בעקבות ״מסמכי פנמה״: רשות המסים בישראל עצרה שני חשודים

החשודים שוחררו בערבות ועל שמם הוטל בשלב זה צו איסור פרסום ■ מרשות המסים נמסר כי אתמול נפתחה חקירה גלויה נגדם במסגרתה בוצעו חיפושים בביתם ובמשרדם של החשודים ונתפסו מסמכים ומחשבים שיש להם קשר לחשדות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסמכי פנמה

לאחר שבאפריל נחשפו בעולם מסמכי פנמה – מסמכים חסויים שמכילים שמות של אלפי חברות, אנשי עסקים ופוליטיקאים ברחבי העולם שהקימו מקלטי מס סודיים ב-30 השנים האחרונות – הודיעה כעת רשות המסים כי במסגרת חקירה שהיא מנהלת בעקבות המסמכים, נעצרו שני שותפים עסקיים.

השניים נעצרו בחשד להעלמת הכנסות של מיליוני שקלים בחברות במקלטי מס. בית משפט השלום בתל אביב הורה היום על מעצרם ושחרורם בערבות. החקירה מתנהלת בפקיד שומה חקירות מרכז ברשות המסים. בית המשפט התיר את פרסום פרטי הפרשה, אך השופטת ביקשה לבחון בשלב זה את בקשתם של החשודים להורות על צו איסור פרסום לשמותיהם.

בהתאם לחוק, אזרח ישראלי רשאי להחזיק כספים בחו״ל, אך עליו לדווח עליו ועל ההכנסות שהופקו בו לרשות המסים.  לפי החשדות, השניים, אשר מכהנים כדירקטורים וכבעלי מניות במספר חברות בארץ ובחו"ל, פתחו בשנת 2008, באמצעות חברה המתמחה בכך, מספר חברות במקלטי מס (אנגווילה, בליז ואיי הבתולה הבריטיים). זאת על מנת להסוות את בעלותם בהן. השניים לא דיווחו בדוחות אשר הגישו למס הכנסה על בעלותם בחברות שנפתחו, וכן על חשבונות בנק המנוהלים על ידם בחו"ל והשמיטו על פי החשד הכנסות שמקורן בחו"ל בהיקף של מיליוני שקלים בין השנים 2014-2012.

בשל החשדות נגדם, נפתחה אתמול (ב') חקירה גלויה, במסגרתה בוצעו חיפושים בביתם ובמשרדם של החשודים ונתפסו מסמכים ומחשבים שיש להם קשר לחשדות. כמו כן, בכספת בביתו של אחד החשודים נמצאו סכומי כסף במזומן בשקלים ומטבע זר בסכום כולל של כ- 600 אלף שקל.

החשודים שוחררו בערבות עצמית של חצי מיליון שקל כל אחד וערבות צד ג' של 250 אלף שקל עבור כל אחד. כמו כן, הוצא נגדם צו עיכוב יציאה מהארץ ודרכונם יופקד במשרדי היחידה החוקרת.

מסמכי פנמה הם תוצאה של חקירה בת שנה שניהל ארגון ICIJ, הקונסטורציום הבינלאומי של עיתונאים חוקרים, יחד עם העיתון הגרמני זידויטשה צייטונג ויותר מ–100 כלי תקשורת נוספים, בהם "הארץ". מקור המסמכים שהודלפו הוא משרד עורכי דין רב עוצמה אך אלמוני למדי בשם מוסאק פונסקה, שבסיסו בפנמה ולו רשת סניפים ענפה בעשרות מדינות בעולם ובהן ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker