הפרקליטות החליטה: לא יוגש כתב אישום נגד שלמה נחמה בגין דיווח כוזב לרשות המסים

התיק נסגר מחוסר ראיות מספיקות. החשד היה כי נחמה דיווח על מכירת דירה, בעוד שלמעשה מכר מעטפת של דירה ולכן היה חייב במס בגינה ■ גם כנגד עורכי הדין גבע חביב ואורית קוך הוחלט שלא להגיש כתב אישום

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה נחמה
אפרת נוימן

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה)  הודיעה היום לשלמה נחמה, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, עו"ד גבע חביב ועו"ד אורית קוך על החלטת פרקליטת המחוז שלא להגיש כנגדם כתב אישום בחשד לביצוע עבירות על חוק מיסוי מקרקעין. ההחלטה התקבלה לאחר שימועים שנערכו להם, ובעקבותיה נסגר התיק מחוסר ראיות מספיקות. 

בנובמבר 2014  זומן נחמה לחקירה בעניין, ובינואר השנה הודיעה הפרקליטות לו ולשני עורכי הדין הנוספים כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין שימוש במרמה ותחבולה בכדי לקבל פטור ממס שבח מקרקעין עבור מכירת נכס בשווי עשרות מיליוני שקלים. 

בשנת 2013 החזיק נחמה, ביחד עם בת זוגו, במעטפת דירת מגורים במגדל יוקרה שרכש בפרויקט רוטשילד 1 בתל אביב. בסוף 2013 מכר נחמה את הדירה בכ-45 מיליון שקל. על פי החשד, נחמה דיווח על מכירת דירה, בעוד שלמעשה מכר מעטפת של דירה - כלומר, דירה שאינה מוכנה למגורים, ולכן היה חייב במס בגינה. נחמה טען בפני רשות המסים כי הוא פטור ממס, שכן לא מכר דירה במשך ארבע שנים קודם לעסקה זו.

על פי הדין, מעטפת דירה שאינה ראויה למגורים, אינה מזכה את המוכר בפטור ממס מקרקעין. לפי החשדות בעקבות המכירה פעלו נחמה ועורכי הדין לשיפוץ ארעי וזמני בנכס, בעודם מודעים לכך שרוכש הנכס יהרוס את השיפוץ כשיקבל חזקה בנכס, ומבלי שהשיפוץ השפיע על מחיר הנכס, שנקבע עבור מכירת המעטפת בלבד. לפי החשדות בדיווח שהוגש למנהל מיסוי מקרקעין בגין המכירה הושמטו פרטים מהותיים על מנת להסתיר את התחבולה שננקטה. 

כעת הודיעה הפרקליטות כי מראיות שהציגו השלושה בשימוע נוצר ספק בדבר כוונתם הפלילית להטעות ולהכשיל את מנהל מיסוי מקרקעין בעת עריכת העסקה והדיווח עליה. בשל ספק זה מצאה פרקליטת המחוז כי אין מקום להגיש כנגד השלושה כתב אישום במישור הפלילי.

עו"ד גבע חביב הוא שותף במשרד כספי ושות'. עורכת הדין אורית קוך היא ראש תחום מיסוי מקרקעין במשרד זיו שרון ושות'. במשך שנים היא שימשה בתפקיד בכיר במיסוי מקרקעין ת”א כרכזת חוליית השגות ועררים.

במכתב המודיע על סגירת התיק, עליה חתומה פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן-ארי שווקי, נכתב כי נחמה ביצע לכאורה עסקה מלאכותית אך "התשתית הראייתית שנאספה להוכחת העובדה שהעסקה עצמה ואופן הדיווח עליה, נערכו במטרה להסתיר ממינהל מיסוי מקרקעין את העובדות הרלוונטיות שהיו מאפשרות לו לסווג את העסקה כעסקה מלאכותית, איננה חוצה את הרף הראייתי הנדרש בפלילים".

 נחמה יוצג בשימוע ע"י עורכי הדין ירון קוסטליץ ורותי ליטבק. עו"ד חביב יוצג ע"י עורך הדין נבות תל-צור. עו"ד קוך יוצגה ע"י עו"ד מיכל רוזן-עוזר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker