בוטלה השעייתו של עו"ד יהודה רסלר שהורשע בהתנהגות לא הולמת

בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין קבע כי בעובדות שהוראו "אין די להוכחת כוונת גניבה" מצדו של רסלר, וכי "השתלשלות האירועים מצביעה יותר על פעולות הישרדות" ■ נותרה על כנה הרשעתו בהפרת חובת נאמנות

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין ביטל בשבוע שעבר את השעייתו של עו"ד יהודה רסלר, שהורשע על ידי בית הדין של מחוז תל אביב והמרכז בעבירות של שליחת יד בכספי פיקדונות. הערכאה המחוזית גזרה על רסלר ארבע שנות השעיה בפועל, אולם בית הדין הארצי קיבל את ערעורו, ובדעת רוב זיכה אותו מהעבירות שיוחסו לו.

עם זאת, בית הדין הותיר על כנה את הרשעתו של רסלר בהתנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין, ובעבירות של הפרת חובת נאמנות ומסירות ללקוח, וגזר עליו עונש של השעיה של 12 חודשים על תנאי, לתקופה של 3 שנים.

עו"ד יהודה רסלרצילום: טס שפלן

בפסק הדין הדגישו חברי בית הדין כי על אף הזיכוי מן העבירות החמורות, הרשעתו של רסלר מצביעה על התנהלות פגומה ביותר לאורך שנים, תוך קירבה מסוכנת לעבירת שליחת יד וכשסכומי הכסף בהם מדובר - משמעותיים ביותר.

השיקולים שהביאו להקלה בעונשו של רסלר היו, כלשון פסק הדין - "אישיותו המיוחדת של רסלר, גילו, תרומתו ארוכת השנים לעולם המשפט בישראל, כמו גם נסיבותיו האישיות העגומות". עם זאת, צוין כי "לצד הזכות, יש לשקול את משמעות הדברים גם לכיוון ההפוך, בבחינת 'האצילות מחייבת', שמו של רסלר שהולך לפניו - ואשר בגינו הופקדה בידו האחריות הכבדה בעסקות שרקם".

ערבוב כספי לקוחות

תחילתו של ההליך המשמעתי נגד רסלר במספר תלונות שהוגשו נגדו ללשכת עורכי הדין. האישום הראשון והמרכזי נגד רסלר נוגע לעסקת מכר של זכויות חברה במקרקעין, שבוצעה ב-2008. רסלר ייצג אז את המוכרים, ובהתאם להסכם עמם היה עליו להפקיד 9.5 מיליון שקל מתוך התמורה בשני פיקדונות - אחד על שם פרקליט החברה והשני על שמו שלו. ואולם, הדבר לא נעשה למרות עשרות פניות בעל פה ובכתב מצד החברה. בהמשך סטה רסלר מהסיכום עם לקוחותיו בעוד שורה של מקרים אחרים.

"בערבוב כספי הלקוחות בתוך החשבונות העסקיים של משרדו התקרב רסלר ללא ספק קירבה מסוכנת ביותר למצב של סיכון הכספים הללו, לרבות לאפשרות של שלילה אפשרית קבועה שלהם מאת בעליהם במקרה של עיקול או חילוט", קבע בית הדין הארצי בפסק דינו בשבוע שעבר. "ואולם, בהוכחת עובדות אלה אין די להוכחת כוונת גניבה. השתלשלות האירועים מצביעה יותר על פעולות הישרדות למטרת הסדר עתידי".

עוד נקבע כי "התנהלותו הנפסדת של רסלר נגזרה מן הטעות שעשה בהעברת סכומי הכסף שלא היה אמור להעביר, ופעולותיו המאוחרות באו לתקן את המעוות, אלא שניסיונות תיקון אלו באו בעצמם בעבירות".

חברי בית הדין הוסיפו כי התנהלותו של רסלר באה כחלק מהמאבק המשפטי-אזרחי הצפוי לו, כשהוא עצמו נתון במצוקה כלכלית. "נוכח מידת השקיפות בה נעשו הדברים, ותיעודם בחשבונות הבנק, קשה להניח כי הוא סבר שיצליח לזכות בכספים הללו זכיית קבע עולמית לעצמו. מכל מקום, ספק אם התגבשה אצלו כוונה לכך. הסתבכותו הכלכלית גרמה לו לתמרן בין הגורמים השונים, אלא שברור היה לו - וכך ניכר גם בעיני המתבונן מן הצד, כמונו - כי מדובר בתמרונים על מנת להרוויח זמן או להפעיל לחץ ותו לא".

עו"ד אייל רוזובסקי, סנגורו של עו"ד יהודה רסלר, מסר בתגובה: "מלכתחילה טענו שלא היתה שליחת יד בכספי לקוח. אני שמח שבית הדין הארצי קיבל את הטענה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker