר רצונו העז להציל את החברה כשל- אלו הן נסיבות יוצאות דופן".

בכל הנוגע לחלקו של דנקנר בביצוע העבירה. הדגיש אדרת כי אין ספק שדנקנר לא יזם את האירועים בכלל, אלא רק הגיב להם. "למשל, השיחה עם הבנק הבינלאומי, דנקנר לא יזם את השיחה אלא נתבקש לעשות זאת ועשה זאת. גם הפגישה עם ויליגר - לא היתה מיוזמתו של נוחי דנקנר. גם הפניית הרוכשים לשטרום נוצרה תוך כדי תנועה מכורח הנסיבות ולבקשת שטרום. כך גם לגבי ההלוואה לשטרום, דנקנר לא יזם אותה אלא נענה לה".

לפי גירסת צוות ההגנה של דנקנר, יש משמעות מבחינת הענישה שדנקנר הוא לא היוזם אלא מי שהגיב והופעל. אדרת התייחס לכך שדנקנר גם לא היה קשור לפעילות בשוק ההון, הוא לא הכיר את עדי שלג ולא נתן לו הוראות. בנוסף, הוא הדגיש כי במקרה זה לא היה פה בצע כסף, אלא היסחפות למצב שנוצר כדי להציל את אי.די.בי. "במקרה הזה לא היה רצון לעקוץ מישהו". בנוסף, הוא ביקש להדגיש כי הפעילות בוצעה במשך תקופה קצרה - של שלושה ימים בלבד.

איתי שטרום פרץ בבכי על דוכן העדים

בהמשך פרץ איתי שטרום בבכי על דוכן העדים: "כבוד השופט, כל חיי הייתי איש אמונם של אנשים. האמון והאמינות הם לחם חוקי ועל זה בניתי את הקריירה האישית, העסקית והצבאית שלי. חלקם נתנו בי אמון בכספם וחלקם בחייהם. לצערי הרב ולבושתי, כבודו בחר לא להאמין לעדותי, אבל אני מבקש מכבודו להאמין לי שחיי אינם חיים כבר ארבע שנים. אין לילה שזה לא בא בשנתי, אין שעה שבה אני לא חושב על האסון שנפל עלי, נפגעתי כלכלית בצורה קשה מאוד ילדי נפגעו יותר מכולם אישתי הפסיקה לעבוד ומתמודדת יום יום עם הבושה והחרפה שנפלה עלינו כבודי ושמי הטוב נהרסו.

"אני לא טייקון, לא הגעתי לעולם עם כפית של כסף בפה. כל מה שבניתי היה בעבודה קשה מאוד שלי ושל אישתי במשך שנים רבות. מה שהוביל אותנו לאורך השנים זה לראות את האחר כשווה, להחזיר לחברה כמה שיכולנו, כך חונכנו. אני עומד מולך היום ומבקש בכל לשון - חוס עליי היום, חוס עליי ועל משפחתי ועשה עמי חסד.

"אנא כבודו אני מבקש להתחשב במי שאני כאדם. שמעת היום מי אני כאדם ואני יודע שהתרשמת בעצמך. עמדתי מולך ימים רבים. אני הפסדתי בפרשה הזו את כבודי, את משפחתי, את כספי ואת שמי הטוב. לכל עבירה יש עונש אבל אני כבר נענשתי בסיוט מתמשך, אני עומד מולך ואומר חוס עלי ועל ילדי, חוס על משפחתי ועשה עימי חסד לכל עברה יש עונש, ואני כבר נענשתי בימים רבים של סיוט מתמשך. אני הפסדתי את כספי, כבודה של משפחתי וילדי, את בריאותי ושמי הטוב. לא נשאר לי הרבה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#