ג'קי בן זקן ייכנס לכלא: ביהמ"ש העליון קיצר את עונשו - והגדיל משמעותית את הקנס שישלם

עונשו של בן זקן קוצר ל-26 חודשי מאסר, עונשו של איתן אלדר קוצר ל-22 חודשי מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי בן זקן בבית המשפט העליון

שופטי בית המשפט העליון קיבלו היום פה אחד את הערעורים שהגישו איש העסקים ג'קי בן זקן ואיש שוק ההון איתן אלדר. השופטים החליטו להפחית את עונשי המאסר שגזר על השניים שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן. בן זקן ירצה 26 חודשי מאסר בפועל ואלדר 22 חודשי מאסר - במקום 36 חודשים שגזר עליהם רוזן. בן זקן יחל את ריצוי עונשו ב-1 בדצמבר בבית הסוהר ניצן.

במקביל, החליטו השופטים לקבל את ערעור הפרקליטות על גובה הקנסות שהשית רוזן על בן זקן ואלדר, והגדילו באופן משמעותי את סכומי הקנסות. בן זקן ישלם 800 אלף שקל ואלדר - 500 אלף שקל. זאת במקום קנסות של 250 אלף שקל, שהשית רוזן על כל אחד מהם.

"במקרה זה הגעתי למסקנה כי הקנסות ועונשי המאסר שהטיל בית המשפט המחוזי על המערערים מצדיקים את התערבותנו כערכאת ערעור משום שהם סוטים סטייה ניכרת מהמדיניות הנוהגת במקרים דומים - הקנסות לקולה ועונשי המאסר לחומרה - וכן משום שגם אם יש הצדקה לנקוט מדיניות מחמירה יותר בעבירות מסוג זה, עונשי המאסר שהוטלו אינם עולים בקנה אחד עם עקרון ההדרגתיות שנקבע בפסיקה", כתבה השופטת אסתר חיות בפסק הדין, ואליה הצטרפו השופטים אורי שהם וענת ברון. הערעור של הפרקליטות על מיעוט הקנס שהוטל על חברת מנופים נדחה בשל "מצבה הכלכלי העגום".

בן זקן ואלדר הורשעו בנובמבר האחרון בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, השפעה בתרמית על שערי ניירות ערך וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. רוזן קבע כי השניים קשרו קשר פלילי להעלאת שער מניית מנופים פיננסיים, בפעולות יזומות ומכוונות של רכישת מניות במהלך המסחר בבורסה. בגזר הדין כתב רוזן: "הנאשמים פגעו במוסדות ציבור כמו מוסדות פנסיה. הם פגעו באלפי חוסכים תמימים שחסכו את כספם ליום סגריר. הם פעלו למטרה אחת ויחידה - גריפת הון עתק לכיסם מתוך בצע כסף".

ג׳קי בן זקן מחוץ לאולם בית המשפט העליוןצילום: אמיל סלמן

בן זקן ואלדר הגישו, כל אחד, ערעור הן על עצם ההרשעה והן על העונש שנגזר עליהם. בן זקן ביקש לעכב בינתיים את עונש המאסר שנגזר אליו. אלדר, לעומת זאת, החליט להתחיל בכל מקרה בריצוי מאסרו. לאחר דיון שהתקיים בבית המשפט העליון, המליצו השופטים לבן זקן ואלדר לחזור בהם מן הערעורים שהגישו על הכרעת הדין. השופטים גם אמרו כי אם אכן הם יחזרו מהערעור על הכרעת הדין, יקוצרם עונשם  - בן זקן ל-26 חודשים ואלדר ל-22 חודשים. לכן פסק הדין היום לא היה מפתיע במיוחד.

בערעור שהגיש על גזר הדין טען בן זקן, כי בית המשפט המחוזי שגה בעת שקבע כי מתחם העונש ההולם בעניינו נע בין 30 ל-60 חודשי מאסר. לטענתו, קביעה זו מהווה "החמרה וקפיצת מדרגה מהותית" ברמת הענישה הנוהגת במקרים דומים ואף במקרים חמורים ממנו. בן זקן הפנה לפסק הדין שניתן בעניין מליסרון שם גזר שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, גזר עונש של שנת מאסר בפועל על סמנכ"ל הכספים של עופר השקעות, גולן מדר.

גם אלדר נסמך על פסק דין מליסרון וטען כי הנסיבות שלו דומות למקרה הזה וכי רוזן נסמך על גזרי דין שאינם משקפים את מדיניות הענישה הנוהגת במקרים הדומים למקרה דנן. רוזן קבע מתחם ענישה החמור משמעותית וכן גזר עונשים כבדים מהעונשים שנגזרו שם. אלדר גם טען כי בניגוד לאופן שבן זקן ניסה לצייר את עצמו, הוא היה הגורם הדומיננטי ש"משך בחוטים" והנחה את אלדר בפעולותיו.

השופטת אסתר חיותצילום: אתר בתי המשפט

בפסק הדין ציינה השופטת חיות כי במהלך השנים שחלפו מאז חקיקתו של חוק ניירות ערך, ניכרת בחקיקה מגמת החמרה בענישה המתייחסת למעשי תרמית ומניפולציה. כך, בעוד שבעת חקיקת חוק ניירות ערך העונש שנקבע לצד עבירת תרמית או מניפולציה בניירות ערך עמד על עד 3 שנות מאסר או קנס בסך 20,000 לירות, כיום מאפשר חוק ניירות ערך (ביחד עם חוק העונשין) להשית על נאשם שחטא בעבירה זו עונש של עד 5 שנות מאסר וקנס בסכום של עד כ-900 אלף שקל (ועד כ-5.5 מיליון שקל לתאגיד).

"החמרה זו עולה בקנה אחד עם מגמה רחבה יותר להחמיר בענישה בגין עבירות כלכליות בכלל ובגין עבירות בשוק ההון בפרט", הדגישה חיות. עם זאת, היא הוסיפה כי יש להעלות את רף הענישה בהדרגתיות.

סנגוריו של ג'קי בן זקן, עוה"ד ירון קוסטליץ, נבות תל צור, וירון קוסטליץ מסרו בתגובה: "בית המשפט העליון קיבל את הערעור על העונש החמור והלא מידתי שהוטל על מר בן זקן, ותהי זו נחמה פורתא".

סנגוריו של איתן אלדר, עוה"ד מיכל רוזן עוזר, ז'ק חן ושי אילון ממשרד חן, יערי, רוזן עוזר ועורכת הדין רותי ליטבק מסרו: "אני שמחים על כך שבית המשפט העליון קיבל את טענותינו והפחית משמעותית מעונש המאסר שנגזר על איתן אלדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker