כשרשות המסים באה לבקר בחברה - איך נערכים מראש?

פרסום התדריך שערכה גוגל ישראל לעובדיה לקראת פשיטה אפשרית של רשויות המס על משרדיה שב והעלה לסדר היום את הליכי השומה והחקירה בהקשרי מס ■ כמה כללי אצבע להיערכות ולהתנהלות לפני ובזמן הביקורות

דניאל פסרמן, ארז הראל ושלומי זידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי גוגל
משרדי גוגלצילום: רויטרס

נדמה כי בתקופה האחרונה הרחיבו רשויות המס את פעילויות הביקורת והאכיפה כנגד נישומים, והן ממקדות אותן בין היתר אל מול חברות בינלאומיות. הסיטואציה אליה עלולים להיקלע החברה ועובדיה בעת פשיטה על משרדיה אינה פשוטה, ויש להיערך לה מבעוד מועד. אין מחלוקת שיש לציית לחוק ולפעול בשיתוף פעולה עם הרשויות ובכללן רשויות המס; יחד עם זאת, רצוי ונכון כי החברות ועובדיהן, אשר מטבע הדברים אינם בקיאים בסבך המשפטי, יכירו ויהיו ערים לזכויותיהם במסגרת ההליך.

בראש ובראשונה, חשוב להבהיר כי לא כל פשיטה של אנשי רשות המסים ולא כל דרישה לתפוס את מסמכי החברה נערכות במסגרת חקירה פלילית. לפקיד השומה האזרחי הוענקו סמכויות רחבות - לערוך ביקורות, לשאול שאלות ולתפוס מסמכים. בהקשר זה ניתן אף לדרוש ידיעות אודות ספקים ולקוחות או מי שלנישום יש איתו קשרים עסקיים כמו גם מעובדי הנישום (בכפוף למגבלות הדין).  

כמובן שלסוגים השונים של הביקורות ייחד המחוקק הוראות שונות. כך למשל, קיים שוני בין הסמכויות המוענקות לאנשי רשויות המס בהליך האזרחי ובין סמכויותיהם בהליך הפלילי. ממילא, גם היקף הזכויות של החברות הנישומות ועובדיהן שונה. למורכבות זו יש להוסיף גם את הסמכויות הייחודיות של אנשי המע"מ והמכס, ולא פלא שרב הבלבול במבוך משפטי זה.

לרוב, החברות ועובדיהן לא ערים להבחנות שבין סוגי הביקורות של רשויות המס, וממילא גם אינם מודעים לזכויותיהם ולחובותיהם במהלך ביקורות אלו. לכן יש חשיבות רבה לקבוע נוהל פנימי בחברה, כיצד יש לנהוג במקרה של ביקורת במשרדי החברה. נוהל שכזה תורם להעלאת המודעות של העובדים לכללי "עשה ולא תעשה" בהקשרים אלו ומסדיר את התנהלות העובדים ואת המצופה מהם במסגרת הוראות הדין. כך ביחס לביקורת של רשויות המס וכך גם בביקורות של רשויות נוספות כגון: הרשות לניירות ערך והרשות להגבלים עסקיים.

להלן נסקור בקצרה מספר סוגיות בהן יש לטפל במסגרת הנוהל הפנימי:

על העובדים להכיר את ההבדל בין שני פניה של הביקורת: האחד - תשאולם של העובדים או חקירתם; והשני - דרישה לתפישת מסמכים. יש להבין את מגבלות הדין בקשר לכל אחד מפניה של הביקורת והזכויות השונות העומדות לימין החברה ועובדיה בקשר לכל אחת מהדרישות, כגון: זכות ההיוועצות עם עורך דין, הזכות להימנע מהפללה עצמית, חיסיון עו"ד-לקוח, זכות השתיקה וכיוצא באלו.

חשוב להיות ערים להבדלים שבין צו חיפוש ותפישה הניתן במסגרת חקירה פלילית לבין מסמך הרשאה המתיר בדיקת המסמכים במסגרת ביקורת אזרחית. יש לבחון היטב את הצו, היקפו ותוקפו. בתוך כך, יש לתת את הדעת גם בנוגע למסירת חומרים ומידע שעשויים להיות מוחזקים בחברה בה נערך החיפוש, הן לגבי חברות קשורות (כגון חברה אם או חברה בת) והן לגבי חומרים שהם בבעלות צדדים שלישיים ו/או בעלי מניות, בין אם בארץ ובין אם בחו"ל.

יש להיות מודעים להתייחסות השונה של המחוקק באשר לתפישתם של "חומרי מחשב".

על העובדים להכיר גם ההתנהלות הקשורה בחיסיון המוטל על מסמכים ותכתובות שעורך דין צד להם (לרבות יועץ משפטי פנימי) או מסמכים שנערכו על ידי עורך דין, שיכולים להנות מחסיון עו"ד-לקוח בתנאים מסוימים.

אלו כאמור רק מקצת הסוגיות שיש לדון בהן ונכון עושות החברות המאמצות קוד התנהגות בסוגיות אלו, דבר שיש בו גם כדי לתרום להתנהלות נאותה במסגרת פעילותן השוטפת.

הכותבים הם שותפים במשרד גורניצקי ושות'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker